• |
ide | kryesore

U kap me plagjiaturë, jep dorëheqjen ministrja austriake e punës

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Ministrja austriake e Punës, Christine Aschbacher dha dorëheqje pas akuzave se një pjesë të diplomës së saj universitare e kishte plagjiaturë. Ajo mohoi çdo akuzë, por tha se po largohej për të mbrojtur familjen e saj. Aschbacher, një anëtare e Partisë Popullore Austriake që udhëheq qeverinë e koalicionit, thuhet se kopjoi të paktën një të pestën e disertacionit të saj të doktoratës nga burime të tjera, si dhe pjesë të disertacionit të saj.

Akuza u bë nga akademiku Stefan Weber, i cili është specialist në zbulimin e plagjiaturave. Sipas Weber, Aschbacher mori të paktën një të pestën e disertacionit të saj, të titulluar “Krijimi i stilit të lidershipit për ndërmarrjet inovative”, nga burime të tjera, pa etiketuar siç duhet pretendimet.


Ajo përktheu një artikull nga revista Forbes nga anglishtja, duke përsëritur pretendimin e autorit origjinal se ajo vetë ka punuar “me qindra ekipe”. Kancelari Sebastian Kurz falënderoi Aschbacher për punën e saj dhe tha se e pranoi vendimin e saj. Të dielën, ai emëroi studiuesin ekonomik, Martin Kocher si ministrin e ri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.