• |
ide | kryesore

Gjykata e Lartë merr vendimin e parë për ish-ministrin Saimir Tahiri

-Instant, Lajme, Të fundit

Gjykata e Lartë kalon për gjykim dosjen penale ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë së Vlorës Jaeld Çela. Vendimi i Gjykatës së Lartë është marrë në dhomën e këshillimit.


Gjykata e Shkallës së Parë e dënoi ish-ministrin e Brendshëm me 3 vite shërbim prove, duke e shpallur fajtor për shpërdorim detyre, ndërsa ish-zyrtari i lartë i policisë së Vlorës, Jaeld Cela u dënua me 3 vite e 4 muaj burg.


Pas këtij vendimi, ata e apeluan, por Gjykata e Apelit vendosi prishjen e vendimit dhe duke kërkuar rigjykim në Shkallën e Parë. Pas këtij vendimi, Tahiri dhe Çela e dërguan çështjen në ngarkim të tyre në Gjykatën e Lartë për rekurs.

Pavarësisht vendimit të marrë nga ana e gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë, nuk dihet ende se kur mund të nisë procesi gjyqësor për shkak të vakancave në këtë gjykatë, në të cilën janë emëruar vetëm 3 gjyqtarë, ndërsa çështja kërkon 5 gjyqtarë për ta shqyrtuar.

7 Comments

 1. Mos u merr me anet teknike juridike se gabon edhe pa dashje…(nuk ka nevoj per 5 gjyqtare se nuk do behet njesim apo zhvillim praktike….) por, merru me thelbin e gjese se, perse sot dhe perse kjo dosje kur ka mijera…..
  Perse nuk gjykohet rasti “DACI” gje shume e rendesishme per efekte te se Drejtes (se mos na inatosen te Urtet more aman/ ato qe vizitojne çdo institucion te pavarur para çdo vendim marrjeje) dhe, mase sigurimi personal qe nuk ka kuptim me e zgjat me tutje…
  Me fute pa dashje ne nje koment pa coment i dashur lajmnxjerres….
  Ah hhhhhhhhhhhhh

 2. Hajde pra Saje,
  tregoji dajës, se t’jep daja piprra,
  kush ta dha urdhërin me mjell tokën me gjethe ???!!!
  Tregoji shokët që ta rrasën,
  mos i mbro laskarët Saje!
  Hec pra, se t’jep daja lek per gurabie, zhytja karallojve të lagjes siç ta shkepën sumatriçen !!!

 3. Tahir lluku babashta. Arixhinj budallenj bythqira intrigante spiuna perversa vrases perdhunuesa mashtruesa, ejani ne hale vendin tim, jeni te pirepritur.

 4. Do ja hedhin edhe kete here e do marrin demshperblim per telashet qe ju kane shkaktuar e do zgjidhjen deputete, pse jo do te behen edhe ministra. Jane figura te pastra per drejtesine. Vetingu ishministrit Tahiti.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu