• |
ide | kryesore

Palmer flet për 25 prillin dhe “listën e zezë” të SHBA për shqiptarët e korruptuar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Zv.ndihmës-sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer i konsideroi një provë për demokracinë ngjarjet e ndodhura në SHBA në 6 janar. Ne nje intervistë për emisionin “Përballë” në RTSH, Palmer tha se zhvillimet e ditëve të fundit nuk janë arsye për të vënë në diskutim fuqinë e institucioneve demokratike amerikane. I pyetur se çfarë do te sjellë për Ballkanin Perëndimor administrata “Biden”, Palmer tha se pret që të mos ketë ndryshim të vëmendjes për rajonin tonë dhe se Rusia është rrezik.


“Patjetër është rrezik. Kjo është një çështje që ne e kemi trajtuar shumë ngushtë për vite me radhe dhe të gjithë duhet të jemi vigjilentë për rolin e fuqive të huaja në Ballkanin Perëndimor. Rusia, Kina këto vende kanë një vizion për Ballkanin Perëndimor që nuk është në përputhje me interesat e vendeve të rajonit ashtu siç ato vetë i kanë përcaktuar.


Ajo që duan SHBA-të për vendet e Ballkanit Perëndimor është demokraci, paqe, stabilitet, prosperitet, anëtarësim në institucionet euroatlantike. Ky është vizioni ynë për rajonin. Ky është vizioni që vet vendet kanë identifikuar si vizionin e tyre për të ardhmen e tyre më të mirë. Ju siguroj që ky nuk është vizioni i Rusisë, nuk janë qëllimet e Moskës.

Moska beson se interesat strategjik të saj shërbehen më mirë nga një rajon që është i ndarë në vetvete, që është dyshues dhe që është i fragmentuar, ku ka konflikt dhe jo bashkëpunim. Ky është mjedis strategjik ku Rusia beson se mund të marr avantazhet e veta më të mira. Kështu që ne po punojmë për të nxitur bashkëpunimin midis vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe t’i mbështesim ata në rrugëtimin e tyre drejt BE-së” – tha Palmer që më pas u pyet për situatën parazgjedhore në Shqipëri.

“Së pari do të doja të përgëzoja qytetarët shqiptarë për progresin e bërë në arritjet demokratike. Marrëveshja për reformën zgjedhore ishte më të vërtetë inkurajuese, bazuar në rekomandimet e ODHIR, ne duam të shohim zbatimin e këtyre rregullave të marrëveshjes dhe që zgjedhjet në prill të mbahen në mënyrë që është e drejtë, që është transparente dhe në të cilën klasa politike të jetë llogaridhënëse.

Dhe duam që opinioni dhe mendimi i votuesve të shprehet në kutitë e votimit dhe që kjo të pasqyrohet në përbërjen e parlamentit dhe në politikat që pasqyrojnë ambiciet dhe dëshirat e popullit shqiptar. Kjo është mënyra se si funksionon demokracia dhe ne jemi me të vërtetë shpresëplotë që zgjedhjet në prill do të sigurojnë dhe do të plotësojnë këto ambicie” – tha Palmer.

Një tjetër çështje ishte reforma në drejtësi për të cilën tha se ishte optimist.

“Besoj se është shumë inkurajuese që Gjykata e Lartë dhe Gjykata Kushtetuese janë krijuar tashmë. Duam me të vërtetë të shohim plotësimin e vendeve me gjyqtarë në këto institucione në mënyrë që të ofrohet cilësia më e lartë e mundshme e drejtësisë.

Ne shohim institucionet e reja si Byronë Kombëtare të Hetimit edhe SPAK si institucione që ofrojnë mundësi për të forcuar sundimin e ligjit dhe për të krijuar transparencën dhe faktikisht llogaridhënien që kërkohet dhe meriton populli shqiptar. Kështu që në këtë proces të krijimit të forcimit të këtyre institucioneve dhe këtij kuadri institucional që është në bazë të qeverisjes së mirë dhe qeverisjes transparente dhe qeverisjes llogaridhënëse, SHBA -të do të punojnë shumë ngushtë me lidershipin në Shqipëri dhe me klasën politike dhe me publikun shqiptar që këto të gjitha të bëhen realitet”.

A do të ketë të tjerë emra që Departamenti Amerikan i Shtetit do të shpallë “non grata” nga Shqipëria?

“Ne në një farë mënyrë nuk i parashikojmë vendimet për sanksionet, por ama jemi të ndërgjegjshëm ashtu sikur edhe shumë të tjerë janë të ndërgjegjshëm që këto janë instrumente të rëndësishme efikase dhe të fuqishme për të çuar përpara sundimin e ligjit dhe të kërkojmë llogaridhënie nga ata që kanë abuzuar me pozicionet politike. Nuk kemi qenë të druajtur nga përdorimi i këtij instrumenti në të shkuarën dhe normalisht që nuk do të druhemi ta përdorim atë në të ardhmen” – tha Palmer. ©LAPSI.al

11 Comments

 1. Faleminderit Zot,qe nuk do ta shohim me kete fytyre talebanistaoramist !
  Baiden do te çoje ne gopin e vjehrres tende ne Serbi te Vuçiçi,qe i sherbeve fort ne kurriz te demokracise ne Shqiperi !

 2. Blah blah blah blah

  Fjale shume
  Fjale bosh
  Fjale kot

  Shume rrjeshta shume fjale asnje perfundim i vertete

  Mesazhi eshte i qarte asgje e prekshme vetem retorike boshe

 3. Ik ore rrugaq i Trump super rrugaqit, filo Serb,miku i ngusht i gomarit te Surrelit, iThaq legenit dhe i Baton pleres, qe eshte turp t ja permendesh emrin🤮💩

 4. Po u bo bytha e ktit te na bej neve moral per demokracine, ju (USA) vetem Demokraci nuk jeni, ju jeni nje oligarki qe nga dita e 1 e ekzistences si shtet. Dhe fytyren tuaj te vertete po e tregoni tani me Impeachment qe jeni duke pregatit per Trup, e gjitha kjo po behet vetem per ti ndaluar Trumpit nje kandidim ne zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Te njejten metode perdor dhe Putin me kundershtaret e tij politik, i denon gjasme per korrupsion dhe i ndalon te kandidojne. Amerika nuk ka asnje ndryshim nga Rusia, ku Putin po sundon prej 20 vitesh.
  ps. une nuk e simpatizoj Trumpin, perkundrazi me duket nje idiot, por keto duan te na e shesin sapunin per djadh…

 5. Ik more te qifsha robt, sykapsoll muti. Shko shpalli organziate terroriste ata ameriane qe thyen xhamat e deres ne Capitol Hill sic ju thoje shqiptareve qe mos te protestonin, apo te protestonin duke duartrokitur shokun Edver, parti-Edver jemi gati kurdoher.

  1. O Rilidjot, e belu apo e mori falasRama, sme intereson. Me intereson standarti i dyfishte i ketyre diplomateve qe bejne corap vendet e tjera.

 6. po ju ?! apo simbol i ” paqes” i ” demonkracis” . rusia rrezik si gjithmon…hahahaaaa grini sallat dhe hajeni mengjes drek dark se ju mban ne form. sa more kete na thuj.

 7. Nuk dum. Kemi Saliun ish sekretar te PPSH qe mendon per demokarcine ne shqiperi. Sigurisht edhe me Lul kamarierin dhe Like floririn.

 8. Palmer me anti shqiptari ne planet, nje proserb I thekur.

  Vetem keshilla nga ty nuk priten si zullimi ne Shqiperi je nje nga shkataret qysh tek zgjedhjet locale.

  Fati I madh I Shqipetareve eshte Biden dhe zonja Nulan politikane karriere jo si ty nje shkrimataruc medioker dhe I paafte.

  Prandaj dorezo detyren.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu