• |
ide | kryesore

Pse Rama sillet si struci për dëmin 110 milionë Euro që shkaktoi me Agon Channel

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Edi Rama e ka mohuar gjithmonë se për fajin e tij deklaratave të tij politike që ndikuan mbi drejtësinë, shteti Shqiptar e ka humbur gjyqin më biznesmenin italian Farncesco Becchetti, që i ka kushtuar shqiptarëve afro 110 milionë euro (pa përmendur këtu shpenzimet gjyqësore të palës sonë). Ai e ka bërë këtë edhe pasi gazetar prestigjoze austriake informoi se Shqipërisë po i sekuestrohet të ardhurat që ka në këtë vend të BE-së: “Është e pavëretë që Becchetti ka fituar. Ajo që ka bërë “Der Standard” është një shkrim skandaloz. Nuk është e rastësishme që çështja e “kazanit” që në anglisht është “fake neës” është botërore” tha ai. Por tashmë shtë fakt, dhe kjo u konfirmua tre ditë më parë pasi në Bruksel, një gjykatë në Belge urdhëroi që biznesmenit italian ti kaloheshin 170 mijë euro në llogarinë që shteti shqiptar ka jashtë Shqipërisë, dhe ku bëhen pagesat nga kompanitë ajrore që përdoren hapesirën shqiptare për fluturim.


Lexo me tej:


Andi Bushati: Çështja Becchetti/ Pasqyra e turpit të mediave tona

Po prse Rama e mohon atë që tani e4 dinë të gjithë dhe është bërë një fakt. Për arsyen e thjeshtë se ai është përgjegjësi kryesor për humbjen e kësaj shumë kolosale. Kur televizioni Agon Channel, u pezullua dhe më pas u mbyll 10 ditë para zgjedhjeve lokale të vitit 2015, kryeministri i parapriu luftës politike të kësaj mediaje kritike më te.

Pastrim parash dhe vjedhje, zyrtarizohen akuzat për Becchettin

Në qershor të këtij viti, pas sekuestrimit të televizionit Agon Channel dhe aktiviteteve të tjera të biznesmetnit italian, kryeministri bëri deklarata tejet të forat paragjykuese. Ai tha se të ardhurat që financonin këtë ekran ishin “pra të zeza”. Po këtë muaj, në një intervistë për vision Plus, Kryeministri Rama i përforcoi akuzat e tij duke deklaruar se e konsideron “një sukses ndërmarrjen e një veprimtarie hetimore, për krim ekonomik” dhe se media e Becchetit, Agon Channel “është financuar nga aktivitet ekonomik kriminal”. “Nuk është hetuar media këtu, nuk është goditur Agon Channel është goditur burimi i financimit tejet i dyshimtë si krim ekonomik” përforcoi ai në një intervistë tek “5 pyetje nga Babaramo”.

Rama reagon për Becchettin: Bllokimi i parasë së zezë që ushqente Agon Channel, një sukses

Por të gjitha këto akuza ranë njëra pas tjetrës.

Fillimisht drejtësia shqiptare kërkoi ekstradimin e Francesco Becchettit dhe njoftoi për të Interpolin. Por ai e fitoi gjyqin dhe pala shqiptare nuk u paraqit. Atë e akuzuan për fshehje të origjinës së parave, por ai nxori dokumentin se Agon Channel qe financuar me paratë e ligjshme të fittuara në një proces gjyqësor 400 milionësh kundër Deutche Bank.
Më tej, i gjendur në vështirësi në emisionin “Opinion” kryeministri deklaroi se hetimet ishin bërë në bashkëpunim me palaëan italiane. Vetëm më vonë e pyetur nga gazetarët shqiptarë ambasada e këtij vendi në Tiranë, mohoi duke thënë se ai ishte një hetim ekskluzivisht shqiptar.

Rama: Hetimet për Becchettin bashkë me italianët, ka pastruar para në Shqipëri

Pra me radhë edhe burimi i parave të pista edhe dëshira për të rikthyer Becchettin me pranga në Tiranë edhe mashtrimi se investigimi qe italo shqiptar, u rrëzuan  dorë pas dore. Më në fund në 24 prill 2019, Gjykata e Qendrës Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) pranë Bankës Botërore, arriti në përfundimin se qeveria shqiptare, me vendimet e saj, ka shkatërruar investimet e bëra nga Becchetti dhe ortakët e tij në shoqërinë mediatike Agon Set, pjesë e të cilit ishte dhe televizioni Agon Channel.

