• |
ide | kryesore

Video/ Manchester City flak jashtë Carabao Cup rivalët e United: Guardiola shkon në finale me Mourinhon

-Instant, Sport, Video

Tottenham dhe Manchester City janë skuadrat që do të përballen në finalen e Carabao Cup, të planifikuar për në 25 Prill. Skuadra e Guardiolas, në fakt, fitoi 2-0 derbin në gjysmëfinale me Manchester United: në Old Trafford, pas një pjese të parë me tre gola të anuluar për offside (një Djajve të Kuq), vendos sfidën devijimi nga një goditje e lirë e Stones (50 ‘) dhe goditja me të djathtën nga jashtë zonës e Fernandinho (83’).Përsëri ata, përsëri kundër: Josè Mourinho dhe Pep Guardiola do të sfidohen për Carabao Cup në 25 Prill. Në fakt, 2-0 së Tottenham ndaj Brentford i është përgjigjur po me 2-0 City ndaj United në derbin e Mançesterit, një rezultat që vlen finalen e katërt radhazi për Citizens. Pjesa e parë me intensitet shumë të lartë në Old Trafford: vetëm Var, pas dy minutash, mohoi avantazhin për Djajtë e Kuq, me Rashford jashtë loje në autogolin e Stones. City barazoi rezultatin e golave të pasuksesshëm me pozicionin jashtë loje të Gundogan në asist të Foden. Shanset për të shënuar ndjekin njëri-tjetrin shumë shpesh: në minutën e 9-të, Steffen largon nga trekëndëshi goditjen e Bruno Fernandes, ndërsa katër minuta më vonë De Bruyne goditi shtyllën. Në minutën e 25-të, ekipi i Guardiolas pa ti anullohet një tjetër gol, përsëri për një pozicion të parregullt, por këtë herë nga Foden.

Loja zhbllokohet në pjesën e dytë, pas pesë minutash dhe falë devijimit me ije nga Stones, në goditjen e lirë të Foden: 1-0 për Cityn në minutën e 50-të. Dyfishimi që mbylli lojën erdhi në minutën e 83-të: Goditja e këndit e De Bruyne u largua nga Ëan Bissaka, por topi arriti në këmbën e djathtë të Fernandinhos, i cili fluturimthi shënoi 2-0, duke gjunjëzuar Henderson. Mbaron 2-0: Guardiola do të luajë suksesin e katërt me radhë në Kupën e Ligës kundër rivalit të përjetshëm Mourinho, në kërkim të fitores së pestë në këtë kompeticion dhe një titulli që Spurs i mungon prej 13 vitesh.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu