• |
ide | kryesore

Qeveria norvegjeze konfirmon efektivitetin e kufizimit të lëvizjes, por vendos lehtësimin e masave

-Instant, Lajme, Planet

Qeveria e Norvegjisë do të lehtësojë disa kufizime të Covid pasi masat shtesë të vendosura për dy javët e fundit duket se kanë dhënë efektin e dëshiruar, tha të hënën kryeministrja Erna Solberg.


“Ne ende kemi kontroll mbi përhapjen e infeksioneve, por situata mund të ndryshojë shpejt,” i tha Solberg parlamentit.


Qeveria do të lejojë familjet të presin mysafirë, por vetëm deri në maksimum pesë vizitorë, ndërsa fëmijët dhe adoleshentët mund të rinisin aktivitetet sportive.

Baret dhe restorantet, megjithatë, janë ende të ndaluara të shërbejnë alkool deri në një njoftim tjetër.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu