• |

Video/ Koeman lë pushim Messin, Barcelona ndalet nga Eibar: sukses për Champions i Sevilla

2020 komplekse e Barcelonës përfundon me një 1-1 zhgënjyese në Camp Nou. Në javën e gjashtëmbëdhjetë të La Liga, blaugrana humbën një penallti në minutën e 8′ me Braithwaite, pastaj Eibar kaloi në epërsi në 57′ me Kike, por në 67 ‘Dembélé gjeti barazimin dhe shmangu humbjen për Koeman. Fitorje vendimtare në zonën Champions për Sevilla, që mundi Villarreal me rezultatin 2-0 me penalltinë e Ocampos (8 ‘) dhe golin e En Nesyri (53’).

BARCELLONA-EIBAR 1-1
Viti kalendarik më i keq në historinë e kohëve të fundit të Barcelonës nuk mund të mos përfundonte me një rezultat zhgënjyes, dhe një 1-1 e lodhur me Eibar fiksohet në Camp Nou. Shansi i parë për katalanasit vjen në minutën e 8-të: një faull në zonën e Bigas ndaj Araujo sanksionohet me një penallti. Pa Messin, në tribunë për pushim, tek pika e bardhë shkon Braithwaite, por sulmuesi nuk e inkuadron portën. Ish-lojtari i Leganes përmirëson situarën në minutën e 25-të duke shënuar 1-0 në një asist të Firpos, por goli anulohet për offside. Në pjesën e dytë, Koeman përpiqet të shkundë Barcelonën duke futur Dembélé dhe duke e lënë Destin në dhomat e zhveshjes, dhe ish-Dortmund provon pas katër minutash me një kthesë në të majtë që frikëson Dmitrovic. Në të 51’, është Pjanic që i shkoi afër 1-0 me një të djathtë fluturimthi shumë afër kryqëzimit të shtyllave. Barcelona vazhdon të shpenzojë dhe Eibar e shfrytëzoi, duke kaluar në epërsi në minutën e 57-të: përgjumje difensive e Araujos që i hap rrugën Kike, i cili përballë ter Stegen shënoi 1-0. Barcelona gjen golin e barazimit në minutën e 67 me Dembélé, i cili gjen diagonalen fituese pas krosimit nga Firpo. Përfundon 1-1: Barcelona mbyll një 2020 të mallkuar me një barazim që e lë jashtë zonës Champions.

SEVILLA-VILLARREAL 2-0
Goditje për zonën Champions e Sevilla, që mundi Villarreal 2-0 në Sanchez-Pizjuan. Ndeshja zhbllokohet pas vetëm 8 minutash: Foyth ndërpreu me dorë goditjen e Acuna në zonë. Nga pika e bardhë, Ocampos zhvendos Asenjo dhe shënoi 1-0. Në pjesën e dytë, Ocampos nisi në kundërsulm En Nesyri, i cili në minutën e 53 nënshkroi dyfishimin që mbylli ndeshjen. Fitore vendimtare për andaluzianët, të cilët ngrihen në kuotën e 26 pikëve dhe arrijnë pikërisht Nëndetësen e Verdhë dhe Real Sociedad, të cilët gjithsesi kanë dy ndeshje më shumë se të besuarit e Lopetegui.