Becchetti për median italiane: “Persekutimi im politik mbaroi”, Shqipëria duhet të paguajë 140 milion euro

Ky dëm me kosto mbi 110 milionë euro ka ardhur vetëm prej veprimeve të pamatura të Edi Ramës. Ende nuk dihet nëse ai e ka goditur biznesmenin italian për llogari të një pale të tretë, apo thjeshtë për të hequr qafe një media kritike.

Por një gjë është e sigurtë: Edi Rama ka diçka për të fshehur. Ndryshe nuk ka si shpjegohet se gënjeu në 2015, kur fliste për para të zeza për të justifikuar mbylljen e televizionit dhe tani vazhdon të mashtrojë, kur një gjykatë me prestigj ndërkombëtar i ka vlerësuar si të pa baza pretendimet e tij.

Rama: E vërteta e humbjes së gjyqit 110 milionë euro me Becchetti-n

Kjo është dhe arsyeja që kryeministri sillet si struci, duke bërë sikur nuk e shef vendimin e gjykatës prej të cilit kanë filluar ti sekuestrohen paratë qeverisë shqiptare jashtë vendit.

©Lapsi.al

18 Comments

 1. Futeni ne burg . Eshte dem ekonomik i shaktuar enkas nga palloshi . Pse nje polic per 10 mije leke te vjetra e degjeneron deri ne pafundesi ndersa nje kurve qe demton shtetin me qindra ,iliona euro jo . Burg per te gjitha kurvat e rilindjes dhe jorilindase por qe e kane katandisur shtetin ne nje bordellhane te pafund .
  Futeni ne burg palloshin dhe do ta shikoni sesi do tja mbathin te gjitha kuvat . Jemi popull trim…..dhe liridashes

 2. Mbas 25 prillit PD te dergoje ne Spak kete ceshtje dhe te dalin perpara pergjegjesise Rama dhe te tjere qe I shkaktuan Shqipetareve kete dem.

  Mjaft me kete historine qe demi I kalon popullit.

  Po ashtu ata qe pushojne nga puna punonjes administrate dhe gjykate nuk ju jep te drejte ,ta zhdemtojne titullari me rrogen e vet demin.

 3. Ne do ti besh gjemen nje populli veri nje te paafte t’a qeverise, dhe kur ky i paafte eshte dhe i MARE ose PSIKOPAT ate popull mire eshte t’a futesh ne vathe.

 4. Nuk jam dakort me arttikullin se Rama po sillet si struci.

  Rama po sillet jo si struci por si nje trim i vertete, qe cfaredo qe ti beje ketij populli

  nuk a can b… per njeri te gjalle ne Shqiperi.

 5. Ky eshte (me shpate ne dore) duke dale ne skene dhe, jo e kunderta…!!! Te tjere jane pas perdes (struci…) …!!! Jane te gjithe bashke vellezer… (nese nuk e dini dhe, po ua them qe te mos lodheni kot se koti)..,!!!
  Ai eshte pjese e Mafies, ka ardhur ketu pikerisht per te perfunduar odiseja ne Arbitrazh…!!!
  Rama eshte thjesht ekzekutori i marreveshjes…!!!
  Kaq e thjeshte eshte…!!!
  Se mos kerkoni prova dhe fakte se, fakti hyni… tha… Ai…,

 6. Shqiperia akoma nuk i ka paguar borxhin Rusise(Ish BRSS) te cilin ish K/min Majko ja njohu afersisht 1 miliard USD,akoma i ka borxh Zogut,Esat Pashes,qeverise Austriake,qeverise Rumune e plot e plot te tjera.
  A ka bir kurve qe merret me hajdutet e Shqiperise qe per 100 vjet ka nderruar 9 here pronare(greke,italiane,serbe,austriake,franceze,angleze,ruse,turq,amerikane)
  Bechet nuk ca vjedh sepse e ka vjedhur Rama me Meten.
  I lumte Bushatit qe e ruan sh,mire shqiperine dhe Kosoven.

  1. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” thotë:

   70 milion dollare ka qene borxhi ndaj BRSS qe i eshte paguar.Ndersa Kines i kemi pasur 400 milion Dollare borxh,qe gjithashtu i eshte paguar

 7. Deri më 25 Prill tani do të kemi shansin të dëgjojmë Tan Shehun e Tit Vasilin të ankohen se vaksinat po i marrin vetëm elektrati socialist, dhe jo ai demokrat, ose akoma më keq, të dëgjojmë që një demorkat që bëri vaksinën, i kishin futur çip dhe është bërë socialist.

  Po të paktën këto nuk e tmerrojnë popllin, po i ngrejnë humorin. Dhe është vërtet kohë e keqe ku humori është i nevojshëm për të ngritur moralin. Por jo për të ngritur opozitën.

  Dhe një kërkesë për qeverinë. Kur të filloj vaksinimi i të moshuarve, fillojeni me Sali Berishën. Eshtë i vetmi që i duhet gjallë qeverisë deri më 25 Prill.O lapsexhinjte e lapsit beni nje here te vetme llogarite cfare demean kabere vendit salih karaxhic berisha,une po ju mare vetem CEZ ku salihu fitoje per vete dhe liken 400 milion euro me nje dore,rr kombit 300 milion euro me dokumenta ne prokurori e gjykate,shkatarrimin e prones publike qe salihu i beri ketej vendi,vetem kanalat kulluese e vaditese qe shpellkaret e tij shkatarruan llogariten me nje humble 2miliard euro,vjedhja e 2miliard eurove ne piramida,shkatarrimin total i ushtrise duke shitur cdo gje per skrap,lapsi ju sfidoj te shkruani per kete vjedhje e shkatarrim te madh te prones e parase publike

  1. Edhe une kam nje kerkese per qeverine: vaksinen ta filloje me mamin tend. Ajo e ka aq shume qef shpell-karin sa eshte bere problem perhapjeje te virusit.

 8. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” thotë:

  Kreu i kompanise Mabetex Behxhet Pacolli me kerkese te Qeveris shqiptare,thirret te investoi ne Divjake.Por pas 6 vitesh Qeveria e”rilindjes” ndryshon mendim per zhvillimin e resortit turistik ne Parkun e Divjake-Karavastase!
  Anullimi,refuzimi i kompanise Mabetex nuk i eshte bere ne rruge zyrtare e ligjore,Qeveria ka zgjedhur heshtjen sepse eshte e dhjere.Projektimi i ka kushtuar 16.5 milion euro kompanise Mabetex.Nese Mabetex padit Qeverin shqiptare,e ka te fituar 100% gjyqin.Por shqiptari Behxhet Pacolli pranon humbjen,se sa te padise Shqiperine.
  Leja abuzive per vjehrrin e Bashes dhe ortakun e tij per Pallatit ndertuar ne Detë ,eshte dhene ka nga Kryetari i Bashkise,socialisti Shpëtim Gjika. Pra pallati ishte me letra te rregullta.Edvin D’Rama e dinte kete.Vendimi i qeverisë për shembjen e pallatit 7-katësh në kuadër të ndërtimit të Lungomares në Vlorë,ngjarje e ndodhur në vitin 2013 , është hedhur poshtë nga gjykata e Strasburgut.Sipas kësaj gjykate,qeveria Shqipëtare ka shkelur të drejtat e njeriut dhe duhet të dëmshpërblejë të gjithë të dëmtuarit nga kjo shembje.Bazuar në vendimin e kësaj gjykate qeveria shqipëtare duhet të paguajë 13 milion euro për vendimin e shkatërrimit të këtij pallati me leje të rregullt”.09/01/2021.Brenda 2 muajve taksapaguesit shqiptar përveç 110 milion eurove të Bechettit dhe 45 milion USD të firmës greke “Aktor”,do të paguajnë edhe dy gjoba të tjera për prishjen e kontratave nga Qeveria e “rilindjes”, ku 110 milion euro do ti jepen kompanisë “Akërnia Solar” dhe 100 milion euro Kurum-it.
  Me 15/02/2020 “Top Channel” Lajm,”Shqipëria, gjyqe për 1.3 mld euro/ Është paditur në gjyqe ndërkombëtare të arbitrazhit”.
  Dhe keto miliarda euro shperdorohen nga nje Kryeminister qe deklaroi,se do te denohen te gjith ata qe nuk paguajn energjine elektrike dhe se nuk do te kete më falje.Dhe ashtu ndodhi,u denuan per kamatvonesat e energjise elektrike edhe per 12 mijë Lekë vjetra,ndersa nje qytetare qe u denua gjithashtu per kamatvonesen e energjise elekrike ne vleren 28 mijë Lekë te vjetra,vari veten ne burg nga turpi.Ne Shqiperi ndodhin tre herë më shumë vetvrasje se sa vrasje,aq e madhe eshte trysnia Qeverise mbi qytetaret shqiptare,qe gjenden mes alternatives,emigrim,nenshtrim apo vetvrasje.

 9. E po shyqyr qe Turqit ndertuan spitalin rajonal ne Fier qe te shpetoj mileti nga kovidi,ja e vute re vete pallaveshi yne e inaguroj,meqense qe ne Fier beri dhe nje xhiro deri ne Vlore per inagurimin e aeroportit te ri.Eh lum si ne vend i vogel po hata fare ,me tre a kater aeroporte,me spitale moderne ,bile neser fillon vaksinimi me strepto-peniciline per sifilizin,e para do vaksinohet Belinda pastaj me radhe te gjithe Dubaixhinjte se i ka demtuar shume Nusreti me biftek dhe suxhuk Kosove.Thone gojet e liga se me leket qe do mari Becheti do te kandidoj per deputet ne zgjedhjet e ardhshme,ne keto zgjedhje do kandidoj edhe Sudja.

 10. Na doli dhe bechet mashtrusi e mafiozi burr i mire tani 🤦‍♂️
  Ej
  Eh ca behet nga inati sime vjerrhe
  Bechet mashtrusin e ndjek dhe interpoli

 11. Ama llaf qe thoni ore, pse eshte degjuar ndonjehere qe budallai te pranoje marrezine e tij?

  Ore mbase ai Becchetti mut burre mund te jet,
  por ky bythqir Rama eshte Mut+Shurr komplet,
  ajo fature mbi 100 milion kujt duhet derguar pra,
  buxhetit te ketij shteti apo ketij Ed Rame Budalla?

 12. Lidheni qenin plak matuf te Surrelit sepse ky sikur dhe ca min te rrij ne pushtet na e ben gjemen e jo me dhe tre muaj, ky bir karakurve ky degjenerat , ky hajdut i pa ngire ka per ta zhytur ket popull aq thell ne borgje me gjith kurvat qe ka ne qeveri aq thell sa s kemi per te dal nga borxhet sot e 100 vjet.

 13. Por, edhe pse opozita dhe mediet pranë saj kanë denoncuar këtë “skandal të madh”, ato janë të pandershme dhe kanë retushuar të pranishmit.

  Përshembull në krye të tavolinës ishte biznesmeni më i madh në Shqipëri, pasi takimi në Dubai për çështje biznesi ka qenë.

  Bëhet fjalë për ndërtimin e portit në Durrësi, ku arabët do të shpenzojnë 2 mld euro.

  Por, në denoncimin e tyre, si Basha, Berisha, por dhe mediet pranë tyre, e kanë fshirë nga video biznesmenin në fjalë dhe natyrisht nuk kanë guxuar t’ia përmendin as emrin, dhe nuk kuptohet përse, pasi ai në fakt ishte për biznes aty dhe nuk ka bërë ndonjë gjë të keqe apo të paligjshme, që ta fshehin sikur ka bërë ndonjë krim.Po shyqyr qe e pranove qe je shpellkar o Miri i lindur nga nje cift shpellkaresh te cecenit salih

 14. Ti familje shkerdhyer qe s di fjale tjeter per veq shpell kar , e zem se kan shkuar ata kurvat e familjes sate ne Dubai per te sjell investime, se kuoton mo familje e degjeneruar se dhe ty te genjejn mo rob shkerdhyer sepse kan 8 vite ne pushtet dhe se ai qe ka para per te investuar kurr nuk vje kush tre muaj para votimeve o cop bythe me sy ne ball.💩🤮

 15. Jani, mos ja ver re Emerharruarit te ores 10:50, ai eshte Ethem Lalaj nje enverist koqe budallai nga katundi i Mehmet Shehut. Pra kur flet per shpellare ka parasysh origjinen e tij. Sa shkruan i ka kopje nga TemA se ate detyre i kane dhene te sjelle ketu kopje nga uturaku i Mender Bazes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu