• |
ide | kryesore

Llogaritë elektorale PS-PD, sipas qarqeve/ Ku mund të ngrihet njëra dhe të bjerë tjetra

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Sa më shumë afrohet 25 prilli, aq më tepër shtohen llogaritë se si do të dalin zgjedhjet e reja: sa i mundshëm është një mandat i tretë për Edi Ramën, apo sa reale një mundësi përmbysjeje nga opozita.


Sipas analistit Mustafa Nano, fitorja e socialistëve është e sigurtë, jo vetëm sese Rama është një kafshë politike e ngjashme me Enver Hoxhën, jo vetëm se socialistët kanë një elektorat tradicional të konsoliduar, por edhe sepse ish partia e Berishës nuk ka ndryshuar dhe nuk ka kërkuar falje për fajet e së shkuarës.


“Edhe sikur qielli e toka të kthehen përmbys, PS-ja nuk mund të marrë më pak se 3 deputetë në Shkodër, 3 në Lezhë, 18 në Tiranë, 10 në Fier, 6 në Korçë, 4 në Berat, 7 në Elbasan, 2 në Gjirokastër, 8 në Vlorë, 1 në Dibër, 1 në Kukës, 7 në Durrës etj. Këto janë shifra, poshtë të cilave PS-ja e ka të pamundur të zbresë, edhe sikur të dojë.

Dhe kështu, në versionin më të keq, PS-ja nuk zbret dot nën 70 deputetë. Është lumi i saj i qëndrueshëm elektoral (që nuk ka të bëjë fare me mënyrën se si ajo ka qeverisur) dhe Kodi Zgjedhor që e gatuajnë këtë situatë, e cila mund të përmbyset veç nga një proçkë kolosale e Edi Ramës (fjala vjen, nëse zbulohet se ai ka porositur që vaksinat kundër COVID-it të kenë cianur në përmbajtjen e tyre)” ka shkruar Nano në një analizë tek Panorama (lexo këtu).

Por, kjo logjikë që në pamje të parë duket bindëse, dhe që mëton të tregojë se edhe sikur të humbi 4 mandate në raport me atë që ka sot, PS bën sërish qeverinë ka edhe një mënyrë tjetër interpretimi. Dhe ajo është thënë disa herë. Sikur PD gje LSI të kishin dalë bashkë në zgjedhjet më të këqia për to, ato të vitin 2017, Rama nuk do kishte pasur rastin të bëhej shumicë. I pari që e di këtë është vetë kryeministri i cili u detyrua të ndryshojë me urgjencë kushtetutën dhe të ndalojë koalicionet, vetëm e vetëm se ato e pengonin të fitonte

Së pari këtë e tregojnë shifrat më reale që kemi në dorë, ato të vitit 2017. Le ti shohim ato qark për qark.

Durrësi
Me kontributin e fortë të Vangjush Dakos që doli në përgjime për blerje votash me Avdylajt, PS arriti të marrë 73 mijë vota që i mundësuan 8 mandate nga 14 gjithsej. Ndërsa partitë që gjenden sot në opozitë prej faktit që nuk ishin në koalicion morën vetëm 6 mandate me 71 mijë vota. Rreth 6 mijë vota plus të LSI dhe PDIU shkuan dëm. Nëse do kishin qenë në koalicion rezultati i Durrësit do të kish qenë 7 me 7.

Fieri
Qarku i Fierit si hambari tradicional i PS i siguroi asaj një fitore të thellë 10 me 6. Por në këtë qark PDIU që garoi e vetme mori 6348 vota të cilat i shkuan dëm. Një koalicioni opozitar i duheshin jo më shumë se rreth 4 mijë vota për të prodhuar mandatin e pestë, që do i zbriste një mandat PS-së duke e çuar rezultatin final në 9-7.

Korça
Aktualisht PS është partia e parë në këtë qark me 6 deputetë. Por nëse do kishin qenë bashkë partitë e koalicionit të sotëm opozitar, kanë së toku afro 2 mijë vota më shumë. Pra të bashkuara ato do ta kishin përmbysur rezultatin në 5 me 6 në dëm të PS.

Tirana
Për shkak se u garua pa koalicione PS e fitoi kryeqytetin 18 me 16. Ajo mori 201 mijë vota ndërsa opozita rreth katër mijë më pak. Por nëse PDIU që mori 12 434 vota nuk arriti të nxirrte deputet do të kishte qenë në koalicion, rezultati mund të kishte shkuar në barazim 17 me 17.

Duke i shtuar këtyre qarqeve ku një koalicion i përbashkët opozitar në vitin 2017 do ti kishte hequr rilindjes nga një mandat edhe Elbasanin apo Dibrën ku ajo ishte sërish mprapa PS që katë vite më parë mund të kish përfunduar me 68 deputetë. Nëse gjatë qeverisjes së dytë, me skandalet e Saimir Tahirit e Fatmir Xhafajt, me tenderatanonimë si ato të unazës së re apo inceneratorëve, me shembjen e teatrit apo menaxhimin e pandemisë dhe tërmetit, qeveria Rama ka dalë me e fortë sesa një opozitë radikale që ska kërkuar ndjesë për të shkuarën e saj të para një dekade, kjo mbetet për tu parë. Por argumenti se socialistët nuk bien dot në asnjë mënyrë poshtë 70 mandateve, nuk ka mbështetje reale për tu besuar.

Këtë e dinte edhe vetë Rama që ndaloi koalicionet dhe kjo shpresohet të jetë dredhia e tij e fundit deri në 25 prill.

©Lapsi.al 

  

33 Comments

  1. Une nuk merrem as me kete personin as me deshirat apo endrat e tij, por mbeshtetem ne fakte dhe shifra konkrete:
   Ne 2019, kur kishim vetem zgjedhje lokale, ato beheshin pa opoziten, cdo mospjesemarrje ne to e te punesuarve shteteror, kishte pasoja fatale per ta sepse te henen, do t’i kontrollonin shenjat e bojes tek gishtat, patem kete rezultat;
   1- Pjesemarres ne votime 9.7% (e totalit te listes se votuesve).
   2- Vota te parregullta 2.5% te 9.7%.
   Duke marre si baze pjesemmarrjen 30 vjecare te shqiptareve ne votime 1991-2019, pjesemarrja varion nga 48%÷68% (duke mosmarre ne konsiderate vitet ’91÷’97, per te qene realist, duke llogaritur fluksin e emigracionit masiv), po themi se phesemarrja ne votime do te jete 45%÷47% e listes atehere kjo shifer duke u krahasuar me 100% ka koeficent prej 2.22, per RILINDJEN ne 2019 votuan 9.7-2.5=7.2 7.2×2.22=16%
   3- 16% e elektoratit (afersisht 45% e listes se zgjedhesve) qe do te marre pjese ne zgjedhjet e 25 Prillit, jane vota per RILINDJEN.
   4- Nese me 16% RILINDJA zgjedhjet atehere duhet qe 84% e votave te shpallen te pavlefeshme ose hesapin duhet qe ta bej “TIRJA e Sanatoriumit”sebashku me “NUSTRETIN e Dubait”!

 1. Nese e ka thene Mutc Nano, eshte e sigurt. Mutci i di mire punet e bythes dhe arsyet jane te shumta. Shqiptaret para se te shkojne e te votojne, duhet mendojne mire:
  1-Sa nga premtimet qe ka leshuar pa dogane Rama jane mbajtur?
  2-Sa skandale ka patur gjate qevrisjes se Rames?
  3-Sa leke iu jane vjedhur shqiptareve gjate 8 viteve qe Rama ka qene ne krye te qeverise?
  4-Sa miliarda qe dalin nga xhepat e tyre, po iu paguhen te tjereve (Beketit p.sh.) per tekat e Rames, Veliaj &co?
  5-Sa pune publike, pra per te miren e te gjitheve ka bere Rama keto 8 vite qeverisje?
  6-Sa eshte shumefishuar pasuria e ministrave gjate qeverisjes Rama dhe nga ku kane dale ato leke?
  7-Sa here jane hapur dhe mbyllur negociatat me BE gjate qeverisjes se Rames?
  Ne perfyndim te beje pyetjen e madhe: CFARE MUND TE JAPE RAMA NE QEVERISJE, QE NUK E KA DHENE GJATE KETYRE 8 VITEVE?
  Natyrisht edhe opozita ka gjynahet e veta, por nuk kemi ku gjejme te tjere, te pakten keto tre muaj qe kane mbetur nga zgjedhjet.
  Keto pyetje duhet t’i bejne vetes njerezit me dt. 24 prill dhe pasi t’i japin pergjigjen vetes, te shkojne e te votojne me dt. 25 prill. Nga ky diskutim perjashtohen te gjithe ata qe trurin e kane ne zorren e trashe dhe qe natyrisht do votojne me fundshpine. Per keta njerez do behen edhe filma me regji te Spiropalit bazuar ne figuren komplekse te letersise shqipe, Don Kishotin e Manzes dhe ne romanin e shkruar aq bukur nga qeveria shqiptare

 2. Vete Basha cfare po ben, pervecse rri poshte fikut duke pritur te keputet kokrra e pushtetit e t’i bjere ne goje?

  Minimumi qe duhet te beje Basha eshte te na ofroje nje ekip qe ne leter eshte me i mire se ai i Rames. Ose me thjeshte fare: Cfare do beje me mire. Oferta e tij. Qofte edhe duke na genjyer.

  Nese nuk ben as kaq, kam frike se as bifteku i Nusretit e as makuteria e pashpirtesia e Tires nuk do ta ndihmojne t’i marre timonin Rames

 3. Kur lexon artikullin e Mustafa Nanos porositur e te sponsorizuar nga qeveria rilindase me te

  vertete habitesh me guximin artikullshkuesit per ti trajtuar zgjedhesit shqiptare si qenie pa

  dinjitet, pa mendim e gjykim, te paafte te vleresojne te miren e te keqen dhe lumin e votuesve

  sipas tij te majte ta trajtoje si nje kenete te mbyllur qe admiron bufin e saje pa kushte dhe qorrazi.

  Fakti qe ne 92-shin votuan per ndryshimin edhe bijte e komunistave tregon se popullit i kishte

  aedhur shpirti ne maje te hundes nga ai regjim dhe jo se dikush kishte bindje te majta apo te djathta.

  Po ashtu fitorja ne 97-en e PS u be si reagim i shperdorimit te pushtetit nga ana e PD-se dhe i

  zhgenjimit nga pritshmerite e pabazuara dhe jo se te djathtet u bene te majte per 5-6 vite.

  E njejta gje ndodhi ne 2005 dhe po ashtu ne 2013 ku pushteti u alternua nga “te djathte” tek

  te majtet dhe anasjelltas, Nuk eshte se kishte apo ka nje lume apo nje kenete te majte te perhershme

  qorre , te pandryshueshme dhe jo reflektive sic mundohet ta paraqese autori i shkrimit ndaj

  atyre qe qeverisin dhe qe po ky autor i ka quajtur ” aleanca e qelbesirave”. Sic tregojne faktet

  nuk ka votues te perhershem te majte e te djathte ( me perjashtim te nje berthaqme militantesh

  me interesa ku perfshihet edhe vete Mustafa Nano) por ka votues te pakenaqur me ata qe u

  dhane voten dhe te cilet e shperdoruan per interesat e veta. Te majtet e Mustafa Nanos

  nuk jane ashtu si i gjykon dhe deshiron ai te jene : te paditur dhe te pa ndjeshem nga ajo cfare

  ben qeveria e tyre, pavaresisht nese ajo e con vendin drejt gremines sic po e con sot qeveria

  rilindase. E keqja e Shqiperise eshte edhe e keqja e “te majteve” te shokut Mustafa dhe ata

  nuk mund te lejojne qe per hir te “beselidhjes se majte” ta lene Shqiperine edhe 4 vite ne

  duart e kesaj klike rilindase qe po i ben gjemen Shqiperise.

 4. Dhe opinionisti, apo gazetaruci i qelbesirave te rilindjes, e paska futur perseri lopaten e mendjes e karakterit te tije te mufaksur pas Rames, e na del perseri me kete siguri te prodhimit mocalist qe na i jep siguri qelbesirave si dikur kur u bente thirrje qe te bashkoheshin. Sot, ky butak i pa karaktereshem burreror politiko komentues frikacaku e servili, po u vihet perseri ne sherbim maskarenjeve kodoshe ve pasardhes qe tu sherbeje me qelbo opinionin e tije te shitur, blere, e perdhunuar nga rilindasit qe dijne me se miri ti kryejne keto pune, ne tipa si ky, i pa gjak e shpirte te ndjenjes se pare te njeriut ne zot, te arrijme qe ky bastard atesit te na mbushe mendjen me keto dokrrat e fantazite e tije, se maskaralleku na e paska fitoren te sigurte,,,,,,hajde, realitet hajde,,,,Po ajeto ky birko ne kete shtet, a pushtet te kesaj maskarade vuajtjesh, vjedhjesh, shtypie, droge, e mjerimi, po keto kush i ka zhvilluar, trashegimenia, apo ky tradhetar KM e kjo parti hibride qe eshte fatkeqesia me e madhe e ketyre 30 vjeteve. Me gjithate ketij birkoje, ti rroje lopata ne kanalin e qelbesirave, se populli do dije se si te votoje per shporrijen e keti, e atij pushteti qe ky kerkon me dinakeri te na e leje peshqesh me mashtrimin qe kerko te fuse ne popull.Mos i besoni kesaj monstreateiste qe nuk ka bese ne ato qe i thote edhe vete. Perpara eshte dita e permbysjes se mashtrimeve e vjedhjeve qe na degjeneruan andaj, vota,,,,,,poshte rilindja, rrofshin perparimtaret, e atdhetaret.

 5. O Muc Nano. Po ca dreqin ke qe i zgjon nga gjumi keta militantet e pd. Keta po flen ne dafina, me endra drejtorash dhe doganieresh. Leri ore te flen dhe ca. E te zgjohen ne 26 prill me dhimbje bythe.

 6. USHQIM PER DELET. MENDONI SE PO FITOI NJERA APO TJETRA KETU DO NDRYSHOJE NDONJEGJE?
  SI DO TE RROTULLOHESH KARIN NE BYTH KE O POPULL DELE

 7. Une nuk merrem, as me kete personin, as me deshirat apo endrat e tij, por, mbeshtetem ne fakte dhe shifra konkrete dhe kalkulime matematikore:

  Ne 2019, kur kishim vetem zgjedhje lokale, ato beheshin pa opoziten, cdo mospjesemarrje ne to, e te punesuarve shteteror, kishte pasoja fatale per ta, sepse te henen, do t’i kontrollonin shenjat e bojes, tek gishtat, patem kete rezultat;

  1- Pjesemarres ne votime 9.7% (e totalit te listes se votuesve).
  2- Vota te parregullta 2.5% te 9.7%.

  Duke marre si baze pjesemmarrjen 30 vjecare, te shqiptareve ne votime, 1991-2019, pjesemarrja varion nga 48%÷68% (duke mosmarre ne konsiderate, vitet ’91÷’97, per te qene realist, duke llogaritur fluksin e emigracionit masiv), po themi se phesemarrja ne votime do te jete 45%÷47% e listes se zgjedhesve, atehere kjo shifer, duke u krahasuar me 100%, ka koeficent prej 2.22, per RILINDJEN, ne 2019, votuan 9.7-2.5=7.2 7.2×2.22=16%
  3- 16% e elektoratit (afersisht 45% e listes se zgjedhesve) qe do te marre pjese ne zgjedhjet e 25 Prillit, jane vota per RILINDJEN.
  4- Nese me 16%, RILINDJA fiton zgjedhjet, atehere duhet qe 84% e votave te mbetura, te shpallen te pavlefeshme ose hesapin duhet qe ta bej “TIRJA e Sanatoriumit”sebashku me “NUSTRETIN e Dubait”!

 8. PD DUHET TE LEXOJE SHKRIMIN E MULOSMANIT , AI ATY I THOTE GJERAT TROÇSE SI DUHET TE VEPROJE PD DHE BASHA . PER MENDIMIN TIM MILOSMANI KA BERE NJE ARTIKULL NGA ME TE MIRET E TIJ DHE KA SHUME TE DREJT ,

 9. U iku truri lapsexhinjve.
  Po c keni pse merziteni. Fundja ju u mesuat ne opozit. Mos beni keshtu per 4 vite. Se si i thon dhe asaj fjales popullore.
  I DURUARI I FITUARI.
  Duroni… 2025 po afron.

 10. Ky hyn te sojsëzët Mero gëlbaza dhe Spartaku i Ngjelës. Muçi ka frikë se harrohet, prandaj na kujton se ai jeton si Zombi. Thëniet e tij nuk kanë asnjë vlerë. Herëpashere ndrron mendim ose e kap mutacioni njësoj si Covid -19. Ka ngjashmëri edhe me Covidin. Ky është provokues dhe njeri pa shtyllë kurrizore, i tredhur në tru, që paguhet si lehaqen i tërbuar. Është anal – ist i kazanit i ngjashëm me ata që i ka merak ai të cilit i shërben. Çudi si nuk i vjen turp të flasë veresie. Rrezik se do të hajë edhe të zotin , një ditë.

 11. Basha ka per ti humb prap zgjedhjet.

  Basha vazhdon e ben pazare me “aleatet” kur dihet qe ato as gruja vet nuk i voton. Pervec ksaj ato jan te gjith karta te djegme.
  Cfar votash do sjelli Duka? Cfar votash do sjelli Mediu? Shehi ka vota ne Tirane, po ato kurre nuk do shkoshin majtas edhe sikur Shehi te mos ishte ne lista. Nga ana tjeter Shehi (ashtu si edhe te tjeret) prej 30 vjetesh ne politike ndjellin antipati te elektorati i pavendosur.

 12. Muc muti llogarit i ben sipas hesapit te tij dhe te sivellezerve te tij te sumes,Qe ta beje nje figure e pa perlyer ,dhe apolitik eh mund ta besoj po kur e ben ky kellira qe vetem analist nuk eshte ,por nje byth lepires i Rames i bie qe te thuash se Erion Brace eshte demokrat,ose Spiropali do te behet kryeministre ardhshme.Edhe Sala ne 2013 keshtu mendonte se ishte ne kulmin e pushtetit por mbas 8 vitesh shkoj ne opozite.Po ky mortja cfar te mire ka bere per 8 vite qe kerkon mandatin e trete ,ju lutem komentusve te freskojne kujtesen per skandalet dhe vjedhjet qe ka bere,per te gjitha keto bema krye.k. vetem shkon lart nuk sbret posht?Prandaj o Muc muti vazhdo dhe lepija bythen Ramiut deri ne 25 prill se ne dt 26 do ma lepish mua.

 13. Tani ka mbetur edhe Frrok bythqiri te bej llogarite e tija

  Zullumi i KM eshte aq i madh sa do perfundoje si socialistet ne France e Greqi me 5% te votave

 14. Porofeti mut nanao, ka merite vetem per slloganin e zgjedhjeve te 2013 kur tha: Te mblidhen gjithe qelbesirat per te rrezuar Berishen, dhe qelbesirat u….mblodhen” heren e pare: Hren e dyte i vodhen zgjedhjet e bashke me to te gjitha parate e shteit dhe te shiptareve, dhe shkaterruan vendin, o qen provincial skrapari!

 15. Ky kurvi ka dhe emer muslimani ! Muc muti qe i duket edhe vetja si snob ,shikojani pak surratin, edhe atyre qe jane soji i tij me ate surrat nuk i behet huri . Per analist sbesoj qe ja vlen kurse per puntor fekalesh po per te pastruar kanalet e mutit per asgje tjeter.Kur ben analize dhe Muci anti musliman qe ka shkelur mbi besimin e paraardhsve te tij cfar prisni, yttttt kurvi metropolit.

 16. Per fat te keq i gjati do fitoje prape. Jo se eshte i mire. Ne fakt eshte kot. Po moma, likja dhe luli jane akoma me te peshtire. Me nga 3-4 shtepi, pare e prona pafund dhe na hiqen si te virgjer

 17. Ramen e largon nga pushteti fare thjesht dhe pa kosto marramendese financiare per fushate zgjedhore, nje cope leter e leshuar nga SPAK…(gjithmone,nese ekziston nje strukture e tille e Drejtesise se Re dhe nuk kemi nje mirazh ne shkretetire)….

 18. Muq nano eshte shum trap thot qe side keq te qeverisi edi rama do mari 70 mandate practice ofendon direct popullin shqiptar e ne qofte se ndodh kjo siq thot mutqi nano ateher ne djall te gjith shqiptarve brenda shqiperia bashke me neve ketu ne greqi

 19. Ore te dashur vlkezer pse .e kaq ofendime ndaj njeri tjetrit ne jemi vllezer te nje gjaku ku ca pisa qe duan te na mbajne lidhur na vene ne te shajme me nje fjalor te tille Meqe JU mereni me .mut nanon une si plak qe jam do u thosha qe ne jemi te detyruar te zgjedhim te keqen me te vogel qe sipas meje por shumices se shqiptareve eshte i urti basha se dhe ato partickat e tjera opozitare nuk jan gje tjeter vecse pisa se po te jene vertet sic thon duhet te bashkohen me shumicen Kaq kisha per sot flm

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu