• |
ide | kryesore

Rezultatet e sondazhit/ Kush fiton qarkun e Tiranës në zgjedhjet e 25 prillit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Publikohet në RTV Ora rezultati i sondazhit të parë të “Notto Sondaggi” për qarkun e Tiranës.


46-50% janë përgjigjur për PS; 36-40% janë përgjigjur me PD; 8-12% me LSI dhe me Parti Tjetër 6-10%. Ndërsa me PDIU janë përgjigjur me 2%. Krahasuar me zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit 2017, PS ka rënie me 2.3%, ndërsa PD një rritje 2-4%.


Krahasuar me zgjedhjet e 2017, PD ka një rritje nga 6-10%, ndërsa PS dhe LSI janë në pothuajse të njëjtat ujëra. Antonio Notto qartësoi se rezultatet lidhen me qarkun e Tiranës dhe jo me bashkinë e Tiranës.

30% e qytetarëve të intervistuar janë përgjigjur të pavendosur sa i përket partisë që do të votojnë më 25 Prill. Numrin më të lartë të të pavendosurve e ka qarku i Tiranës me 30.5%, ndërsa Berati numrin më të ulët me vetëm 1.5%.  

Sa i përket moshës, grupmosha 35-54 vjeç duket më e pavendosura me 34.1%.

Kurse sa i përket partisë që kanë votuar të pavendosurit në zgjedhjet e 2017-ës, numrin më të lartë e ka PS me 15.9% dhe më të ultën LSI me 5.7%. Ndërsa 67% e të pyeturëve janë përgjigjur “Nuk votova”.

 

5 Comments

  1. Po normal. Tiranastani eshte bere si stan bagetish. Kane qejf te jetojne nen fendet e sulltanit te Surrelit. Ju duket trendy.

  2. Nuk e besoj se është mbi 40% ps, se e pamë në zgjedhjet lokale. Po nejse.
    Nëse është e vërtet është turp ti thuash vetes shqiptarë, pas gjitha të palarave që i bëri Rama këtij vendi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu