• |
ide | kryesore

Ministria e Jashtme: Prej 20 janarit shqiptarët mund të lëvizin vetëm me kartë ID drejt Serbisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se nga sot hyn në fuqi marrëveshja Shqipëri-Serbi për lëvizjen e lirë të qytetarëve.


Sipas njoftimit zyrtar, tashmë shqiptarëve u duhet vetëm një kartë ID për të hyrë në Serbi, dhe e njëjta gjë edhe për serbët në Shqipëri.


Serbia bëhet vendi i pestë ku shqiptarët mund të lëvizin lirshëm duke treguar në pikë kufitare vetëm kartë ID.

7 Comments

  1. Rrofte miqesia shqiptaro-jugpsllave!
    Rrofshin titistet!
    Lavdi kujtimit te shokeve Dushan Mugosha dhe Miladin Popovic!

    Rrofte kujtimi shokeve Sadik Stavileci dhe Vojo kushi!

  2. nuk i rruhet asnji shqiptari te hiki ne serbi , po kam frike se nga pala tjeter ka nje interesim te papare te zhvendosen ne keto troje , pak e nga pak do te na e shtrijne kabllin dhe keta me duket

  3. Qe ne 2013 kam shkuar ne Serbi(nga Maqedonia) pa Pasaporte por vetem me karte identiteti, po keshtu edhe ne Maqedoni. Ne 2015 kuptova nga Serbet ne kufi, qe kjo eshte menyra per te kaluar edhe nga Merdare pa u ndaluar nga Serbet ne kufi, te cilet nuk pranojne vulen e Policise kufitare te Kosoves ne Pasaporte, sepse nuk njohin Kosoven. Me kthyen mbrapsht se kisha ne pasaporte vulen e Policise Kosovare dhe me keshilluan “here tjeter kalo vetem me karte identiteti dhe nuk ka asnje problem”…Me pak fjale kjo eshte menyre e Serbeve per te bere bypass zyrtarisht policine kufitare te Kosoves. Kalimi me karte identiteti, ka kohe qe egziston!

  4. Qytetaret , studentet, rinia Shqiptare jan vrare e sakatur neper kufij e demonstrata per nje rruge e cila eshte EVROPA ndersa ju rrace e poshter rrace anti njerezore qe vdisni per Ruso Serbet me pa turpesin me te madhe thoni shkoni me cart ID ne Serbi , tutje rrace e kuqe tutje mo ju qift Kina e Rusia bashke me Indin qar keni rrace femrash se qar i keni ber ju ketij kombi per 8 vjet s ja ka ber njeri per 100 vjet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu