• |
ide | kryesore

E rrallë/ Bie dëborë në shkretëtirën e Saharasë (FOTO)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Qyteti Ain Sefra në shkretëtirën e Algjerisë u mbulua me dëborë të mërkurën e kaluar, ndërsa temperaturat arritën -3 gradë celcius.


Tashmë edhe banorët e rajonit Aseer të Arabisë Saudite u dyndën në shkretëtirë për të parë reshjet jashtëzakonisht të rralla të borës.


Një gjysmë shekulli ka kaluar që kur temperaturat në provincën jug-perëndimore ranë nën zero. Janari sjell borë dhe akull në shumë pjesë të botës, por shkretëtirat e Afrikës dhe Lindjes së Mesme bëjnë përjashtim.

Këtë herë janë parë reshje dëbore edhe në Sahara dhe temperaturat në Arabinë Saudite janë ulur në -2C.

While January brings snow and ice to many parts of the world, the deserts of Africa and the Middle East are not usually among them. Pictured: Snow on the dunes of the Sahara Desert in Algeria This month has seen snowfall in the Sahara and temperatures in Saudi Arabia plummeting to -2C (28F). Pictured: Snow-capped sand dunes in the Algerian Sahara Sheep can be seen standing on the ice-covered dunes in the Algerian Sahara on Wednesday as temperatures dipped to -3C (26.6F) A photographer has captured ice on the sand dunes in the Sahara in dreamlike images as temperatures dipped below freezing Photographer Karim Bouchetata's stunning images showed snowfall on the dunes outside the small Algerian desert town of Ain Sefra Ain Sefra, known as The Gateway to the Desert, is around 1,000 metres (3.280feet) above sea level and is surrounded by the Atlas Mountains Residents of Saudi Arabia expressed joy and excitement over the rare snowfall in the country's Aseer region where mountains and deserts were blanketed in white. Pictured: Camels in the snow in Saudi Arabia Half a century has passed since the temperature in the kingdom's southwestern Aseer region dropped below freezing. Pictured: Camels and a local man in the Saudi Arabian snow The temperature fell as low as -2C (28F) in the southwestern region where camels were pictured surrounded by snow

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu