• |
ide | kryesore

Mbërritën sot 1 milion doza, Serbia vendi i parë në Europë që merr vaksinën kineze

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sot në Serbi kanë mbërritur 1 milion doza të vaksinës Sinopharm COVID-19 nga Kina,duke e bërë atë vendin e parë Evropian që merr vaksinën Kineze për programet e inokulimit masiv. Ndërkohë sipas Reuters, Hungaria do të jetë vendi tjetër që do të miratojë vaksinën kineze në Europë. Rregullatori i saj mjekësor pritet të miratojë përdorimin e vaksinës Sinopharm për inokulimin në masë, pasi Komisioni Evropian dha lejen për të negociuar furnizimin e vaksinave Sinopharm.


Kina miratoi Sinopharm BIBP në fund të dhjetorit, vaksina e saj e parë COVID-19 për përdorim të gjerë publik. Asnjë e dhënë e hollësishme e efikasitetit nuk është publikuar por BIBP ka thënë se vaksina është 79.34% efektive bazuar në të dhënat e ndërmjetme.


5 Comments

  1. Rrofte miqesia shqiptaro-kineze!
    Edhe ne atje t’i marrim vaksinat!
    Poshte imperializmi anglo-amerikan dhe sidomos ai anglo-francez!

  2. Serbia eshte nje kurv e vjeter, e mban mire me te gjitha jo si shtetet me budallejn si puna jone (ktu e kam per opozitaret negacionist) edhe propagandistike (ktu e kam per Ramazonin, qe pret vetem vaksina Amerikone)

  3. Duhet edhe ne të marrim veç një cop të vetme nga Serbia e tja bëjm ke byça Andi Bushatoviçit 😂 🚑

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu