• |
ide | kryesore

Pas skandalit me sanitaren reagon Shoqata e Infermiereve te Shqiperisë: Të hetohet personeli

-Instant, Lajme, Të fundit

Shoqata e Infermiereve te Shqiperisë ka reaguar pas skandalit të sanitares, e cila i zhvati 8 mijë euro një  familjeje duke u hequr si infermiere. Ky institucion i ka bë rë  thirrje Ministrisë së Shëndetesisë dhe Mbrojtjes Sociale pë r të  hetuar kë të  rast deri në  fund, pë r të  gjetur të  gjithë  personat e pë rfshirë . Po ashtu, Shoqata  ka kë rkuar një  investigim të  të  gjitha dosjeve të  personelit pasi sipas tyre ka një  numë r infermieresh që  e ushtrojnë  profesionin e tyre në  shkelje, pa lejen e ushtrimit te profesionit ose pa kualifikimet e duhura.


Sipas tyre asnjë  veprim i personelit nuk duhet të kryhet pa njoftuar më  parë  shefin apo kryeinfermierin e çdo pavioni.


3 Comments

 1. Kushdo qe jeton ne Shqiperi e din dhe e kupton se kjo sanitare eshte hallka me e vogel e

  e sistemit te ingranazhit te korrusionit kapilar te krejt administrates shteterore qe nga rojet

  e deri te KM-ja e deri te Parlamenti qe ben ligje te posacme per nje person sic ishte ai per

  ndertimin e teatrit nga kompania fusha apo per uljen me fuqi prapavepruese te dividentit

  per oligarket kurse per faturat e energjise per fukarejte i detyroi te paguanin dyfishin, i degdisi

  edhe ne burg disa prej tyre i coi drejt vetvrasjes. Kjo fryme e pergjitheshme korrupsioni

  e ngritur ne sistem nga ekipi i rilindjes qe grabit hapur dhe pa dorashka miliarda euro qe fut nen

  thundren e vet krejt sistemin e drejtesise duke e bere te pamundur dhenien e llogarise para

  ligjit, dhenia pas luksit dhe defrimeve dhe jeta prej feudalesh te hazdisur e pushtetareve

  te papergjegjshem qe xhvatin qytetaret dhe harbohen ne qejfe hoteleve me te shtrejta te

  botes duke u bere karshillek edhe sheikeve arabe, nuk mund te mos reflektohet dhe te

  mos ” ngjize” tek nje sanitare e thjeshte.

  Por shpata e ligjit bie mbi sanitaren dhe jo mbi ish-ministrin Beqaj qe jep qindra milion dollare

  me koncesion dhe per pune te pakryer, apo mbi Gjinkurin qe dirigjoi aferen e ” unazes se Re| apo

  beqajt e gjinkuret e tjere qe kane mbushur zyrat e qeverise.

  Kjo fryme plackiste qe solli rilindja eshte demi me i madh qe solli, edhe me i madh se vete parate

  pervetesoi. Sot syrat dhe zyrtaret e shtetit shihen nga qytetaret si misherimi i vet korrupsionit

  dhe degradimit moral. Do te duhen dekada te nje pune dhe shteti te ndershem te riparoje demin

  moral dhe material qe ka sjelle kjo fryme e rilindjes.

 2. Komenti i nje qe nuk ka as emer,shume me i gjate se vete shkrimi.A keni pare ndonje parathenie,ne cdo romat,novele,apo tregim,qe te jete me i gjate se vete ai roman,novele,apo tregim????

 3. E prekem fundin, asgje nuk na shpeton me’. Vjedhin nga K/GOMARI e deri te kerricat e vegjel. Kjo do ta haje burgun edhe per ato qe jane me siper saj. K/GOMARIN dhe kerricat e tjere nuk do ju hyje gjemb ne kembe. SPAK nuk e “ul nivelin” te merret me vjedhje e miljonave eurove.MALLKUAR QOFSHIT NE SHTATE BREZA K/GOMARI E QEVERITARET qe na sollen ne kete gjendje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu