• |
ide | kryesore

Video/ Ringjallet Chelsea, fundoset keq Leeds: ja rezultate e Premier League

-Instant, F1, Sport, Video

Pas një fillimi të vështirë të vitit 2021, Chelsea u kthye tek fitorja në javën e 19 të Premier League, duke mposhtur 0-1 Fulham (me dhjetë lojtarë nga minuta e 44′, me të kuqe Robinson) në West London Derby: Mason Mount vendosi takimin në minutën e 78-të. Vazhdon ecuria pozitive e West Ham: mjafton një gol i Antonios në minutën e 9-të për të kapërcyer Burnley. Gjithnjë e më keq Ëolverhampton, i mundur 3-2 në shtëpi nga West Bromwich. Humbje e brendshme edhe për Leeds, i mundur 1-0 nga Brighton.


FULHAM-CHELSEA 0-1
Duke përjashtuar pokerin ndaj modestëve të Morecambe në Fa Cup, Chelsea nuk kishte fituar ende një ndeshje në vitin e ri kalendarik: një seri negative që Blues e ndërprenë në Derbin e Londrës kundër Fulham, edhe pse për të besuarit e Frank Lampard ishte nuk ishte aspak e thjeshtë. Miqtë, që nisën më mirë, nuk arritën të përfitonin nga një pjesë e parë e dominuar, me Giroud, Mount (traversë për të në minutën e 25-të) dhe Rudiger që shkuan pranë golit. Cottagers u përpoqën të zgjohen në minutën e 41-të, kur Ivan Cavaleiro pati një mundësi të shkëlqyer, por tre minuta më pas mbetën me dhjetë lojtarë për shkak të një momenti çmendurie të Antonee Robinson, protagonist i një ndërhyrje vrasëtare kundër Azpilicueta, që e detyroi gjyqtarin Bankes të tregojë direkt kartonin e kuq. Sidoqoftë, epërsia numerike nuk duket të ketë efekte pozitive as pas zëvendësimeve të bëra nga Frank Lampard, i cili shtoi Abraham, një sulmues, në vend të Jorginhos dhe më pas zëvendësoi dy sulmuesit Ziyech dhe Giroud me Hudson-Odoi dhe Werner. Por në minutën e 78-të Mount befasoi portierin me një goditje brenda zonës,. duke kaluar Blues në avantazh. Është goli që vendosi ndeshjen e me të cilin Lampard mori një fitore vendimtare për të rigjetur kontaktet me pozicionet e larta.


WEST HAM-BURNLEY 1-0
Vazhdon të ëndërrojë gjëra të mëdha West Ham i David Moyes, që falë një goli në fazat e hershme të ndeshjes dhe një performance solide të përgjithshme mori rezultatin e pestë pozitiv radhazi, përfshirë edhe Fa Cup. Goli që vendosi ndeshjen në Stadiumin Olimpik në Londër erdhi në minutën e 9-të: një krosim nga e majta nga Formals dhe një devijim fitues nga Michael Antonio, pak hapa larg, ndaj të cilës portieri kundërshtar Nick Pope nuk mund të bënte asgjë. Reagimi i Burnley është konfuz edhe pse Clarets duket se arritën barazimin në minutën e 33-të, në autogolin e pafat të Cresswell në krosimin e Wood: por asistenti i arbitrit Kavanagh ngriti flamurin dhe Var konfirmoi se sulmuesi nga Zelanda e Re ishte jashtë loje në fillim të aksionit.

WOLVERHAMPTON-WEST BROMWICH 2-3
Fitorja e parë në krye të West Bromwich për ‘Big’ Sam Allardyce ka ardhur në Black Country Derby, duke i kthyer Baggies përsëri në një sukses që mungonte që nga 28 nëntori i kaluar. E pësoi një Wolverhampton gjithnjë e më në vështirësi, i cili, duke përjashtuar Fa Cup, nuk ka fituar prej një muaji. Megjithatë, të besuarit e Nuno Espirito Santo, që e panë veten në disavantazh në minutën e 8-të në golin e shënuar me penallti nga Matheus Pereira (faull i Boly ndaj Robinson në vijën që kufizon zonën) arritën të përmbysin rezultatin në fundin e pjesës së parë, në dy situata të topit inaktiv: në minutën e 38-të është i riu Fabio Silva (18 vjeç në korrik) që shfrytëzoi asistin me takë të Boly për të kaluar David Button, ndërsa katër minuta më pas mbrojtësi nga Bregu i Fildishtë nga asist-man shndërrohet në golashënues duke mos gabuar përpara portierit mik. Në fillim të pjesës së dytë, megjithatë, WBA u futën në fushë me qëndrimin e duhur dhe orkestruan kundërpërmbysjen: në minutën e 52-të është Semi Ajayi ai që shënoi me kokë në portën e Rui Patricios, katër minuta më vonë është përsëri një penallti e Pereiras që vlen 3-2. Në fund, Wolves provuan gjithçka, por pa sukses: tani më shumë se për distancën me zonën Europiane duhet të shqetësohen për ata që kanë pas tyre.

LEEDS-BRIGHTON 0-1
Vazhdon momenti i keq i Leeds i Marcelo Bielsa, që në tre ndeshjet e luajtura në 2021, përfshirë edhe sot, ende nuk ka arritur as të shënojë. Ai që përfitoi nga një ekip në krizë të plotë identiteti është Brighton, që shfrytëzoi një pjesë të parë brilante për të pushtuar Elland Road. Në minutën e 17 u shënua goli i ndeshjes: një kombinim i shkëlqyer mes White e Mac Allister, që shërbeu për Maupay, i cili nuk humbet mundësinë nga fare pranë. Për francezin, goli kundër Peacocks është pothuajse një zakon: janë katër golat e shënuar në pesë ndeshje direkte. Seagulls, edhe pse e mbajtën më pak topin, kontrolluan në mënyrë efikase avantazhin, edhe në pjesën e dytë, duke marrë kështu një fitore vendimtare për sa i përket shpëtimit, e para në pothuajse dy muaj.

ENGLAND – PREMIER LEAGUE
Wolverhampton Wanderers 2 – 3 West Bromwich Albion
Leeds United 0 – 1 Brighton & Hove Albion
West Ham United 1 – 0 Burnley
Fulham 0 – 1 Chelsea
Leicester City 2 – 0 Southampton

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu