• |
ide | kryesore

Indonezi/ Shkon në 73 numri i viktimave nga tërmeti

-Instant, Lajme, Planet

Të paktën 73 njerëz janë vrarë pasi një tërmet goditi provincën Sulawesi Perëndimore të Indonezisë të premten, tha të dielën agjencia e zbutjes së katastrofës (BNPB), e fundit në një varg katastrofash që goditi vendin e Azisë Juglindore.


Më shumë se 820 njerëz u plagosën dhe mbi 27,800 u larguan nga shtëpitë e tyre pas tërmetit me madhësi 6,2, tha zëdhënësi i BNPB Raditya Jati. Disa kërkuan strehim në male, ndërsa të tjerët shkuan në qendrat e ngushta të evakuimit, thanë dëshmitarët.


Policët dhe oficerët ushtarakë janë vendosur për të goditur plaçkitjen në disa pjesë të rajonit, shtoi Jati.

Një status i përgjigjes emergjente, që synon të ndihmojë përpjekjet e shpëtimit, është vendosur gjithashtu për dy javë, tha ai.

Dwikorita Karnawati, kreu i agjencisë meteorologjike, klimatologjike dhe gjeofizike të Indonezisë (BMKG), ka thënë se një tërmet tjetër në rajon mund të shkaktojë një tsunami.

Shtrirë në të ashtuquajturën Unaza e Zjarrit në Paqësor, Indonezia goditet rregullisht nga tërmetet. Në vitin 2018, një tërmet shkatërrues me madhësi 6.2 pasuar me tsunam goditi qytetin e Palu, në Sulawesi, duke vrarë mijëra njerëz.

Vetëm dy javë pas vitit të ri, vendi i katërt më i populluar në botë po lufton me disa katastrofa.

Përmbytjet në Sulawesi Veriore dhe provinca Kalimantan Jugore secila kanë vrarë të paktën pesë njerëz këtë muaj, ndërsa rrëshqitjet e tokës në provincën Java kanë vrarë të paktën 29 persona, thanë autoritetet.

Më 9 janar, një avion Sriwijaya Air u rrëzua në Detin Java me 62 persona në bord.

Mali Semeru i Java Lindore shpërtheu të shtunën vonë, por nuk ka raportime për viktima ose evakuime.

Dwikorita tha se moti ekstrem dhe “shumë-rreziqe” të tjera të hidrometeorologjisë parashikohen në javët e ardhshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu