• |

Liverpool e United nuk i bëjnë keq njëri tjetrit: në Anfield Klopp e Solskjaer ruajnë rekordet

-Instant, F1, Sport

Përplasja direkte për kreun e Premier League përfundoi 0-0: Liverpool e Manchester United nuk arrijnë të kalojnë njëri-tjetrin e kështu Red Devils dalin nga Anfield ende në vendin e parë. Një pjesë e parë e dominuar nga vendasit, edhe pse De Gea nuk impenjohet pothuaj asnjëherë; në fund është ndërkohë Alisson që shpëtoi dy herë Reds nga humbja.

Manchester United nuk humbte në kampionat në transfertë prej një viti, por në të njëjtën kohë Liverpool ishte i pamposhtur në shtëpi ndaj Djajve të Kuq për ekzaktësisht 5 vitet e fundit. Kështu, barazimi i mban të dy rekordet përkatëse të pandryshuara. Një rezultat përfundimtar që pak prisnin, por 0-0 në derbin e Anglisë pasqyron me besnikëri atë që u shfaq në fushë në Anfield.

Asgjë nuk ndodhi në 15 minutat e para të lojës; rasti i parë (steril) u ndërtua nga Robertson i cili, megjithatë, është autori i një të majte shumë mbi traversë. Më e rrezikshme, të paktën potencialisht, goditja e Firmino, që shfrytëzuar pasimin e Mané. Vendasit megjithatë, provuan të kenë më shumë më iniciativë, duke komanduar lojën. Monologu i njerëzve të Klopp rrezikoi të ndërpritej në minutën e 33-të, kur një goditje e lirë e Bruno Fernandes shkoi disa centimetra larg kryqëzimit të shtyllave.

Në fillim të pjesës së dytë Alexander Arnold goditi në hyrje të zonës por De Gea bllokoi lehtësisht. Solskjaer ndryshoi një Martial jashtë forme me Cavanin dhe Djajtë e Kuq ndërtuan mundësinë më të rëndësishme të ndeshjes në minutën e 75-të: Shaë depërtoi në të majtë, shërbeu prapa për Fernandes, por Alisson shpëtoi portën me këmbë. Pas pak, edhe De Gea impenjohet për herë të parë, sepse Thiago Alcantara ngroh dorezat e tij me një silurë nga 25 metra. Portieri i Liverpoolit përsëritet edhe në goditjen e fuqishme të Pogba nga një pozicion i favorshëm. Manchester mbetet në krye me 37 pikë, ndërsa Liverpool dështon të arrijë si vendin e parë ashtu edhe të parakalojë Leicesterin e vendit të dytë.