• |
ide | kryesore

“Pseudo-patriot! “Vlen sa një sufllaqe…” Sherr mes gazetarit Marin Mema dhe deputetes minoritare të Partisë Socialiste

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Emisioni i fundit i “Gjurmë shqiptare” në Top Channel (VIDEO KETU) që ka trajtuar historinë e Dropullit, bashkisë ku jeton minoriteti grek vë në dyshim prejardhjen greke të banorëve të kësaj zone dhe ka provokuar një përplasje mes deputetes minoritare Artemis Malo dhe gazetarit Marin Mema. Në reagimin që ka pasur për emisionin, deputetja e quan gazetarin një pseudo-patriot dhe i bën thirrje të ndalë me ato që deputetja i konsideron pseudo-analiza.


Marin Mema, ky “patriot” që vetëshpallet hero i kombit


“Qetësohu shoku patriot, gazetar, propagandues, apo çdo rol që të pëlqen të marrësh!!! Ne jemi NJË,
e do të jemi edhe më të lumtur pa ty në ekran! Përgjegjësisë ligjore nuk do t’ i shpëtosh!! Më të qetë dhe më të bashkuar pa turpe si ty!! Mollët e sherrit që lëshon, nuk kanë asnjë sens pozitiv! Zgjidh një mënyrë më të ndershme të pasurohesh e të bësh famë!! Nuk bëhet me kamera të fshehta, qytetarëve të moshuar, as me hulumtime me persona me konflikte personale interesi, e as me ty që ke guxuar të na mbash gjoja flamurin dhe shpatën e atdhetarizmit në emrin tënd! Mos u bë hero prej letre pa nevojë! Ne jemi të uritur për butësi në një botë ku ka gjithçka me bollëk. Ne jemi të varfër në këtë ndjenjë që është si një përkëdhelje për zemrën tonë. Kemi nevojë për drejtësi dhe ndershmëri!! Patriotizmi është një dashuri e shenjtë por dhe bujare që nuk kërkon asgjë më shumë sesa të kuptohet dhe vlerësohet” shkruan deputetja në një status në rrjetet sociale, dukshëm e acaruar nga mesazhi i dokumentarit.

👇 Me shumë keqardhje nis këtë status të gjatë sot, e lutem gjeni pak minuta më lexoni deri në fund për rëndësinë që ka!…

Posted by Artemis Malo on Sunday, 17 January 2021

Në anën tjetër, gazetari Marin Mema ka kthyer përgjigje edhe ai në profiling e tij në Facebook. Duke e krahasuar me historianët që kanë folur në dokumentar, Mema thotë se gradat e deputetes, “vlejnë sa një sufllaqe” dhe se ajo shkruan “hartime”.

“ Nëse nuk keni parë kurrë investigime ju ftoj ta bëni më shpesh sepse ka mjaftueshëm në mediat ndërkombëtare. Bëjeni se do kuptoni sa marrëzi keni shkruar. E vërteta ndihmon, afron, ngre ura të forta bashkëjetese dhe nuk lejon që urrejtja e mbjellë nga ekstremistë si JU të cënojë të ardhmen e përbashkët. Mos mbillni urrejtje zonja deputete sepse deformimi pikërisht këtë bën. Kushtojuni më shumë vëmendje zones tuaj dhe halleve të banorëve të saj. PS : Mgjth diçka e arritët… Më bëtë t’ju njihja sepse nuk ju identifikoja për deputete. Ndoshta sepse mandatin e deputetit nuk e keni përdorur kurrë për hallet e zones në foltoren e kuvendit. Tani ju njoha. Suksese zonja e hartimeve” shkruan Mema.

Nuk më pëlqen tu kushtoj rëndësi atyre që shesin dëngla pa lexuar e pa ditur, pa njohur e kuptuar, pa shfletuar e…

Posted by Marin MEMA on Sunday, 17 January 2021

9 Comments

  1. Ajo karakurvicka Artemis i ngjaka krye Kurvit Edvin💩pasi s mund shiti Kosoven eshte turrur mbi Jugun! Ngriuni ore te mjere dhe bjerini matufit te pa nder.se po ndejti me shume kurvi do ngeli me 200 , 000 mine te mjere🙈

  2. Po pse moj kullufeshke cfar u trasmetua e teprt ,pse nuk e di zotrote qe te paret e tu kan qene” nqse i perket minoritetit “hismeqare te bejlereve te libohoves,po se di lexo ose pyet,Po cfar grek jeni ju ,ku e vertetoni nje gje te tille .

  3. Po ca minoritare je ti mi kurv muti. Ik beje mbiemrin “MaloS” te pakten qe te duket mbiemri paksa i greqizuar.

    Marin Mema po tregon ato dokumenta qe asnje politikan apo historian nuk i ka lexuar, ose i kane lexuar po skane bythe ti thone.

  4. Mbiemri i kësaj vajze është Malo.Sa shqiptarë ka me mbiemrin e saj.E mbi të gjitha janë musulmanë.Mbiemri Malo ,Dule e shumë të tjerë që ka në Dropull janë me shumicë në jug.

  5. Historia eshte histori e realiteti eshte realitet. Sot banoret e Dropullit flasin dhe ndjejne veten grek. Ky eshte realiteti. Historia e dokumenton ndryshe, por nuk mundet ta zevendesoje realitetin historia.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu