• |
ide | kryesore

Video/ Ibrahimovic kthehet e dominon fushën: Milan rimerr kreun me dygolëshin e suedezit

-Instant, F1, Sport, Video

Kthehet e menjëherë dominon fushën. Zlatan Ibrahimovic rinisi kampionatin, pasi u ndal për dëmtim, duke shënuar dhe ndihmuar Milanin për të fituar tre pikë të arta në Cagliari që i lejuan djemtë e Piolit të mbajnë distancën prej tre pikësh nga Inter, duke u bërë praktikisht kampion dimri me një javë më herët. Çmim virtual, natyrisht, por certifikimi i një kampionati deri më tani i kryer nga kuqezinjtë si të parët e klasës me ose pa kampionin e tyre suedez. Në Sardegna Arena, kundër një Cagliari që nuk fiton prej 11 ndeshjesh dhe mori tashmë humbjen e pestë radhazi, Milan mori në shtëpi tre pikë pa u sforcuar, duke u mbështetur në zotërimin e topit e sigurinë e tij dhe duke u mbështetur në kampionin e tij përpara; një “plakush” me 12 gola në tetë ndeshje dhe në gol për ndeshjen e nëntë radhazi si titullar në kampionat. E bëri edhe duke mbrojtur në fund në një ndeshje të rihapur nga kartoni i kuq naiv brenda tetë minutave nga hyrja në fushë e Saelemakers.Pa Theo Hernandez dhe Calhanoglu, të padisponueshëm nga Covid duke iu bashkuar mungesave të tjera të rëndësishme si ato të Rebic dhe Bennacer, Pioli i besoi qartësive taktike duke i dhënë pozicionet e titullarëve Dalot dhe Diaz. Në rastin e parë është menjëherë 11 metërsh: Brahim Diaz gjeti në zonë Ibrahimovic, që i mori pozicionin Lykogiannis që e pengon. Suedezi e mori vetë përsipër duke kaluar Milan në avantazh në minutën e 7′. Avantazhi i menjëhershëm e vendosi takimin në shinat e preferuara të Milani, duke pasur parasysh emergjencën, me mundësinë e menaxhimit të ritmit të ndeshjes dhe zotërimin e topit. Njeriu më i rrezikshëm u bë Calabria, në mbështetje të aksionit, fillimisht duke angazhuar Cragno në kënd e më pas duke goditur shtyllën e brendshme.

Pjesa e dytë nisi sërisht me gol: Milan dyfishoi shifrat në rastin e parë të paraqitur, me Ibrahimovic që i shpëtoi mbrojtësve qendrorë të kuqebluve dhe me të majtën mposhti Cragnon. Me dy gola avantazh, kuqezinjtë patën më shumë qetësi në teknikën e tyre, duke rrezikuar vetëm në një rast nga Simeone në minutën e 63 – Donnarumma nuk gaboi daljen – dhe në çerekorëshin e fundit kur pas hyrjes së keqe të Saelemakers në fushë, që në harkun e tetë minutave, me dy ndërhyrje të evitushme, mori kartonin e kuq. Një tjetër humbje për sardët që e vendos pozicionin e trajnerit Di Francesco më shumë sesa në fije të perit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu