• |
ide | kryesore

Mediat greke: Parlamenti do e e nisë vitin me projektligjin e zgjerimit të detit me 12 milje në detin Jon

-Instant, Lajme, Të fundit

Mediat greke bëjnë me dije, se projektligji i cili do të votohet i pari për 2021 në parlament është ai i zgjerimit me 12 milje në detin Jon.


Mediat greke bëjnë me dije, se projektligji i cili do të votohet i pari për 2021 në parlament është ai i zgjerimit me 12 milje në detin Jon.


Kjo nënkupton që projektligji përkatës do të jetë i pari që do të prezantohet për diskutim dhe votim më datë 11 janar, në mbledhjen e parë të parlamentit për këtë vit.

Sipas mediave greke e gjithë kjo është një mesazh i fortë për Ankaranë.

Ditën e Krishtlindjeve në Greqi është miratuat dekreti për zgjerimin me 12 milje në detin Jon, nga pjesa veriore e ishujve deri në kepin Tainaro.

Pas qarkullimit të kësaj deklarate kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Dendias kanw zhvilluar një takim ku kane diskutuar dhe rënë dakord se kjo çështje duhet të zgjidhet në Gjykatën e Lartë të Hagës.

Sigurisht që një gjë e tille ka sjellë  kundërshtime të forta nga figura politike të ndryshme, por këtë do ta zgjidhi drejtësia.

1 Comment

  1. Meta iu përgjigj Berishës se “E nise si lider demokracie dhe po e mbaron si aksioner pularie”, ndërsa i përmendi akuzat se ka nxjerrë Azem Hajdarin në pritën e vrasësve. Teksa Berisha po e kalonte vijën e kuqe me akuzat e rënda, Meta e shantazhoi publikisht, duke e prekur në pikën e dobët, tek Shkëlzeni. Ndër të tjera Meta u shpreh se “Përgjigja ime, doktor, është kjo: për ty bëj çdo sakrificë, por për Shkëlzen Berishën e kam dhënë dorëheqjen një herë. Nuk e jap dy herë dorëheqjen për Shkëlzen Berishën! Ta sqaroj edhe më shumë: mos u bëj pjesë e puçit të pularisë, me Tom Doshin dhe Dritan priftin si aksionerë! Po them këtë në mënyrën më miqësore. Për ty bëj çdo gjë, por jo për Zenin”.

    Ndërsa Berisha vijoi akuzat, Ilir Meta i përmendi për herë të parë Berishës një video të Shkëlzen Berishës. Meta zbuloi edhe një sekret, teksa tha se Shkëlzeni ishte në videot e Dritan Priftit, video e cila ishte parë nga Berisha

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu