• |
ide | kryesore

Shpëtoi jetën mrekullisht në aksident: Grosjean heq fashot e fundit nga dora e majtë

-Instant, Sport

Një hap tjetër drejt rimëkëmbjes së plotë, gati një muaj e gjysmë pas aksidentit në Bahrein që mund t’i kushtonte jetën. Romain Grosjean ka hequr tashmë fashat nga dora e tij e majtë, e njëjta që ishte operuar në mes të dhjetorit për të zgjidhur një problem me ligamentin e gishtit të madh. Një lajm i mirë, duke qenë se në të njëjtin muaj të operacionit, francezi gjithashtu hoqi fashat edhe në dorën e djathtë, më pak të përfshirë në goditje, edhe pse ishte djegur.


Ish piloti i Haas dhe F1 e komunikoi këtë në rrjetet e tij sociale, veçanërisht në një foto në Instagram ku shfaqet i buzëqeshur dhe me duar të lira e pa fasha: “Pas 39 ditësh me një mjekim – shkruan Grosjean – dora ime e majtë është e lirë prej pesë orësh. Për të na kujtuar të gjitha këto si një suvenir i bukur: kjo është një fitore për të gjithë ne !!”.


Për Grosjean, një hap tjetër larg nga ai ferr i filluar në 29 nëntorin e kaluar në Sakhir. Përplasja e Haas-it të tij kundër barrierave, flakët dhe një shpëtim i mrekullueshëm. Pastaj nisi kalvari për francezin, i cili i dha lamtumirën përvojës së tij me ekipin amerikan dhe F1 dy gara nga fundi i sezonit, i zëvendësuar nga Pietro Fittipaldi në GP-bis të Bahreinit dhe Abu Dhabi. Tashmë, me të dy duart e lira, Romain tani do të jetë në gjendje të punojë me simulatorin, gati (ndoshta) për një përvojë të re në IndyCar në 2021.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu