• |

Video/ Leeds ‘terrorizon’ WBA: Lacazette futet e shënon në 1 minutë për Arsenal

Në javën e 16 të Premier League, Arsenal merr suksesin e dytë radhazi duke fituar në Brighton falë Lacazette, i cili hyn në minutën e 66-të dhe shënon 1-0 përfundimtare. Shpërthen Leeds i Marcelo Bielsa: 5-0 ndaj West Brom nënshkruar nga Sawyers (autogol në 9 ‘), Alioski (31’), Harrison (36 ‘), Rodrigo (40’) dhe Raphinha (72 ‘). Pa gola mbyllet Southampton-West Ham, ndërsa Burnley fitoi 1-0 në përplasjen direkte në fund të renditjes me Sheffield United.

BRIGHTON-ARSENAL 0-1
Fitorja e dytë radhazi për Arsenalin e Artetas, që pas derbit me Chelsea merr një sukses shumë të çmuar në shtëpinë e Brighton. Pjesa e parë e bllokuar: Topçinjtë, në vështirësi në pjesën e parë të ndeshjes, bëhen të rrezikshëm vetëm me goditjen e dënimit të Xhakës. Bëjnë më mirë londinezët në pjesën e dytë: mundësia e parë flagrante për londinezët erdhi në minutën e 50-të, me Aubameyang të mbyllur në zonën e vogël nga një ndërhyrje e shkëlqyer, instinkt i pastër, nga Sanchez. Në të 66’, Arteta gjen kartën fituese nga pankina: Lacazette në vend të Martinellit. E, me topin e parë në dispozicion, ish-sulmuesi i Lyon shënon golin vendimtar me të djathtën në shtyllën e afërt. Në fund, Topçinjtë rezistojnë dhe marrin tre pikë themelore. Arsenali ngjitet në 20 pikë, Brighton mbetet në 13 dhe tani rrezikon parakalimin në zonën e rënies.

WEST BROM-LEEDS 0-5
Kryevepër e Marcelo Bielsa në The Hawthorns. Në shtëpinë e West Brom, që ndaloi Liverpoolin në Anfield të dielën, Leeds dominoi: pas 40 minutash, rezultati tashmë thotë 4-0 në favor të miqve. Në të 10 ’, Sawyers gaboi pasimin prapa për Johnstone, duke shënuar një autogol të pabesueshëm. Në minutën e 31’ bëhet 2-0 për Leeds falë të majtës së fuqishme të Alioskit në zonë. Pesë minuta më vonë vjen tris i fiksuar nga Harrison, i cili përfundoi një veprim koral të mahnitshëm të skuadrës së Bielsa me një të majtë të pakapshme nën traversë. Para pushimit erdhi edhe pokeri me Rodrigo, i cili mundi Johnston edhe falë devijimit të O’Shea. Rezultati, për vendasit, bëhet edhe më i rëndë në pjesën e dytë, me të majtën në kryqëzimin e shtyllave nga Raphinha në minutën e 72-të. Mbaroi 5-0: Leeds ngrihet në kuotën 23, ndërsa West Brom është gjithnjë e më i parafundit me 8 pikë.

BURNLEY-SHEFFIELD UNITED 1-0
Në betejën delikate të mbijetesës në Turf Moor, Burnley fiton dhe largohet nga zona e rënies. Shansi i parë, megjithatë, është për Sheffield United, me një pritje në linjë të Broënhill në minutën e 29-të. Dy minuta më vonë, Ramsdale devijoi goditjen me kokë të Wood në goditje këndi, me një ndërhyrje të shkëlqyeshme. Sidoqoftë, nga këndi vijues, mbërriti avantazhi i ekipit vendas, në goditjen me kokë të kapitenit Mee. Miqtë i shkojnë afër barazimit në pjesën e dytë me McGoldrick, i ndaluar nga Pope, por Burnley rezistoi dhe mori suksesin e tretë në pesë ndeshjet e fundit, duke u ngjitur në kuotën 16. Situatë e dëshpëruar, megjithatë, për Sheffield, gjithmonë i fundit me vetëm 2 pikë.

SOUTHAMPTON-WEST HAM 0-0
Ndeshja në St Mary’s Stadium përfundon pa gola. Vendasit e nisën më mirë dhe pas gjashtë minutash panë ti anullohet një gol për pozicion jashtë loje të Ings, i cili ishte gjithashtu i rrezikshëm në minutën e 36-të me një goditje të neutralizuar nga Fabianski. Në rifillimin e lojës janë sërisht Saints afër 1-0 me ish-lojtarin e Arsenal Theo Walcott, edhe një herë të bllokuar nga portieri mik. Në finale, megjithatë, mundësia më flagrante është e Hammers, me Benrahma të ndaluar nga një ndërhyrje e shkëlqyeshme e McCarthy. Përfundon 0-0, me Southampton që nuk arrin të fluturojë për në Ligën e Kampionëve për momentin.