• |
ide | kryesore

Vini nën hetim SPAK-un

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Nga Klodian Tomorri
Justifikimi i djeshem i SPAK per tenderat emergjente te Covidit ishte i turpshem. Prokuroria pranon qe kitet u blene me cmim 3 here me te shtrenjte se tregu, por sipas saj ministria e Shendetesise nuk ka faj.
As anetaret e Komisionit nuk kane faj- thote prokuroria- pervecse duhet te jene me vigjilente heren tjeter dhe te verifikojne cmimet e tregut nderkombetar. Cmenduri.
Ajo qe ka ndodhur eshte e qarte. Respiratoret nga 2 mije euro qe kushtonin ne treg u blene me 6400 euro. Kitet nga 2 dollare u blene me 6 dhe 9 dollare. Qytetareve shqiptare ju grabiten miliona euro, ndersa Spak thote se nuk ka veper penale, thjesht komisioni gaboi pak se nuk verifikoi cmimet ne tregun nderkombetar.
Vini nen hetim SPAK-un pastaj. Ose detyrojini prokuroret t’i kthejne ata leket e qytetarebe qe avulluan me tenderat e Covidit. Kaq e thjeshte eshte.
Ku ka gare ne bote qe prokurohet me vlere tre here me te larte se tregu dhe nuk mban njeri pergjegjesi. Nuk eshte 10 per qind me shume, as 20 per qind. Madje as 100 per qind. Eshte trefish. Jane miliona euro qe u jane marre qytetareve padrejtesisht duke shfrytezuar krizen. Ndersa disa njerez vdisnin nga virusi, disa te tjere fitonin miliona duke bere biznes me vdekjen. Kjo ka ndodhur me vigjilentet e Ministrise se Shendetesise.
Nderkohe, ajo kompania qe del tek pergjimet e Ndraghetes, ka marre miliona e miliona euro tendera publike, pikerisht nga Ministria e Shendetesise. Madje me 2017-en, kur kane ndodhir ato pergjimet, KLSH e ka klasifikuar si peshkaqenin me te madh te buxhetit te shendetesise. Te paren. Por edhe ketu ka qene ceshtje vigjilence, si gjithmone.
Justifikimi i djeshem i SPAK per tenderat emergjente te Covidit ishte i turpshem. Prokuroria pranon qe kitet u blene me cmim 3 here me te shtrenjte se tregu, por sipas saj ministria e Shendetesise nuk ka faj.
As anetaret e Komisionit nuk kane faj- thote prokuroria- pervecse duhet te jene me vigjilente heren tjeter dhe te verifikojne cmimet e tregut nderkombetar. Cmenduri.
Ajo qe ka ndodhur eshte e qarte. Respiratoret nga 2 mije euro qe kushtonin ne treg u blene me 6400 euro. Kitet nga 2 dollare u blene me 6 dhe 9 dollare. Qytetareve shqiptare ju grabiten miliona euro, ndersa Spak thote se nuk ka veper penale, thjesht komisioni gaboi pak se nuk verifikoi cmimet ne tregun nderkombetar.
Vini nen hetim SPAK-un pastaj. Ose detyrojini prokuroret t’i kthejne ata leket e qytetarebe qe avulluan me tenderat e Covidit. Kaq e thjeshte eshte.
Ku ka gare ne bote qe prokurohet me vlere tre here me te larte se tregu dhe nuk mban njeri pergjegjesi. Nuk eshte 10 per qind me shume, as 20 per qind. Madje as 100 per qind. Eshte trefish. Jane miliona euro qe u jane marre qytetareve padrejtesisht duke shfrytezuar krizen. Ndersa disa njerez vdisnin nga virusi, disa te tjere fitonin miliona duke bere biznes me vdekjen. Kjo ka ndodhur me vigjilentet e Ministrise se Shendetesise.
Nderkohe, ajo kompania qe del tek pergjimet e Ndraghetes, ka marre miliona e miliona euro tendera publike, pikerisht nga Ministria e Shendetesise. Madje me 2017-en, kur kane ndodhir ato pergjimet, KLSH e ka klasifikuar si peshkaqenin me te madh te buxhetit te shendetesise. Te paren. Por edhe ketu ka qene ceshtje vigjilence, si gjithmone.


17 Comments

 1. Vini nën hetim SPAK-un ?????????????? Pse ???????????????
  Denojini te gjithe pa perjashtim , kalbini ne burg keta mafiioz se kane marre ne qafe shume jete njerezish por mbi te gjitha e moren ne qafe shqiperine . Keta kurva e rraca kurvash duhen denuar sezben ,….edhe gijotina eshte pak per keta ….vetem inkuizicioni do ishte ideale per keta kriminele te shtetit.

 2. Shshshshshshshsht, se sapo ka marre sot ne mengjes shoqen Olta…..
  Madje mund te marre nen hetim te gjithe ministrat e Rames….. meqe s’ka aq shume vaksina per show dhe meqe kane dale pergjimet e Antimafias per rryshfete ndertumesh

 3. Edhe drejtesia e kapur para “Reformes ne drejtesi,” ishte me efektive dhe dinjitoxe se SPAKU qe me te drejte shume e quajne KAPS.
  Ky institucioni qe duhej te conte ministra dhe deputete te koruptuar ne burg meret me 1000 lekshet nen dore qe ju ofrohen policeve rrugore per te shpetuar nga gjobat.

 4. Qe SPAK eshte mashtrim i madh, ashtu si dhe kush e krijoi nuk kam patur kurre dyshim. Fatkeqesia eshte tek shembulli qe po ju jap. Petrit Vasili sapo u be minister i shendetsise se Berishes shkarkoi nga detyra Shefin e njesise se helikoptereve te emergjences shendetesore pikerisht se nuk pranoi te vendosej ne tendet cmimi limit i pa bazuar ne referencat e cmimin nderkombetar te tregut per pjeset e ndrrimit ne riparimin e helikoptereve. Ne kemi mesuar si ajo shprehja” Bire Selman i nanes cin te qaj me pare”.

  1. Berisha ka tete vjet qe ka ikur. Pse nuk merresh me korrupsionin e kohes se Zogut. Ahmet Zogu e ka fajin sepse po te mos kishte qene ai, rilindja do e kishte zhdukur korrupsionin. Por periudha e Zogut i ka penguar ministrat e ndershem te Rames qe te jene te pakorruptueshem. Gjithsesi ka kohe qe te rregulloje cso gje ne mandatin e trete.

 5. Po kush nuk e ka ditur se reforma ne drejtesi u be pikerisht per kete qellim, per te

  mbuluar vjedhjet galopante te rilindjes. Levizje e zgjuar apo jo ?

 6. Peshku qelbet nga koka , Edvin kristaq bastardi, !
  Po pse ne kemi vene ne krye te qeverrise nje Vllah antishqiptare , ay nuk eshte gjak shqiptari eshte gjak Bastardi.

 7. E turpshme , te pranohet ne rastin me te keq vjedhja dhe ne rastin me te mire shperdorimi i detyre me pasoje dem ekonomik dhe e gjitha kjo te kaloje nga Struktura e Posaçme Anti Korrupsion vetem me nje konstatim dhe keshille … Na rrofte reforma ne drejtesi me institucionet e reja qe i dhuroi Sbqiptareve te cile kishin shprese dhe besuan se “mungeses se vigjilences” se nepunesve te shtetit dhe shpalljes se fituesve me çmime dy – tre fishin e tregut u kishte ardhur fundi… Ambasada Amerikane edhe ajo e Europes te nxitojne per ti pergezuar ata te SPAKUT…

 8. Vetem titulli eshte sa per 1.000.000.000.000.000.000.000 fjale . Bravo Klodi . I ke rene dashit ne mes te brireve . nese do funksiononte drejtesia nuk do ishim ne kete derexhe qe jemi katandis . Po nuk u denuan gjyqtar e prokuror ky vend nuk bene hajer . Keta ishin dhe jane gjobevenesa , nese denohen keta mafioz te veshur me petkun e pushtetit edhe politkaneve do ju dridhen leqet e kembeve . Eshte drejtesia pise qe i ka kthyer politikanet ne vampira . Denojini me denimet nga me te rendat keto qelbesirat e drejtesise qe te beje hajer Shqiperia.

 9. PO NUK U DENUAN GJYQTATR E PROKURORE ÇDO NDRYSHIM POLITIK NUK KA VLERE .
  PA PATUR DREJTESI NUK FUNKSIONON ASNJE INGRANAZH I SISTEMIT .

 10. SPAK dhe BKH jane organizma ne sherbim te qeveritareve, per mbrojtjen e tyre dhe per denimin e shqiptareve te VARFER. Nuk ka shqiptare me dy pare mend ne koke qe nuk e di kete. O burra te marrim dokumentat e te zhdukemi nga ky vend para se te na zhdukin.

 11. Uaaaa aaaaaaaaaaa edhe kete….
  Ajo sapo mori nje mandat (kujtoni se levizin kot keto neper zyra) te ri (si M….) 4 vjeçar dhe, ju dash’keni apo pas’keni pritur ndeshkim per…
  Po vaksina me “AN” ne kongresin e radhes te kukuvajkave me te gjithe votat PER dhe, pa bo za aaaaa se (e dini ju po i treguat edhe…. axhitacion kunder vijes se p…) …, çfare ishte … (Kushtetuese besoj)…
  Prisni gjemen e radhes …. motra dhe vellezer … nuk ka tjeter gja…
  Njani pret per K/M …. por se di kur po i plotesohet kerkesa (i mungon kriteri i Moshes me duket se, te tjerat i ploteson/ ka CV te pasur)….
  Mjerim per kete popull

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu