• |
ide | kryesore

Video/ Bayern vuan, por nuk ndalet: Leipzig bën presion në distancë

-Instant, Sport, Video

AUGSBURG – BAYERN MUNICH 0-1
Bayern Munchen fiton derbin bavarez duke mposhtur 1-0 Augsburgun. Tri pikë veçanërisht të vështira për Neuer dhe shokët e tij të skuadrës, të paaftë për të siguruar rezultatin në pjesën e parë. Goli vendimtar u shënua nga Lewandowskit me një penallti në minutën e 13-të, pas një faulli të Khedira ndaj Hernandez. Sulmuesi polak goditi shtyllën në minutën e 43-të, por pjesa e dytë tregoi reagimin e madh të vendasve. Falë një fillimi të rrëmbyeshëm, skuadra e Herrlich ngriti lojën derisa fituan mundësinë për të barazuar në minutën e 76-të falë prekjes me dorë të topit nga Pavard në zonë. Finnbogason zhvendosi Neuer por goditi shtyllën, duke humbur kështu mundësinë e madhe. Bayern i rezistoi sulmeve të fundit dhe shënoi një sukses të rëndësishëm në dritën e fitores së Leipzig. Për Augustën maturohet disfata e tretë radhazi.LEIPZIG – UNION BERLIN 1-0
Sukses i vlefshëm në shtëpi i Leipzig që kaloi Union Berlin në shtëpi. Skuadra e Fischer nuk arriti të përsërisë testin e ofruar kundër Bayer dhe kapitulloi në minutën e 70-të pas një rezistence të gjatë. Goli i fitores u nënshkrua nga Emil Forsberg, i cili hyri me ndeshjen në vazhdim. Suedezi fiton luftën trup më trup me Hubner dhe shërbeu për Dani Olmon, që në mënyrë perfekte finalizoi në këndin e pambuluar. Blici i mesfushorit sulmues zgjidhi një fraksion të parë ku skuadra e Nagelsmann kishte ofruar një lojë të mirë por pa gjetur finalizimin. Saksonët mbyllën fazën e parë në vendin e dytë, ndërsa Unioni, megjithë disfatën, mbetet në një vend të gjashtë të mirë.

FREIBURG – EINTRACHT FRANCFURTE 2-2
Ndeshja midis Freiburg dhe Eintracht Frankfurt përfundoi në barazim me rezultatin 2-2. Një pjesë lojë për secilën palë dhe një barazim në thelb i drejtë. Pjesa e parë u hap nën shenjën e Younes, duke shënuar në minutën e 6′ falë një goditje afër portës. Miqtë legjitimuan epërsinë e tyre por Freiburg shënoi në goditjen e parë në portë në minutën e 32-të. I ftohtë Sallai përpara Trapp. Emocionet nuk munguan në pjesën e dytë, me vendasit që përfunduan parakalimin. I sapofuturi në lojë Petersen korrigjoi me një goditje të shpejtë të devijimin e mbrojtjes kundërshtare. Eintracht nuk u dorëzua dhe arriti në barazimin përfundimtar falë devijimit fatkeq të Schlotterbeck nga disa hapa larg.
SCHALKE 04 – KOLN 1-2
Këln fitoi 2-1 në shtëpinë e Schalke 04 duke hedhur një hap përpara drejt shpëtimit. Avantazhi i miqve erdhi në minutën e 31-të dhe ishte rezultat i një dalje problematike nga portieri Fahrmann në zhvillimin e një goditje këndi: topi mbërriti në të majtën e Drexler që gjeti krejt të lirë mbrojtësin Czichos. Pasi rrezikuan shembjen në auto shtyllën e Kabak, vendasit barazuan në minutën e 57-të falë intuitës së Hoppe, në gjendje të zgjidhte një rrëmujë në zonën e penalltisë. Sidoqoftë, goli i pestë i amerikanit në tre ndeshje rezultoi i pamjaftueshëm, pasi Thielmann, sapo hyri në fushë, ngriu tifozët e Schalke në minutën e 93-të me kundërsulmin më klasik. Këln mbetet i treti nga poshtë, +8 mbi Schalke.ARMINIA BIELEFELD – STTUTGARD 3-0
Performancë e pakapshme e Arminia Bielefeld që shkatërroi Stuttgart me një rezultat të qartë 3-0. Formacioni vizitues e mbajti lojën nën kontroll, por ishin vendasit që shënuan. Që në pjesën e parë, në minutën e 27-të, Klos finalizoi një aksion të zhvilluar në të majtë. Rezultati u rrumbullakos në pjesën e dytë me autogolin e Kampf në minutën e 47-të dhe vulën e japonezit Doan në minutën e 86-të. Falë këtij rezultati, Arminia ngrihet në 17 pikë, e katërta nga poshtë. Stuttgart mbetet i palëvizshëm në 22 pikë.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu