• |
ide | kryesore

Zgjerimi i Greqisë në det/ Kryeministri Mitsotakis citon Ramën në Kuvend

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministrisë i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur në Parlamentin grek për zgjerimin me 12 milje, që sot pritet ta miratojnë në Kuvend.


Gjatë fjalës së tij, Mitsotakis u shpreh se ne po dyfishojmë ujërat tona territoriale në Jon sipas të drejtës ndërkombëtare. Referuar deklaratave të kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, Mitsotakis u shpreh se shtrirja në 12 milje është një e drejtë e patjetërsueshme e Athinës.


“Unë kisha njoftuar zgjerimin e ujërave tona territoriale që nga gushti. Katër muaj më vonë detet tona dyfishohen. Një e drejtë plotësisht në përputhje me të Drejtën Ndërkombëtare dhe vendi tonë mund të zgjerohet në zona të tjera dhe në Kretë”, u shpreh kryeministri grek.

“Kohët e fundit, Kryeministri i Shqipërisë deklaroi në mënyrë të qartë se shtrirja në 12 milje është një e drejtë e patjetërsueshme e Athinës, duke shtuar një argument tjetër se ujërat e Egjeut mund të bashkohen dhe të mos ndahen”, tha ndër të tjera kryeministri i Greqisë.

6 Comments

  1. Ju s’keni pse i merrni, Arrnautet Shqiptar u japin vete. Ti gezoni ujrat, naften, territorin or Grek te dashur.

    Shqiperi e dhjere s’te moren vesh asnje here.

  2. “Unë jam larguar nga PD-ja sepse kam pakënaqësi nga Lulzim Basha. Unë kam ndryshuar dhe vota ime këtë vit shkon për PS-në dhe Edi Ramën. Sigurisht që habiteni por Rama e meriton, demokratët janë zhgënjyer nga Luli”,Te verteten ka thene o shpellkare te cecenit salih,cdo vend ka te drejte per zgjerim ne 12 milje,aty ku eshte hapsire,ne cdo rast tjeter duhet te zgjedhjet mes paleve ose ne Gjykate,ju shpellkare nxirrni nje dokument qe rama ka firmosur per te shitur detin,shitjet e tokave dhe detit vetem dy shpellkare e kane bere dhe jane zogolli dhe salih karaxhic berisha,por ju masturboheni me rradhe hani supen falas

  3. ore rilindes i thekur dhe djegur qe shkruan si demokrat i thgenjyek nuk behet fjale per mje qofte po ter territore deti dhe pasurite e tij ne ras te ty te duket normale haram qumeshti i nenes ti ne vend qe te dalesh ne mbrojtje te teritoreve na del e na ben politike per sali pordhen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu