• |
ide | kryesore

Reagon Trump për ngjarjet në Capitol: Nuk e përkrahim kurrë dhunën, akuzat e demokratëve janë “gjueti shtrigash”

Arkiva

Presidenti deri më tani i SHBA-ve Donald Trump është larguar nga Shtëpia e Bardhë.


Ndërsa do udhëtonte drejt kufirit mes SHBA-ve dhe Meksikës, Trump foli edhe njëherë përpara mediave, për trazirat e kohëve të fundit mjaft të diskutuara në Capitol. Ai tha se ai dhe të tjerët rreth tij nuk e duan dhunën.


Presidenti amerikan, Donald Trump, i quajti të martën përgatitjet e Kongresit për të filluar procesin e shkarkimit ndaj tij, si “absolutisht qesharake” dhe tha se ato po shkaktonin “një zemërim të jashtëzakonshëm”. Pasi doli nga Shtëpia e Bardhë për t’u nisur në Teksas, Trump e quajti përpjekjen për shkarkim të Dhomës së Përfaqësuesve një “vazhdim i gjuetisë më të madhe të shtrigave në historinë e politikës”.

“Ne nuk dëshirojmë asnjë lloj dhune”, tha Trump përpara gazetarëve. Donald Trump u shpreh se nuk janë aspak të vërteta sulmet ndaj tij, se mund të jetë prapa dhunës në Capitol, por gjithçka është një “gjueti politike e shtrigave”.

“Unë mendoj se akuzat që janë bërë drejt meje apo drejt çdokujt për dhunën, nuk janë të vërteta dhe nuk duhet të bëheshin. Është e gjitha një gjueti shtrigash. Kjo panoramë shkakton zemërim të jashtëzakonshëm”, deklaroi Trump.

Donald Trump nuk mund të shkarkojë dot Pencen

Disa mbështetës të Trump në internet po mbajnë shpresa për “mandatin e dytë” të Trump, pavarësisht nga fakti i  pashmangshshëm se Biden do të betohet si president të mërkurën.

Në internet po qarkullojnë zëra se Trump mund të “zëvendësojë” Zëvendës-presidentin Mike Pence. Kjo vjen pas një mosmarrëveshjeje midis presidentit dhe zëvendës-presidentit, lidhur me refuzimin e Pence për të provuar të bllokojë humbjen e Trump. Përkrahësit e Trump kanë thirrur me zë të lartë që Pence të largohet.

Sidoqoftë, presidenti amerikan nuk ka fuqinë për të shkarkuar nënkryetarin e tij, pasi që të dy kanë pozita, që nuk janë në kushte varësie,

Pse Trump akuzohet për dhunën në Capitol?

Demokratët po përpiqen ta detyrojnë të largohet presidentin Trump nga detyra, para se të përfundojë mandati i tij, përmes një procesi të njohur si ‘fajësimi’. Një artikull fajësues, i prezantuar të hënën, akuzon Trump për “nxitje të kryengritjes”.

Të mërkurën e javës së kaluar, Trump mbajti një tubim pranë Shtëpisë së Bardhë, ndërsa ligjvënësit u përgatitën të konfirmojnë fitoren e zgjedhjeve presidenciale të Joe Biden në Kongres.

Në tubim, presidenti mbajti një fjalim në të cilin ai vazhdimisht hodhi dyshime mbi legjitimitetin e zgjedhjeve, duke pretenduar, pa prova, se ato ishin “vjedhur”. Duke e quajtur rezultatin e zgjedhjeve një “sulm të egër ndaj demokracisë amerikane”, ai u kërkoi mbështetësve të tij të marshonin në ndërtesën e Capitolit.

“Ne do të zbresim drejt Kapitolit dhe do të gëzojmë senatorët tanë të guximshëm dhe Kongresmenët dhe gratë”, i tha Trump turmës, duke inkurajuar mbështetësit e tij “të luftonin”.

Menjëherë pas kësaj, protestuesit sulmuan Capitolin, duke përshkuar sallat me zbukurime, duke plaçkitur zyrat dhe duke pozuar foto në Shtëpinë dhe Senat. Demokratët dhe disa republikanë kanë argumentuar se fjalimi i Trump arriti në nxitje, prandaj si pasojë erdhi edhe artikulli për fajësim.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.