• |
ide | kryesore

Video/ Elche frenon Real, Suarez mposht Getafen dhe ngjit Atleticon në krye

-Instant, Sport, Video

Java e 16 e La Liga ka parë Atletico Madrid të fitojë 1-0 ndaj Getafe. Në Wanda Metropolitano mjafton një gol i Suarez në minutën e 20′ për ti dhënë suksesin Colchoneros, tani të parët në renditje me dy pikë avantazh ndaj Real Madrid, i ndalur 1-1 nga Elche (Modric shënoi në të 20′, barazimi erdhi me Fidel me penallti në të 52′). Triumfuan gjithashtu edhe Granada e Celta Vigo të cilët, me të njëjtin rezultat (2-1), përkatësisht mundën Valencia dhe Huesca të vendit të fundit.

ATLETICO MADRID-GETAFE 1-0
I mjaftoi 1-0 Atletico Madrid për të marrë më të mirën në Getafe dhe për të zgjeruar në tre serinë e fitoreve të tyre radhazi në La Liga. Në fraksionin e parë janë Colchoneros që morën përsipër drejtimin e garës. Të besuarit e Simeone, falë një manovre gjithëpërfshirëse dhe gjithnjë të rrezikshme, vendosën shumë herë në vështirësi mbrojtjen pritëse: në minutën e 14 në goditjen e Lemar u shpëtuan nga shtylla, por gjashtë minuta më vonë Getafe nuk mund të bënte asgjë kundër precizionit të Suarez. 1-0 dhe ishte gjithmonë uruguajani që krijoi kërcënimet më të mëdha dhe i shkoi pranë dyfishimit në pjesën e dytë. Skuadra nga Madridi e vuri ndeshjen në gjumë duke menaxhuar ritmin dhe duke u përpjekur me idetë e Carrasco për të gjetur mënyrën për të dyfishuar. Getafe e kishte të vështirë për të krijuar veprime të rëndësishme, por, duke përfituar nga ndeshja ende e hapur, nuk u dorëzua dhe në të 87′ me Timorin drithëroi Oblak. Sidoqoftë, përpjekja e numrit 24 nuk ndiqet nga të tjerat dhe në këtë mënyrë Atletico triumfon 1-0 dhe Simeone e mbylli 2020-ën e tij në mënyrën më të mirë të mundshme.


ELCHE-REAL MADRID 1-1
Ndalet vrapimi i Real Madrid që, kundër Elche, nuk arrin të shkojë përtej 1-1, duke humbur kështu kontaktin në renditje me Atleticon, tani në epërsi i vetëm me dy pikë përpara blanos. Merengues dominuan fraksionin e parë të lojës. Duke hequr shansin e madh për Elche në këmbët e Rigoni (Courtois reflektiv), Real gjithmonë e mban topin në lojë dhe me Marcelo dhe Asensio trokiti dy herë derën e Badias. Për të zhbllokuar ndeshjen kujdeset Modric, preciz në kthesën që e dërgoi topin në rrjetë në minutën e 20, duke shënuar golin e 1-0. Pas 37 minutash, miqtë kishin mundësinë për të gjetur të dytin me penallti, por Var i vjen në ndihmë Vazquez i cili, falë ndihmës teknologjike, anullon penalltinë. Me vetëm një gol që ndante dy ekipet, Elche mbeti plotësisht në lojë dhe në minutën e 52 shënoi barazimin me penallti (faull nga Carvajal) të realizuar nga Fidel. Vendasit morën zemër dhe në minutat në vijim me Boye dhe Fidel u përpoqën të shënojnë edhe golin e fitores. Sfida përfundon në barazim, një rezultat që shënon fundin e serisë së fitoreve të njëpasnjëshme të merengues që kishte arritur në pesë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu