• |
ide | kryesore

Ministrja Denaj: Në vetëm 7 vite u shtuan 225 mijë vende të reja pune

-Instant, Lajme, Të fundit

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë për mediat me ministren e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj dhe Drejtoren e Tatimeve, Delina Ibrahimaj. Në fjalën e saj, ministrja Denaj është shprehur se përsa i përket ekonomisë qeveria “Rama” numëron disa arritje. Ajo tha se përpjekjet për të luftuar informalitetin kanë nisur që në 2013 ndërsa shton se gjatë qeverisjes së PS në vendin tonë janë 225 mijë vende pune shtesë.


“Përpjekja për të luftuar informalitetin nuk ka filluar sot por në 2013. Në 2013 e nisëm nga një ardhur shumë e ulët. Nga një kënetë, dhe ndërtuam një karabina. Rritën në 27.38% të ardhurat e produktit të brendshëm bruto. Përfaqëson gjysmën e rrrugës. Kjo karabina duhet ndërtuar me të gjithë elementët. Debatet janë pafund se si rritja e politikave fiskale, ndikoi bizneset, ndikoi individët. Biznesi përtej rritjes së tatim fitimit nga 10-15%, flasim për një rritje 142% nga 2013. Pjesa kryesore e rritjes është kryesisht nga mirëadministrimi fiskal, nga përpjekja për të formalizuar ekonominë, që nisi nga viti 2014 dhe ka dhënë rezultate. E tregon gjithashtu në fakt dhe numri i bizneseve të reja të regjistruara.  Të ardhurat nga Tatim fitimi u rrit me 142% nga 2013. Me 225 mijë vende pune shtesë”, tha Denaj.


8 Comments

 1. Haaaa 225 mije vende puneeeee

  Minus 500 mije shqiptare 2013 2021…

  Dmth te dhjefsha gjermanine hajde shqiperi hajde , pune plot leke plot mireqenie plot luks plot

  Nusret e ca nusreti se…

 2. E vertete, keta nuk genjejne thone te “verteten”. Cdo gje qe thuhet nga k/GOMARI dhe kerricat e tij duhet marre ndryshe. E bejne per te provokuar nervat tona. Mjafton te mos I degjon dhe jeni ne rregull. I ka humbur vlera shprehje genje genje se dicka do te mbetet.

 3. duke llogaritur ato qe kane ikur nga Shqiperia dhe jane punsuar aty ku kane shkuar dhe ministra llafazane i llogarite si te punsuar nga qeveria e perversit .
  rritja e te ardhurave nga bledhje e taksave eshte me larte se jane rrite taksatmbi 100 % dhe te do te mbledhin me shume te ardhura , kjo eshte qeveria e hajdutave dhe e perversave. .

 4. Po ti qenke kokrra e kurves moj ministre idiote qe tenton te besh per bufdallenj njerezit me gjera propagandistike. Ketij skizofrenit ja kam heq vizen me kohe po ti qenke me acaruese qe po me dole para do te peshtyj, hajvane!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu