• |
ide | kryesore

Mblidhet për herë të parë Gjykata Kushtetuese

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Gjykata Kushtetuese do të mblidhet ditën e sotme për të diskutuar një sërë çështjes të mbetura pezull prej kohësh, për shkak të mosfunksionimit të këtij institucioni.


Mbledhja e anëtarëve të kësaj Gjykate ishte paralajmëruar më herët. Në fokus të diskutimeve do të jetë ndarja e çështjeve, si dhe çështja e kryetarit të institucionit.


Disa nga çështjet më të nxehta që pritet të shqyrtojë Gjykata Kushtetuese janë zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2010, shembja e Teatrit Kombëtar, ankimi i qeverisë për Presidentin Ilir Meta.

Gjykata Kushtetuese u bë funksionale në fund të vitit 2020, pas thirrjeve dhe presionit të vazhdueshëm të ambasadores amerikane, Yuri Kim, për ngritjen e saj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu