• |
ide | kryesore

Gjashtë njerëzit e ngushtë me të cilët do qeverisë Biden

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Presidenti i porsa zgjedhur Joe Biden ka caktuar tashmë njerzit e tij të afërt me të cilët do të drejtojë për katër vite SHBA-në. Revista franceze “L’obs” ka bërë një skicim të shkurtër të tyre, postet që do të mbajnë dhe reformat që do të ndërmarrin. Ata janë sipas radhës nga e majta në të djathtë në foto …


1 ANTHONY BLINKEN, sekretar shteti


Ky frankofon dhe frankofili ka qenë për dekada pranë Biden, si njeriu njeriu që gëzonte besim absolut në politikën e jashtme. Detyra e tij është e madhe: rikthimi i Amerikës në gjirin e komunitetit ndërkombëtar, kthimi i besimit tek aleatët, përballimi i Kinës.

2 LLOJD AUSTIN Sekretari i Mbrojtjes

Kurrë nuk do të jetë pak theksimi i simbolikës që paraqet nominimi i të këtij ish-gjenerali dhe nuk ka dyshim që disa oficerë do ta ketë të vështirë të pranojë

që ndodhen nën autoritetin e një njeriu me ngjyrë.Por, përpos thyerjeve të tabuve me emërimin e një jo të bardhi në këtë post, në të majtë, disa do ta shohin

me një sy të keq faktin se përsëri ky portofol nuk iu besua një civili, por sërish një ushtaraku.

3 JANET JELLEN Sekretarja e Thesarit

E pamundur të mos mbivlerësohet fuqia e ish Presidentes të Rezervës Federale, gruas së parë që emërohet në postin e Sekretares së i Thesarit. Ajo

do të jetë prezent në të gjitha frontet: ringjallja e ekonomisë, kontrolli i ëall Street Rruga, përforcimi i luftës anti trust dhe marrëdhëniet tregtare me Kinën …

4 KAMALA HARRIS, zv/presidente

Ajo do të jetë shpesh e pranishme në Senat, ku falë votë së saj mund të ndryshojë balanca në favor të demokratëve apo republikanëve. (Senati është

e ndarë në 50-50). Përveç kësaj, ajo do të luajë një rol qendror krahas Biden, “Do të jetë reth tryezës kudo dhe për gjithçka” sikurse thotë zëdhënësja e saj.

5 FALAS GARLAND, (Prokuror i Përgjithshëm,Ministër i Drejtësisë)

Ky gjyqtar pak i njohur prej publikut të gjerë do të jetë pika e fortë për të zvogëluar hendekun e ndarjes racore, një përparësi e lartë e kësaj administrate.

Forcimi i të drejtave civile, reforma e drejtësisë dhe policisë janë misione thelbësore … dhe shumë delikate.

6 XAVIER BECERRA, Sekretari i Shëndetësisë

Përfaqësues me ndikim në komunitetin e latino amerikanëve, ky ish ministër i Drejtësisë në Kaliforni do të luajë një rol vendimtar në sfidën e parë të Joe Biden:

mposhtjen e pandemisë. Mbështetës i Sigurimit shëndetsor për të gjithë, ai do të jetë gjithashtu njeriu kryesor i reformës së sistemit shëndetësor.

Burimi Nouvel Observateur/pergatiti Lapsi.al

8 Comments

 1. Yellen, Blinken, Garrick cifute. Burri i Kamales cifut. Gjysma e njerezve kyce te kabinetit jane cifute, nderkohe qe vetem 2% e popullsise jane cifute. Kamala Harris thote qe beson tek parimi absurd “equity”, parimi qe cdo rrace dhe etni duhet te perfaqesohet ne menyre propocionale ne cdo sektor. Te njejtin parim qe nuk e zbatojne vete duan t’ja imponojne te tjereve. Te majtet kane lind ne nje dite me hipokrizine.

 2. Bythqirat e Rotchildëve, Sorrasit, Kill Gates në pushtet! Shtrimi i tapetit të kuq Kinës dhe kështu lamtumirë çdo gjë njerëzore e arritur deri më tani!

 3. Ajo qe ishte paralajmeruar po ndodh, kjo do shenoje rrenimin e Amerikes, ne administraten Amerikane jane emeruar njerez transgjinore dhe homoseksuale qe nuk perfaqesojne shumicen e popullit amerikan, komploti per marrjen e pushtetit nga forca te erreta qe kane qellim rrenimin e rraces njerezore ne emer te te drejtave te njeriut ja arriti qellimit.Ameriken nuk e presin dite te mira dhe as Europen, koha do ta tregoje.

 4. Më bën përshtypje që nga këta gjysma e tyre janë çifut, kur ndërkohë çifutët s’janë as 2% e Amerikës.
  Pra kush do që vjen në pushtet rrethohet nga çifutët.

 5. Dje, ish-numri një i qeverisë, ishte “live” në emisionin “Zeni.tv” nga banesa e tij, dhe në sfond kishte biblotekën e tij.

  Ajo që ra në sy dhe që mund të shquhej nga ekrani ishin disa vëllime të udhëheqësit të Bashkimit Sovjetik, Josif Stalin.

  Pas shpine, Berisha i kishte renditur disa libra për të, duke lënë të kuptohet se historia e tij e jetës, e kishte impresionuar.

  Me sa dukert dhe e ka impresionuar ne pjesen e dyte te karrieres se tij politike 30 vjecare, duke marre nga Stalini skemen e burgosjes se kundershtareve politike.Perfaqesuesit e karit me te madh Alfred Cako po sulmojne perfaqesuesit amerikan te zgjedhur me vote me fjale cifut tani bota do iku per lesh sorros etj etj mbrockulla si babai i tyre fredi qe na thote se toka eshte e sheshte

 6. Ky Kari komentues i fundit, me duket se jeton ke bahcja e ridhjerjes. Dhe vetem ketij qorrit ja nxe halja te thote “perfaqesuesit e zgjedhur me vote…”. . Sdq., mbani kete ritem se shume shpejt do bindeni…….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu