• |

Video/ Pellegrini i shpëton pankinën Fonsecas: ja çfarë ndodhi në çmendurinë e dy minutave të fundit në Romë

Është fitorja e Lorenzo Pellegrini, e kapitenit (duke pasur parasysh mungesën e Dzekos), të zemrës dhe të shpirtit roman. Por mbi të gjitha është një fitore që arrin në fotofinish, kur makthi dukej se ishte materializuar përsëri, me Romën që u rikuperua nga 3-1 në 3-3 pikërisht në minutën e 90-të. E vrapimi i teknikut Fonseca menjëherë pas golit shpëtimtar, atë të 4-3, për të përqafuar djemtë e tij (dhe në veçanti vetë Pellegrinin) është dëshmia e vuajtjes dhe rëndësisë së fitores.

Një gol shumë i rëndë, një nga ato që mund t’i vlejë të ardhmen. E që kursen pankinën e Fonsecës dhe i jep kuptim punës së tij me projeksion të ardhmen. Fillimisht mendoi Borja Mayoral, i jashtëzakonshëm, që udhëhoqi verdhekuqtë me dy gola, ndërsa Karsdrop e bëri të mendoj një ndeshje e mbyllur. Spezia u kthye në lojë me një Farias në formë. Një ish-mesfushor si Verde u mësua të ndëshkonte Romën e pas golit të martën në Kupën e Italisë u përsërit në minutën e 90. Psherëtima e lehtësimit të Friedkin dhe Fonsecës erdhi në të dytën shtesë dhe janë emblematike, ashtu si loja e Pellegrinit: madhështore.