• |
ide | kryesore

​108-vjeçarja italiane vaksinohet kundër COVID-19

-Instant, Lajme, Planet

108-vjeçarja nga Italia është një nga njerëzit më të vjetër në botë që ka marrë vaksinën e koronavirusit, muaj pasi u rikuperua nga infeksioni, tha një zëdhënës i shtëpisë së të moshuarve ku ajo është vendosur. Fatima Negrini, e cila mbush 109-vjeç më 3 qershor, u vaksinua sot së bashku me banorët e tjerë të shtëpisë së pleqve Anni Azzurri San Faustino në Milano.


“Mbërritja e vaksinës për të, pavijonet dhe stafin përfaqëson një moment lumturie të madhe dhe hapin e parë drejt kthimit në një jetë të përditshme paqësore brenda objektit,” tha Matteo Tessarollo. Italia ka vaksinuar 1.15 milion njerëz që nga fillimi i vaksinimit më 27 dhjetor.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu