• |
ide | kryesore

Ndërron jetë Xhemil Tagani, aktor i njohur i Teatrit dhe kinematografisë

-Instant, Lajme, Të fundit

Arti shqiptar është në zi. Ditën e sotme, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare aktori i  njohur Xhemil Tagani. Tagani u lind në Tiranë, më 6 shkurt 1945, ndërsa në karrierën e tij artistike ka interpretuar mbi 70 role në teatër.


Ka interpretuar mbi 70 role në teatër, kryesisht nga dramaturgjia kombëtare, ku si më të arrirët përmenden : Agroni te “Shokët”, Alqi te “Studentja e vitit të fundit”, Tushka te “Një nuse për Stasin”, Uçi te “I pazvëndësueshmi”, Selimi te “Bashkë me Agimin”, Ina te “Arturo Ui”, Peç Mbloçi te “Lumi i vdekur”, Reizi te “Duke u gëdhirë viti 1945”, Samiu te “Kështu të dua”, Thomai te “Nën dritat e skenës”, te “Kryqi i bardhë”, etj.


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu