• |
ide | kryesore

Pasi morën dozën e parë të vaksinës së Pfizer, të paktën 13 izraelitë pësojnë paralizë në fytyrë

-Instant, Arkiva, Planet, Të fundit

Të paktën 13 izraelitë kanë pësuar paralizë të fytyrës pasi morën dozën e parë të vaksinës së Pfizer për Covid-19. Rasti ndodh një muaj pasi Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave raportoi çështje të ngjashme, por shtoi se nuk ishin të lidhura me vaksinën.


Izraeli është përshëndetur për programin e tij të shpejtë dhe efikas të vaksinimit në masë, që ka vaksinuar 20 për qind të popullsisë së vendit që me nisjen e programit në fund të dhjetorit.


Për një numër të vogël izraelitësh, megjithatë, iniciativa ka sjellë disa frika të papritura shëndetësore. Të paktën 13 njerëz kanë raportuar paralizë të butë të fytyrës pas marrjes së dozës së Pfizer / Biontech, raportojnë mediat vendase, duke cituar Ministrinë e Shëndetësisë.

Po ashtu, thuhet duke shtuar se zyrtarët besojnë se numri i rasteve të tilla mund të jetë më i lartë.

“Për të paktën 28 ​​orë kam ecur me të [paralizën e fytyrës],” i tha Ynet një person që pësoi efektin anësor. “Nuk mund të them se u zhdukur plotësisht më pas, por përveç kësaj nuk kisha dhimbje të tjera, përveç një dhimbje të vogël ku ishte injeksioni, por nuk kishte asgjë përtej kësaj.”

6 Comments

  1. pse pd duhet te perhapi panik? pse pd eshte kunder vaksines e eshte mbrapa cdo lajmi me teori kospirative mbi vaksinen?

  2. Izraeli ka 2 milione te vaksinuar.. Edhe sikur te jete e vertete jane me paj se 1 ne 100 mije..Artikull budallallek. Do ishte mire te kishim edhe ne vaksinat e Izraelit..

  3. Vaksinat nuk ndihmojne kunder virusit o injorante, pasi sistemi imunitar i njeriut i lufton vete viruset. Por mqs keni deshire shkoni dhe beni vaksinen por mos beheni pishman pastaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu