• |
ide | kryesore

“Peng i oligarkëve” /Rama përdor Topallin kundër Bashës. Ajo i përgjigjet

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Kryeministri Rama ka vendosur të përdorë serish sot, përmes një videoje të publikuar në instagram, jozefina Topallin kundër kryetarit të PD-së Basha. Në një video të botuar në instagramin e tij, kreu i qeverisë, ka vënë përballë deklaratave të Bashës në emisionin “Opinion”, ku ai nguroi të përmendë me emër oligarkët, kritikar e Jozefina Topalli, e cila shprehet se Basha është i njësuar me ta, jeton në vilat e tyre.


Debati në opinion/ Pyetjet që Basha la pa përgjigje


“U soll rreth gjysmë ore për teorinë e oligarkëve dhe nuk mundi të përmendë një oligark. Është ‘fake’! Është tërësisht ‘fake’!” thotë ajo kur në video dëgjohet Basha që i dredhon pyetjes në Opinion.(shihe ketu).

I menjëhershëm ka qenë reagimi i Jozefina Topalli e cila i ka kthyer përgjigje Edi Ramës, ku përsëri shan më shumë kryeopozitarin.
Përmes një postimi në rrjetet sociale kryetarja e “Lëvizja për Ndryshim” shkruan se nëse Rama po e përdor për hallet e veta.

 

“Vini re me kujdes! Ditën që Jozefina Topalli akuzon treshen për përgatitjen e Dushkut 2021, kryeministri zgjedh të zgjedhë për instagramin e vet veç sekuenca të asaj që ka thënë Jozefina Topalli për Lulzim Bashën.

Unë këto ditë  argumentova rikthimin e Dushkut si fenomen (kësaj radhë opozitar)  që synon manipulimin e zgjedhjeve nëpërmjet deformimit të dispozitave të Kodit Zgjedhor.

Argumentova pse dhe shpjegova se si kjo mund te ndalet sot në KQZ, nëpërmjet KQZ dhe nga tavolinat e KQZ. Unë thashë sic kam thënë gjithmonë që ATA TË TRE JANE BASHKË” shkruan Topalli që .
e konsideron Bashën si rrezikun më të madh për demokratët.
Natyrisht duke parë videon e publikuar nga kryeministri nuk ka dyshim se ai ëshë orvatur ta përdorë Topallin për qëllimet e tij.

Por pyetja shtrohet a është vetëofruar zonja e hekurt për tu përdorur?

Prej vitesh, por sidomos tani së fundi, po ta përkthesh realitetin politik sipas pasqyrimit të saj, duket sikur e keqja më e madhe është shefi i opozitës. Kritika më e madhe që ajo i ka bërë prej kohësh Ramës, ështe se ai është njësoj me Bashën.

Pra, Topalli i ka të drejta pjesën më të madhe të atyre që thotë për Bashën, por problemi është se shigjetimet e saj nuk janë as proporcionale dhe as simetrike, për të gjithë njësoj.

Prandaj në një mori rastesh (njësoj si ky i videos), më shumë sesa e përdorur nga Rama, ajo duket si e vetëofruar për përdorim, qoftë edhe ne mënyrë të pavullnetshme.

©Lapsi.al

35 Comments

 1. Pateticat e Rames kane dale tashme lakuriq, por fatmireaisht per ne jane te kalbura dhe nuk mbajne……

  1. Je bo per gjynof o manalli lales tu i qa hallin Rames per patericat e kalbme te PD-ckes.
   Vrej veten tate qe per nji sufllaqe rri si qen para kompjutrit dhe ne cdo lojm je i par qe ja fut pordhes.

    1. Un flas me dialetin e qytetit ku kom lind ene jom rit po ju jeni bo alicunativ ene tgjith ju ngjajn fuga ene Rama. Ju ka zon frika se keni me humb ene ksaj radhe e sju metet gjo tjeter vetem me honger mut ene kater vjet te tjera.
     Hajd pra ne dollap te satome ene mos me caj kryt mo.

  2. Kam pasur iluzionin se Basha ka gabuar që i ka prishur mardhëniet me Jozefinën, me mendimin se ajo është një grua e drejtë dhe besnike e vlerave të demokracisë së djathtë.
   Këto kohët e fundit po bindem gjithnjë e më shumë se për PD u bë shumë mirë që ajo u largua prej saj.
   Tek çdo njeri ekziston xhelozia në karrierën profesionale e më shumë akoma në karrierën politike , por nuk mendoja kurrë që Jozefina të ishte kaq e vogël si njeri, që të bëjë qëllim të karierës së saj politike, inatin e madh me një politikan të ri të suksesshëm, veçanërisht me formim politik e juridik perëndimor.
   Po të ishte në një moshë të re, edhe mund ti faleshte, se në rini edhe mund të të duket vetja se je më i miri i botës, po që ta bëjë këtë që po bën ajo në moshën e gjyshes, ky nuk është naivitet po keqformim.

 2. Topalli eshte nga ato femra qe per inat te burrit shkon fle me mullixhiun.

  Gjynah qe keqperdoret deri ne kete pike. Per demokratet eshte imperative heqja e Ramovicit por sic duket Topalli qe zihet edhe me lekuren e vet nuk godet kurre sponsorin e saj

  Qe te mbash nje parti sado te vogel duhen fonde dhe ku me mire se tek mazhoranca mafioze drogmene gjenden keto fonde.

 3. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” thotë:

  Topalli ashtu si Astrit Patozi jan afruar te bëjn lojen e Edvin Escobar D’Rames,ndersa Rudina Hajdari e bën nga naiviteti.Topallit dhe Astrit Patozit ju bë oferta qe te kandidonin kur u largua Berisha,por nuk pranuan,fakt qe tregon se nuk kan ego politike .Koha e vertetoi kete,qe te dy jan pordhitikanë shterpë,që kan shpallur si “program” te Partive te tyre,vetëm larjet e hasapeve personale me Bashen!

 4. Faji eshte i Sali Berishes.
  Lulzim Basha pa asnje merite ne PD dhe i paprovuar u be direkt minister dhe ne 2013 u be kryetar i PD prap pa asnje merite. Vazhdon e qendron aty se ka mbeshtetjen e Sales edhe pse ka humbur cdo aksion politik kundra pozites per keto 8vitet e fundit.

  1. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” thotë:

   Mos t’rafte per pjese nje fqinj i keq,se s’ke çfar ti bësh dhe jo më nje organizate mafioze veshur me pushttet si”rilindja”.Kush kishte merita ke PD-ja,hajduti R.Bode apo S.Olldashi qe ishte lidhur me gangsterat e Shijakut,me ato qe u lidh pastaj Vangjush Dako?Edvin D’Rama eshte produkt i Berishes.Berishes i duhej nje opzitar mafioz si hajduti Edvin D’Rama,sepse lante veten pasi te largohej.D’Rama dihej qe merrte 20% per nje leje ndertimi kur ishte K.Bashkie:-perse nuk e denoi Berisha,por ja la peshqesh Bashes?Per ta eliminuar D’Ramen politikisht,mjaftonte vetem afera korruptive e fallsifikimit te siperfaqes së Teatrit ,kur ka qenë Minister.Perderisa dokumentin e gjeti Lubonja,per Berishen nuk ishte problem.Perse nuk e paditi Berisha drogaxhiun Edvin D’Rama?
   (Shiko :Përpjekja,23 Shkurt 2018 “Teatri – puntatat e para të serialit “PPP” të Ramës “,nga Fatos Lubonja,ku tregon edhe dokumentin origjinal.Hajduti D’Rama nuk eshte prononcuar akoma per kete akuze te Lubonjes,kuptohet,dokumenti eshte i pakundershtueshem,qe verteton se kemi te bejm me nje veper penale).Ne nje vend normal,Qeveria “rilindjes”do te permbysej me dhune,Rama dhe Veliaj do ti denonin me varje.

   1. Olldashi qe u fut ne PD kalamo me pantallona te shkurtra doli burre i keq se u lidh me te fortet e shijakut. Basha qe erdhi nga Kosova si shok i Argites, nuk u lidh dhe humbi zgjedhjet. Mire se po e lejme Olldashin. Po Patozi, Majlinda Bregu, Xhosefina, Selami…. te gjithe figura me te mira se Basha.

    1. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” thotë:

     Basha qe nuk u lidh me gangsterat si Olldashi,humbi zgjedhjet!Je dakord ti qe Basha te lidhet me gangstetra ashtu si veproi Rama?Shikoi pasojat me Ramen ku ka perfunduar Shqiperia,ne Kolumbine e Europes.Kjo eshte temë gjate,(te pajtohesh me te keqen)qe ka te bëjë me integritetin moral,jo vetem te politikaneve por edhe te nje populli.
     E thash edhe më siper,Jozefines dhe Astrit Patozit ju afruan te konkuronnin per vendin e Berishes,por nuk pranuan,prandaj mbeten Olldashi dhe Basha.Kuptohet perse nuk pranuan,sepse nuk kishin ego politike,sepse te dy vegjetonin nën hijen e Berishes,beca te tij.Patozi edhe si publicist deshtoi.Kur ishte Kryeredaktor i Gazetes RD,nuk e lexonte asnjeri.”Patozin e moren perdore,u ngrit ne politike se ishte nga Kavaja,qender e PD-s,e njejta gje vlen edhe per Jozefinen.Kurse Majlinda Bregu tregoi se sa shpejt blehet.Ndersa per Selamin eshte tjeter gjë,ishte potencial intelektual,por u dorezua shpejt.Largimi i tij ne Amerike per nje koh te gjate kur u perplas me Berishen,ishte gabim fatal,humbi shume politikisht.Keshtu qe,ato qe permend ti,nuk jan më te mirë se Basha,sepse nuk kan ndonje merite te veçante. Problemi i Bashes eshte se nuk luan rrolin e cubit,ashtu si i pelqejn shqiptaret.Llogarit,Patozi ka vite qe e intimidon Bashen,ai nuk i eshte pergjigjur,e ka injoruar.Nuk eshte me shume rendesi se kush vjen,sepse me kete gjendje ku e ka sjelle Shqiperin Rama,nuk besoj se mbijeton kush si Kryeminister më shume se nje mandat.Kryesorja eshte qe te largohet orgazat mafioze e “rilindjes”dhe Hitleri Rama.

 5. Nuk ka zot mbi kete toke qe e shpeton Edi Ramen nga katastrofa elektorale e 25 Prillit !
  Asnje njolle nga e kaluara,kushdo qofte nuk e shpeton kete monster ?
  Sa me shume flasin,aq me shume u del kallaji,mekembesve te edvin Rames ?
  Nje kriminel e banda e tij eshte problemi ne kete vend,Shquptaret r kane kuptuar !Ka vetem nje menyre per ta larguar monstren dhe hijenat nga pushteti ?
  Votoni Partine Demokratike,e cila do shkerrmoq Rilindjen e djallit,partine e bijeve te baballareve kriminele !
  Mellinja e zeze,do marre aq vota sa do ta kuptoje se Diplomacia Parlamentare,mbi Deve ishte nje turp,i saja jo i Partise Demokratike !
  Pse me kot do kandidoje Rudina Hashashi ne Elbasan ?Jo,eshte loje e Rames per ti hequr ca vota te djathtes,qofte edhe 30 vota eshte shume,apo jo!!!
  Shihet si qark ku pushteti i edvin rames e ka kthyer ne Siçili dhe i tremben reagimit te qytetareve,pafund !
  E ka marre ne ndihme Taulant Balla-Bega trafikant Droge !
  Çfare mjerimi,çfare mosmirenjohje?!Fiks si ana e kundert e vlerave ne kete vend,qe i bie te jene funderrinat !

 6. Per dreq duhet ti thome ketij kodoshit te qelbesirave IPAEMER, se ne se do realitetin e viles se Bashes, apo edhe ndonje alibi Ramiste per tu sqaruar, te shkoi ne gjykatat e Rames, atje ku eshte paditur shpifesi e kllouni i bashkise FARA FIKUT, e do e marre vesht realitetin. Kjo eshte zgjidhja, ju i keni gjykatat, e ndiqeni, por,,,,ju jeni vetem shpifes monstruoze, denigrues te sistemit qe ju ka futur kete stil jetese e politike, si te pa ndereshem, banale, e anti njerezore, andaj su ben pershtypie as rresliteti qe gjerizi i qelbesirave e ka denigruar te tere sistemin demokratik te vendit, nga ju, njerez me fytyre skicofrenesh sic eshte edhe kryetari tuaj. Per marioneten,TOPALLI, qe flet me ton embelsisht, por me helmin e brendeshem te cmires personale, e cila, ne momente te veshtira per kete popull, na krijo me disa zare nje parti, qe gadishmeria e Rames ishte teper urgjente ta aprovonte, ta ushqente e ta hedhe konder BASHES, dhe se ky eshte sot kryetari i PDse, qe duam, sduam eshte zgjedhur nga forumet e asaj partie, e qe nuk ka skute per ta sulmuar. Sulmet e zonjes TOPALLI, jane ne librin e fjalorit unik si te Rames. Kjo e ben me te pa besueshmen kete zonje ambicioze ne veprim, por me qellim te realizimit te qellimit personal te saja, ,,,,,,luften ndaj BASHES, duke demtuar shume demokrate qe kane shpresen ne shporrijen e qelbesirave, e ndofta edhe kete vete krimb te kanalit te tyre, qe me, ose pa dashje eshte ne front e bashkuar me hibridet Ramiste.Nuk ka njeri qe i beson, apo ti shkoi mbrapa, sepse akoma nuk pranon gjynahet qe ka patur ajo siN|kryetare e partise, e pozitat e influencen qe ka patur, pa na thene gabimet, te metat qe e diskretituan ate parti , sa qe e cuan deri ne shterrim. Andaj, nuk po japim me shume argument konder kesaj politikaneje te thare ne mendim e veprim, por ti japim edhe kesaj nje mesim.

 7. I shkreti KM. Ku do ti marri gjithe keto para qe i duhen sa majtas sa djathtas, se keta

  ishat e kane doren e rende e nuk mjaftohen me pak po duan edhe per gjithe partine.

 8. Me behet shume qejfi qe Shkulaku dhe Bushati kane filluar te mesojne ndopak arithmetike ne fushen e hartimit.
  Kane filluar dhe perdorin terma arithmetike si psh binom,proporcionale,simetrike e te tjera dobiclleqe sepse nuk dalin dot nga mendimi pa fund qe kane.
  Asgjekundi nuk del mendimi i pavarur,por si kopjac i keq qe vjedh mendimet e te tjereve por qe nuk i di fundin dhe ne ndihme marrin arithmetiken.
  Mjere arithmetika qe ka rene ne dore te shejtanit pa atdhe.

 9. Shqupistat kane ngel keq e jane bo per gjynof. Ksaj rradhe akuzat nuk po vine nga rilindja po nga te vetet. Dhe me e keqja qe Basha rri si mut se ska cme thone.

  Per penthausin tha qe mu demtua nga termeti dhe vila me pishine eshte e perkohshme. Ka kalu me shume se nje vit dhe i ka te dyja. Se permend mo ate muhabet. Per vilen ne Hollande asnje fjale. Per vilen ne bregdet asnje fjale. Per bencin e ri asnje fjale. Per milionat e kunatit asnje fjale. Keto jane vetem ato qe dihen publikisht. Nuk i fito dot zgjedhjet Luli me nji kembe ne shqiperi dhe nje kembe ne hollande.

 10. Gojet e liga thone se xhozi eshte bere de fakto pronare oshes ne Shkoder.Pasi u ngop nga te pegerat e Sales 8 vite ,tani ka futur koken te vrima e bythes se Ramiut,dhe ne zgjedhje do te marri hanxharin e Murrizit.

 11. Topalli sa qe ne fuqi ja ka qi nonen shtetit.E ka mjele si thithlope,.
  Edhe dashnoret e vajzave punon ne ambasada.Oh sa ka abuzuar kjo japrak I vjeter.

 12. E mbaj mend Topallin ne Afrike me motorra duke bere xhiro, ne shkretetire,mgjese ftesa ishte per dy dite ,Topalli ndejti 12 dite ne Kajro.
  Vetem nafte harxhont(shiste)e me mijra litra qe as tanku nuk i harxhon.

 13. Kto jane kokra legenit me burr.
  Topalli bo si e paprishme, skam pas ne dore tendera une thote. I harroi ambasadat, safaret, tenderat e kuvendit….
  Lul Basha nga ana tjeter bo si parimor. Do bej ligj antimafia thote. Vodhi 200milione dhe shpetoi me procedure. Do luftoj oligarket thote dhe ka more nja dy vila nga oligarket. Edhe protesten te Astiri e shujti sa mori makinen.

  Po pse ca kujtojne kto shkerdhata se historia filloi dje?

 14. “Pra, Topalli i ka të drejta pjesën më të madhe të atyre që thotë për Bashën, por problemi është se shigjetimet e saj nuk janë as proporcionale dhe as simetrike, për të gjithë njësoj.”
  Kjo eshte metoda apo filozofia e te berit analize e lapsit, qe ngjan shume me ate te bushatit, shkullaku eshte pak ndryshe. Pra, jane te gjithe njesoj dhe sulmet duhet te jene njesoj, atehere pse behen zgjedhje?! Pyetja e batonit nuk ishte vetem per bashen por edhe per pd-n e topallit, tani kjo ja ngec vetem bashes sikur vete nuk ka qene nje nga eksponentet kryesore te pd-s. Analize jo korrekte. Basha nuk thote qe biznesmenet shqiptare nuk duhet te fitojne tendera por jo te behen ligje si ligji fusha. Korrupsion ka pas dhe do te kete si ne te gjithe boten dhe duhet te luftohet si ne te gjithe boten. Gazetaret duhet te verifikojne shperndarjen e tenderave, buxhetit, pasurise shteterore per te arritur ne perfundimin se kush ka qeverisur me mire, berisha apo rama?!

 15. Basha nuk i ka largu as Jozin as Patozin, por thjeshte ndryshe nga Saliu nuk desh ti mbaje mbi kurriz!
  Joz Topalli dhe Tit Patozi jane kapacitet te limituar dhe me veshtiresi ne ligjerata. Patozi gagac nga natyra e Jozi akoma nuk ka mesuar ti thote Politike, por vazhdon me “Pulitike”, ishin zogj nen kllocken Sali.
  Keta sulmojne Bashen dhe mbrojne e mbeshtesin Saliun duke tregu se Saliu eshte pas tyre e jo pas Bashes.

 16. Qe i gjati eshte hajdut me cizme kjo duket qarte
  Po ky luli ben si i ndershem dhe nderkohe merr nga 3 vila?
  Mona shume e ndershme me vila ne tirane e laz
  Likja po dihet mo
  Kunati lulit me 5 shtepi
  Duan dhe vote keta? Kta eshte tja shkerdhesh robt nga i pari te i fundit
  Race e keqe

 17. Te pervetsosh thashethemet e ti shfaqish si te verteta, eshte stili me percares e metode kuqalesh. Per te sulmuar nga ato qe hedhin shpifje jemi te paret, por per te analizuar se nga kush dalin e thohen keto shpifje, keta komentues duken miope, e qorra te bibes.Ti thuash Bashes se na paska kater vila, pa le, na e numurojne edheedhe shtepine ne Hollande si vile, qe e ka patur ende pa u futur ne politike. Shikocfar monstrash jane, shpif, e shpif se dicka do mbetet, keta jane mikrobet e trasheguar te bijeve kuqale qe edhe sot e mbajne situaten me te tilla manovra. Po me kunatin xhanem cfare kane, edhe atija ia bejne llogarine, qe a thua se eshte ne pozita shteti, e i ka vjedhur te mirat materiale qe ka. Ja, der ku arrijne keta bije sigurimi. Ne analogji te ketyre, ti kthehemi ketij krye mafiozi KM, qe se na ishte ministri i kultures, e dihet me tenderat e lyerjeve te pallateve, e te mos flasim per ne bashki me 20 perqindeshin, e forma te tjera te vjedhjes, qe per 11 vjet nuk e la kontrollin e shtetit te bente auditin e bashkise, e pse? vetem se i dilnin horreleqet. Ne ate kohe deklarone; _ Ska bire kurvi te dije se sa para kam ne xhepat e mi,,,,,Ky eshte mamuthi, ky eshte ai qe edhe sot ka ngopur bandat, vellane, kusherinjte e gruas, banditet, e vehten me qellim qe ti kete kontigjente per vjedhje, blerje votash. Eshte kyKM< qe perfaqesuesi i OSBESE, i yha qe RAMA ka fshehur 200.000000 euro ne bangat offshoor, por qe nuk i dha pergjigje kurre,,,,,E ju, falange te hibritetit rilindas, lehni per qellime te caktuara per ta sulmuar liderin e opozites, vetem sepse po e shihni precipitimin politik qe ka idioti rama, dhe e keqia me e madhe shtimi vuajtjeve ekonomike per kete popull. Nga do qe ta servisni, ju dihet fundi ju, dhe atij megallomani.

 18. Me vjen per te -pergerur- kur nje komentues -Mavi- numuron -figurat qe kane dale si cibane tere qelb nga PD-jadhe thote qe jane me te mire se -Basha-

  1. Po per Rulin cfare mendoni? Se edhe ai ka ik e ka ardhe nja dy here. Tani eshte ne komision qe perzgjedh deputetet. Ruli tani eshte burre i mire. Jeni msu ju halete qe hani cdo mut qe ju hedh Saliu.

 19. JU, kuqale keni kapon minister te kriminelit Enver akoma ne krye te kuvendit, e na permend RRulin, ky kopili i PAEMER si gjithenje. Pa le mos tia permendim kulishet e isheve qe i kane ne parti e qeveri. Ka goje e komenton ky qelbesi i perhereshem, po me te njejtin koment, psikopat si kryetari i tyre. Keta duhen abandonuar per vjetersine e mendimeve e poshtersine qe shfaqin ne portal.

  1. Spiuni Gazidedes flet per kuqale e per vjetrsi mendimi. Maloku qe filloi me u la kur erdhi ne Tirone dhe qe vazhdo i shko ka mrapa sekretarit te partise punes.

 20. Mos harrojme se Jozefina ne zgjedhjet e fundit qe mori pjese i humbi dhe ke kishte perballe Tom Doshin.Dmth nuk e votuan as shkodranet e vet.Kur nuk te duan njerzit e tu per cfare te doje partia.Nuk ka turp zonja u be e dyta here qe del dhe hedh balte para zgjedhjeve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu