• |
ide | kryesore

Brexit fut në ankth klubet: Spanja vendos “jo komunitarë vetëm blerjet e reja britanike”

-Instant, Sport

Pas marrëveshjes midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian në lidhje me Brexit, La Liga, Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF) dhe shoqata e futbollistëve iberikë (AFE) kanë arritur një marrëveshje për të rregulluar situatën e lojtarëve britanikë që luajnë në Spanjë. “Në bazë të kësaj marrëveshjeje – shkuan AS – lojtarët tashmë të regjistruar për sezonin 2020-2021 nuk do të zënë një pozicion si një anëtar jo-komunitar, ndërsa të gjithë ata që do të mbërrijnë në Spanjë nga 1 janari 2021 do të jenë”.


Për shembull, kjo marrëveshje lejon Kieran Trippier (Atletico Madrid) dhe Gareth Bale (nën kontratë me Real Madrid deri në 2022, por i huazuar te Tottenham) të vazhdojnë të zënë një vend si komunitar. Por nuk do të ishte më këshru nëse të dy lojtarët zgjasnin kontratat e tyre përtej datës aktuale të skadimit.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu