• |
ide | kryesore

GJEDNJ i kërkon Shqipërisë të mos dëbojë ndjekësin e Gylenit

-Instant, Lajme, Të fundit

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ) në Strasburg i dërgoi një kërkesë zyrtare Shqipërisë duke kërkuar që ajo të mos dëbojë një shtetas turk i cili dihet se është pasues i lëvizjes Gylen në Turqi pasi gjyqi i tij nuk ka përfunduar në Shqipëri raportoi Tirana Times.


Vendimi i GJEDNJ ka të bëjë me një kërkesë të paraqitur nga Selami Şimşek, i cili së bashku me një shtetas tjetër turk, Harun Çelik, u arrestuan në 2019 në Shqipëri ndërsa përpiqeshin të udhëtonin në Kanada me pasaporta të rreme. Çelik, një mësues turk në një shkollë të lidhur më parë me lëvizjen Gylen me bazë në besim në Shqipëri, u dëbua ilegalisht në Turqi në janar 2020 me kërkesë të qeverisë turke, megjithë procedurat e ekstradimit që nuk u ndoqën dhe për faktin se ai kishte kërkuar azil.


Qeveria turke akuzon lëvizjen Gylen për organizimin e një grushti shteti të dështuar në 15 korrik 2016 dhe e etiketon atë një “organizatë terroriste”, megjithëse lëvizja mohon fuqimisht përfshirjen në përpjekjen për grusht shteti ose ndonjë aktivitet terrorist.

Me të dalë nga burgu në Mars 2020, Şimsek gjithashtu kërkoi azil në Shqipëri, për shkak të lidhjeve të tij me lëvizjen Gylen, nga frika se kthimi në Turqi do ta vinte në rrezik jetën e tij.

Kërkesa e tij u refuzua nga autoritetet shqiptare, të cilët pretenduan se shteti turk nuk përbënte një kërcënim serioz për të ose familjen e tij. Simşek më vonë paditi Ministrinë e Brendshme shqiptare për shkak të refuzimit të kërkesës së tij për azil. Përpjekja e tij për të ndryshuar vendimin e ministrisë u refuzua gjithashtu nga një gjykatë administrative në Shqipëri. Si hap i fundit, Şimşek e çoi çështjen e tij në GJEDNJ. Autoritetet shqiptare dhe avokati i Simşek u informuan për vendimin e GJEDNJ të premten e kaluar.

Rastet e Şimsek dhe Çelik kanë ngritur shqetësime në mesin e opozitës dhe shoqërisë civile në Shqipëri, si dhe organizatave ndërkombëtare, të cilat kanë frikë se Shqipëria nuk po respekton detyrimet e saj ndaj konventave të të drejtave të njeriut për shkak të lidhjeve të saj të ngushta me Turqinë.

Që nga përpjekja e grushtit të shtetit, pasuesit e lëvizjes Gylen i janë nënshtruar një goditje masive, me qeverinë turke dhe mediat pro-qeveritare që demonizojnë anëtarët e saj.

Turqia më parë kishte qenë në gjendje të kthente individë të lidhur me Gylenin në shtëpi pa procese zyrtare ekstradimi në disa vende të tilla si Kosova dhe Moldavia.

Zyrtarët turq pretendojnë se më shumë se 100 pasues të Gylenit janë rikthyer në vend që nga grushti i shtetit i dështuar i vitit 2016.

Në zhvillimin e fundit, dy mësues turq të cilët u arrestuan në qytetin ukrainas të Rava-Ruska ditën e Vitit të Ri u deportuan në Turqi më 6 janar nga autoritetet ukrainase. Mësuesit, Salih Fidan dhe Samet Güre, po punonin në shkollat ​​e lidhura me Gylenin në Irak dhe po përpiqeshin të bënin rrugën për në Evropë për të kërkuar azil sepse pasaportat e tyre turke do të skadonin dhe kishin frikë se autoritetet turke nuk do t’i rinovonin ato.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu