• |
ide | kryesore

Zgjedhjet në Kosovë, publikohen listat e garuesve për deputet të LVV, LDK, PDK dhe AAK

-Instant, Lajme, Të fundit

Teksa nuk na ndajnë shumë ditë nga zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë, partitë politike dorëzuan të shtunën në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve listat zyrtare të kandidatëve për deputetë.


Më poshtë ju paraqesim listat e kandidatëve për partitë; Lëvizja Vetëvendosje, LDK, PDK dhe AAK.
Lista e Lëvizjes Vetëvendosje:


Lista e Lidhjes Demokratike të Kosovës

Listës së Lidhjes Demokaratike të Kosovës i prin Avdullah Hoti. Ndërsa në dhjetëshen e parë janë Kujtim Shala, Hykmete Bajrami, Agim Veliu, Behgjet Pacolli, Lirije Kajtazi, Anton Quni, Arben Gashi, Ardita Dushi dhe Driton Selmanaj.

1. Avdullah Hoti
2. Kujtim Shala
3. Hykmete Bajrami
4. Agim Veliu
5. Behgjet Pacolli
6. Lirije Kajtazi
7. Anton Quni
8. Arben Gashi
9. Ardita Dushi
10. Driton Selmanaj
11. Lumir Abdixhiku
12. Doruntine Maloku Kastrati
13. Besian Mustafa
14. Arban Abrashi
15. Besa Gaxherri
16. Ardian Shala
17. Armend Zemaj
18. Vlora Dumoshi
19. Frasher Demaj
20. Imet Rrahmani
21. Valentina Bunjaku Rexhepi
22. Ibrahim Makolli
23. Shkemb Manaj
24. Marigona Geci
25. Shkelzen Hajdini
26. Hatim Baxhaku
27. Rrezarta Krasniqi
28. Muharrem Svarqa
29. Ilir Ferati
30. Saranda Musliu
31. Fidan Rekaliu
32. Shkumbin Gashi
33. Vlora Limani Hajnuni
34. Islam Pacolli
35. Florian Dushi
36. Besart Dreshaj
37. Fetah Rudi
38. Sali Asllanaj
39. Ganimete Ismajli
40. Ekrem Hyseni
41. Faton Bislimi
42. Brikenda Kryeziu
43. Xhavit Uka
44. Jetlir Zyberaj
45. Mimoza Shahini
46. Hysni Gerguri
47. Fadil Gashi
48. Filloreta Berisha
49. Brahim Selimaj
50. Shefqet Shehu
51. Fatlume Jaha
52. Fahredin Spahija
53. Ali Topalli
54. Mirlinda Sopi-Krasniqi
55. Adnan Merovci

56. Feim Salihu
57. Myvera Mustafa
58. Visar Hoti
59. Jeton Biqkaj
60. Fatbardha Emini Halabaku
61. Fehmi Cena
62. Ibrahim Kryeziu
63. Ardita Rrahmani
64. Nuredin Ibishi
65. Avdi Pireva
66. Flutura Beka Kamberaj
67. Mirsad Sylejmani
68. Ilir Hasani
69. Kaltrine Demiri
70. Anton Berisha
71. Salih Morina
72. Lindita Bellaja
73. Adnan Lahu
74. Defrim Gashi
75. Zahide Gervalla
76. Flamur Sefaj
77. Bahtir Kastrati
78. Buleza Kuci
79. Ramiz Ramadani
80. Bexhet Xheladini
81. Rita Spahiu
82. Ajet Avdili
83. Shefki Gashi
84. Violete Osaj Tafilaj
85. Shefket Kolgeci
86. Zenun Shala
87. Aferdita Morina Biffar
88. Qendrim Selimi
89. Selajdin Fanaj
90. Alma Lama
91. Blerim Rexhbogaj
92. Valdet Hoxha
93. Qibrije Hoxha
94. Isa Shabani
95. Xhelal Krasniqi
96. Sabrije Drancolli
97. Nazmi Iberdemaj
98. Veton Gashi
99. Drenusha Zeka
100. Syle Hoxha
101. Shpetim Sojeva
102. Arlinda Uka
103. Fadil Halili
104. Ismail Kasumi
105. Sabedin Berisha
106. Ismet Maki
107. Hasan Qyqalla
108. Isa Podrimja
109. Ibrahim Syla
110. Fitim Havolli

Lista e Partisë Demokratike të Kosovës

Përfaqësues të Partisë Demokratike të Kosovës kanë aplikuar në KQZ për zgjedhjet e 14 shkurtit, si dhe kanë dorëzuar listën e kandidatëve për deputetë. PDK thotë se me vendim të plotë të kryesisë, është votuar dhe mbështetur lista “ku përfaqësohen të gjitha komunat e Kosovës; profesionet e shumta; moshat dhe identiteti i vërtetë i PDK-së që buron nga lufta çlirimtare”.

Lista e  Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës 

Edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, ka publikuar listën e plotë të kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 14 shkurtit.

Listën e ka publikuar Ramush Haradinaj në llogarinë e tij në Facebook.

Ai cili ka thënë se në zgjedhjet Parlamentare të Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, AAK do të përfaqësohet me një listë që përbëhet prej grupmoshave të ndryshme, duke respektuar kuotën gjinore.

Po ashtu në listë janë futur edhe të rinj e të reja të cilët kanë arritur të mire-përgatiten profesionalisht në nivelin kombëtar dhe ndërkombëtar.

 

Në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit do të marrin pjesë 21 parti politike, dy koalicione parazgjedhore dhe pesë iniciativa qytetare. Numri i përgjithshëm i kandidatëve për këto zgjedhje është 1.079, njoftoi Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi bëri të ditur se deri më 18 janar, ky institucion do të dërgojë për verifikim në gjashtë institucione, listat e kandidatëve për deputetë, në mënyrë që më pas kandidatët të certifikohen.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu