• |
ide | kryesore

Queen’s Gambit, seriali i vitit

-Instant, Paparazzi, Slider

Anya Taylor-Joy ishte brilante si një grua që luftonte me seksizmin në rrugën e saj për në majën e botës së shahut në vitet 60-ta.


“The Queen’s of Gambit” erdhi nga askund, por papritmas, u duk sikur të gjithë po flisnin për të. Koha e filmit ishte perfekte. Ndërsa netët dhe ditët bëheshin më të ftohta, ishte seriali për aq tërheqës sa ishte i bukur për t’u parë, një fantazi triumfuese me një anë të zymtë.


Përshtatur nga romani i Walter Tevis i vitit 1983, është një histori e moshës që vjen pas gjeniut të shahut Beth Harmon në ngritjen e saj në dominimin e botës. Ajo mësoi të luante në të njëjtin jetimore ku mori një varësi të fëmijërisë ndaj qetësuesve dhe të dy do të dominonin vitet e saj të adoleshencës.

Seriali e ndoqi atë nga lojërat e para të parakohshme në bodrum me portierin i cili ushqeu talentin e saj, përmes turneve lokale, turneve kombëtare, dhe përfundimisht, deri në Moskë, ku u vu përballë më të mirëve në botë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu