• |
ide | kryesore

Premtimi për “300 mijë vende të reja pune”/ Video që nxjerr bllof Ramën

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Edi Rama ka këmbëngulur sot se është shumë pranë mbajtjes së premtimit, që në fakt duhet ta kishte realizuar për katër vite, atij për të hapur gjatë qeverisjes së tij 300 mijë vende pune. Gjatë një konference për shtyp për ekonominë, kryeministri pohoi se deri në fund të vitit 2019 janë hapur plot 226 mijë vende të reja pune. “Sipas shifrave të regjistrit të punës në Republikën e Shqipërisë në vitin 2013 kishte mbi 475 mijë të regjistruar, në fund të vitit 2019 mbi 698 mijë. Hapeni dhe shikojeni. Janë apo nuk janë 225 mijë”, u tha ai gazetarëve. Por sikurse shikohet edhe në videon poshtë, Rama bllofon se mes vendeve të reja të punës që ka hapur, ai llogarit edhe ato që janë formalizuar gjatë qeverisjes së tij (shiko këtu poshtë).


Por në fakt në 2013, kryeministri nuk kishte premtuar se do të formalizonte ekonominë, por se do të hapte plot 300 mijë vende të reja pune. Këtë debat ai e humbi edhe në një intervistë televizive përballë Ylli Rakipit tek “Të paekspozuarit”, në prag të fushatës elektorale 2017.


Lexo me tej:

Me ze dhe me figure/ Si e kapi mat Ylli Rakipi Ramen per vendet e punes

Edhe me afrimin e fushatës, ai po mundohet sërish të manipulojë ndërkohë që sipas llogarive të ekspertëve në 8 vite nuk ka hapur më shumë se sa 20 mijë vende pune. Këtë e ka shpjeguar shumë thjeshtë dhe qartë, në një video divulgative, eksperti i ekonomisë Pano Soko. Sipas tij në vitin 2013, kur Rilindja erdhi në pushtet, në tatime ishin të regjistruar 510 mijë të punësuar. Të gjithë e kujtojnë se qeveria e re nisi një aksion të madh formalizimi dhe regjistrimi biznesesh që nuk figuronin në listat e tatimeve. Falë tij, në tatime u regjistruan edhe 142 mije të punësuar. Më vonë pati edhe dy aksione të tjera për të cilat nuk u bënë publike kurrë shifrat zyrtare. Dhe në fund të vitin 2019 Shqipëria numëronte 673 mijë të punësuar.

Pra megjithëse kaluan dy mandate, rilindja nuk plotësoi dot as gjysmën e objektivit. Dhe këtë jo duke hapur vende të reja pune por duke formalizuar ato që ishin ekzistuese.

Prandaj Rama ndoshta ka të drejtë kur thotë se kërkon një mandat të tretë për të realizuar ato që premtoi e s’i mbajti dot gjatë dy të parëve.

©Lapsi.al

22 Comments

 1. Edhe nje madat tjeter i duhet kurvit qe ta mbaroj misionin te perzej edhe 500000 Shqiptar te tjere ta c’kombetarizoj kete vend.Kam hapur 250000 vende pune thote po ku jane keto vende pune,kur Shqiptaret ikin cdo dite nga regjimi i kurvit,i duhet mandati per te mbushur boshllekun e ndonje miliardi € tjeter se si duket terezia do ta kete mangut .Jepjani qorra qe te vjedhi akoma sa me shume.

 2. Huqi del me shpirtin . Nje qe genjen e mashtron vetemkur te vdes do perfundoje se genjyeri . Por i gjati ine perveç genjeshtres eshte shume i paskrupullt . Ky vemje qe krijoje sektitn me antishqiptar , rilindjen , perveçse asaj qe thoni ju qe ka bere formalizimin e atyre qe ishin gia ne pune nuk thote se 300 mije vende pune ishte premtimi per mandatin e pare kater vjeçar . Gjate mandatit te pare ky vemje punesoi 10-20 mije punonjes dhe pjesen tjeter e detyroi te largohej nga vendi . Mos harroni se ne fushaten elektorale te 2017 ky pis i gjate dhe “ezmeri” i gjirokastres , premtuan edhe 250 mije vende te tjera pune . Por qe faktikisht rezultoi ne largimin masiv nga vendi te me shume se gjysem milioni Shqiptaresh , aq sa beri te mundur qe ne te ishim vendi i pare ne bote per largime masive , saqe lame pas edhe sirine qe eshte akoma ne lufte civile . Ky vemje nuk mbajti as edhe nje premtim te vetem ne keto tete vjet por vetem i perkeqesoje aq shume gjerat saqe do duhet dyfishi i kohes per ti sjelle atje ku ishin me pare . Burgu per kete vemje dhe per me shume se gjysmen e kabinetit te tij eshte shume shume pak . Nese ky vemje i parase dhe pushteti , si dhe shpura e tij e haduteve me çizme nuk denohen qe te behen shembull dhe qe te jete kthese per te ardhen e vendit dhe Shqiptareve , kete vend do ta marri dreqi vete .
  Ti besosh kesaj vemje me fytyre njery eshte njesoj sikur ti besosh djallit . Largimi i te gjatit tone dhe i sektit antishqiptar te rilindjes eshte domosdoshmeri por nuk eshte zgjidhja .

 3. Është plotësisht e vërtetë që Rama jo vetëm e ka mbajtur fjalën për krijimin e 300 mijë vëndeve të reja të punës për shqiptarët, por edhe e ka tejkaluar mbase premtimin.
  Nuk është fjala këtu vetëm për “formalizimin” e bizneseve të vogla e fermerëve, ashtu siç thuhet.
  Që nuk del numuri i plotë i të punësuarve shqiptarë në këto 7 vitet e fundit, faji nuk është i qeverisë shqiptare por fajin e ka përsëri BE.
  Përse nuk na e ka dhënë BE numurin e plotë të emigrantëve të punësuar në këto vite ?
  Përveç armatës së madhe të kultivuesve e të trafikantëve të kanabisit në Shqipëri, një numur shumë të madh të trafikantëve shqiptarë jo vetëm të kanabisit por edhe të drogave të tjera, e gjejmë të shpërndarë në të gjitha kontinentet.
  Prse të mos i përfshijmë edhe këta në numurin e të punësuarve nga kjo qeveri ?
  A nuk ka meritë Rama e qeveria e tij edhe për këta “të punësuar” ?

 4. O Muti i Kristaqit,
  ku je? Kaloi nje ore dhe nuk po shohim komentin tend ne krie!
  Po vazhdove keshtu do ta heqim sufllaqen njehere e pergjithone.

    1. JU TA HANI KARIN ME BURRA E ME GRA O KESULKUQER , O JU QIFSHA ME TE GJALLE E TE VDEKUR O FATKEQESIA E KETIJ KOMBI . O GJAKSHKERDHYER

 5. Zigur Qarri,gënjeshtari patologjik Edvin D’Rama,filloi fushaten me moton, “Shqipëria buzëqesh nën efektin e kokainës” thotë:

  E hapi thesin EdiSoni Durresit!Sipas raportimit të rezultateve nga Këshilli Rajonal për Bashkëpunim (RCC) lidhur me Strategjinë 2020 të Europës Juglindore,Shqipëria hapi vetëm 28 mijë vende pune në 7 vite,Maqedonia 103.000,Kosova 85.000 vende te reja apune.Dhe 28 mijë vende pune qe jan hapur në Shqiperi per 7 vite, kan qenë ne sektorin publik(jo prodhues) ku jan larguar militantet e PD-s apo ata pa Parti,per tu zevendesuar me militantet e “rilindjes”.Pra,ne dy mandate,jo qe nuk ka pasur vende te reja pune,por ka pasur shtim te papunesise.Ky ishte edhe shkaku i emigrimit ne permasa te medha si ne fillim te 90-tes,kur erdhi ne pushttet banda mafioze e”rilindjes”.

  1. Nese bejme llogjikimin tend qe per mua eshte shume i sakt atehere na del qe palloshi ka heq nga puna me shume se 60.000 vete . Sepse , ne 2013 numri i punonjesve ne administrate ishte 90 punonjes ky palloshi tani e ka çuar afersisht ne 180.000 dhe po puneson edhe tani qe po flasim . Atehere do te thote se ka shtuar 90 .000 vende pune per servilat e partise , i heqim kesaj shume punesimin prej 28. 000 na del qe ka heq nga puna 62000 vete .

  2. E pastaj, cfare ka? Pse ja rrejt per vendet e punes? Kujt i plasi?
   Se mos po ndin kush cfare thote ne fushate.
   Ma e keqja asht se Basha e Mona po thojn se kyr tvijme na, askush nuk ka mu largu nga Shqipnia.
   Dhe kan me kthy edhe shqiptart e tjere, sepse po i gjejne pune ktu.
   Epo rrini njaty, ne opozite, se jena rahat tu ik jashta shtetit.

 6. O ti i ores 15 09 jam ai qe te shkerdhej fisin dhe robt ku ti kesh mor kurva/kurvi e kuqe ,po ca pate mor bythshqyer,gop shqyer qe po kruan bythen ,dhe per komente te prisha pune!apo kur ske cfar te besh te ha suma .Po gjithkush ka mendimin e tij mor/moj bushter e kuqe ,mundohu te ma marresh sa me shume ne goje.

 7. Bythqirat e kuq te shkruajne te paloma. Qelbistani azil-fjetina.
  Fisqirat sigurimsa dhe komunista te ikin ne kore te veriut dhe te ushqehen me kore muti.

 8. Ueeee. Talibanet e shqupit e mbajne veten per anti komunista te mbethenj. Te hudhen ne fyt me te shame si “te kuq”, “komunista” e karrlliqe si keto.

  Nga ana tjeter hajne mutin pa bza kur i kujto qe numri nji i PDs eshte akoma sekretari i PPSH.
  E hajne mutin pa bza kur i trego qe shumica e kupoles se larte se PDs jane spiuna ose funksionare te larte te regjimit te kaluem, ose pinjolle komunistash, ose pederasta me patente.
  E hajne mutin pa bza kur i permend aleatin e moth LSI, qe eshte akoma edhe me majtas se PS. Si edhe ne te kalumen kur per turp te zotit bene aleance me partine komuniste.

  Antikomunistat e mbethenj e kane hallin te kocka qe presin me mare mbas zgjedhjeve. Deri atehere do vazhdojne me bo si parimore te mbethenj.

 9. O cna shkaterroi me kete shprehjen “vendet e punes jane ne librat e llogarive te shtetit:). Ta boni llogarine tjetri:

  Paguanin sigurime shoqerore 510,000 ne 2013 kur more Tepsine e timonin
  Filluan te paguajne sig. shoq dhe 142,000 nga formalizimi i bizneseve qe ju vete keni deklauar se keni formalizuar
  Gjate 2017-2018 ndermoret prape aksion formalizimi por shifrat e formalizimeve nuk u bene publike..
  Ne 2020, numri total qe paguajne sig.shoqerore eshte 673,000 persona.

  673,000- (510,000 qe ishin 2013)- 142,000 (fomalizimi ne 2015)= 21,000 ne rastin me te mire qe mund te jene te punesuar te rinj (te cilet ka shume mundesi jane te formalizuarit e 2017-2018).

  Pra premtimi 300,000 vend pune eshte plotesuar 100% ne 3D sic cdo premtim:)

  O Tire Rama, te qifshin qent e kazanave te plenave o hajduto-rrens 2 metrosh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu