• |
ide | kryesore

Rritet bilanci, shkon në 67 numri i viktimave nga tërmeti në Indonezi

-Instant, Lajme, Planet

Të patën 67 persona kanë humbur jetën dhe qindra kanë mbetur të lënduar, pasi një tërmet me magnitudë 6.2 goditi Indonezinë. Shumë prej të zhdukurve besohet se janë nën rrënojat e spitalit 8-katësh në Mitra Manakara që u shemb pas tërmetit. Në Majene, të paktën 637 persona u plagosën dhe 15,000 banorë janë zhvendosur, sipas Bordit Kombëtar të vendit për Menaxhimin e Fatkeqësive (BNPB).


Ndërtesa të tjera kanë pësuar dëme të mëdha, duke përfshirë një zyrë të komandës ushtarake në Majene, dhe hotele dhe ndërtesa qeveritare në Mamuju.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu