• |
ide | kryesore

Reagimi i ambasadës franceze/ Rama: S’më ndalon askush të jap opinionin tim

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama nuk është tërhequr nga kritikat e tij ndaj vendeve anëtarë të Bashkimit Europian përsa i përketë shpërndarjes së vaksinës anti-Covid në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Teksa komentoi deklaratën e ambasadës franceze në Tiranë, kryeministri tha se nuk është konfliktuar me BE, por ka dhënë një mendim për atë që ai e quan vendim të gabuar të BE.


Rama tha se askush nuk mund ta ndalojë atë të thoj mendimin tij, ndërsa ka shtuar se sa të jetë ai kryeministër shqiptarët do të jenë të mirëpërfaqësuar në  BE.


Fakti që ne s’jemi anëtarë të BE s’na bën që të rrimë me gojën mbyllur përpara një fakti të tillë. Është i qartë, unë nuk jam kryeministër i një vendi të BE por jam evropian, të paktën njësoj sa ata që flasin në emër të BE. Qenien time evropiane se ndryshon dot askush, as nëse jam kryeministër apo qytetari lirë i këtij vendi që kam një zë.Çfarë thashë unë që u mërzitën këta, është çështje karakteri, opozita karakterin e vet, karakter i dobët. Kur kanë qenë në pushtet i janë përulur me servilizëm kujtdo që flet gjuhë të huaj, unë nuk hy në këtë kategori, kjo që thashë unë s’ka të bëjë me mosrespekt. Dashurinë time për Francën dhe respektin unë mund të garoj me një francez dhe me ambasadoren. Por s’jemi këtu për këtë. Kur kam sjellë në shembull Francën mund të kisha marrë dhe një vend tjetër. Vendimi është i gabuar i BE, ata gabojnë ne gabojmë. Ne kemi të drejtë të themi kur gabojnë me ne. Këtu është fjala për të mbrojtur njerëzit, dinjitetin. Për të garantuar mbrojtjen e njerëzve se kam gjuhën e nënës për ta vënë në gjumë, pse shqetësoheni keni  frikë se mos mërzitet BE. Dhe po të mërzitet ku është problem nëse kjo është e vërteta” tha Rama.

7 Comments

 1. Skizofreni, duke menduar se eshte PADRON, ZOT i ketij vendi, mendon se mund te beje c’te doje sic ben me grate e veta dhe kalamajte e vet!

  Shpejt cmendina do te hapet….. s’mund te rrije 8 vjet mbyllur!

 2. Te plasi trapi a thu a se je person qe perfaqeson shqiperine …ti mut muti

  ti or ramut perfaqeson mutveten tende

  Por sa te kesh dele socialiste qe te votojne me gojen plot me mut mire ua ben bejua mutin te gjitheve
  Mos e rruj per evropen ashtu si nuk e rrunte enveri, nga jugosllavet te sovjetiket tek kina dhe pastaj u be qendra e botes, atij ju deshen 50 vjet , ty ye mjaftojne 8 per te qene qendra e botes lideri global edramuti

 3. po mer pall kari e dime , po pse do me marr me vete ne humnere nje popull te tere , nqs do te flasesh dhe te thuash mendimin tend mos e thuaj nga pozicioni qe mban , se nga ajo goja jote e ndyre po vuajme pasoja te papara

 4. Vetem ti ke te drejte te thuash ate qe mendon. Mjeku qe tha te verteten ashtu sic e mendonte ai, ti GOMAR e pushove nga puna. Do te te vij rradha edhe ty qe ta thuash te verteten ashtu sic eshte e jo si te pelqen

 5. Ne kete vend ku votojne akoma veteranet dhe pensionistet qe si hyjne kujt ne pune pervec qelbesirave politike, ne pidh te semes do iki.

 6. Thjesht per mirsjelljen qe pati Franca per te mbajtur ne gjirin e saj nje barbon bastard si ty qe ja vodhi dhe hengri makaronat me kuintale nuk duhet te ishe shprehur ne ate menyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu