• |
ide | kryesore

Arthur, talismani i Juventus: me të titullar Pirlo nuk ka humbur kurrë

-Instant, Sport

Andrea Pirlo më në fund mund të ketë gjetur talismanin e vërtetë të mesfushës. Juventusi i 2-0 ndaj Napolit dhe Bolonjës duket se ka sqaruar se si dhe me cilin të vendoset në mes të fushës, me Arthur, Bentancur dhe McKennie në gjendje të rivendosin ekuilibrin në një repart shpesh në mëshirën e kundërshtarëve. E ish-lojtari i Barcelonës përfundoi në qendër të projektit të Juventus.


Pas një fillimi të komplikuar edhe për shkak të ndalesës së gjatë nga i cili erdhi e të një problemi fizik që e bëri atë të humbasë disa lojëra, Arthur filloi të ingranohej. Duke përgënjeshtruar ata që e akuzuan si të ngadaltë, pak indiferent në fazën e mos posedimit të topit dhe i aftë për të luajtur vetëm horizontalisht. I linduri në Goiania, i cili shënoi golin e tij të parë italian kundër Bolonjës, duke prishur një agjërim që kishte zgjatur për gati një vit, ka treguar se ai mund të jetë një nga drejtuesit teknikë dhe taktikë të kampionëve italianë.


Konfidenca e tij me topin nuk është vënë kurrë në dyshim, por tani ai ka filluar të marrë kontrollin e lojës, që gjithnjë e më shpesh kalon pranë këmbëve të tij në fazën e ndërtimit. Vetë mesfushori 24-vjeçar e kuptoi këtë dhe u shfaq i sigurt në lojë. Besimi iu rikthye nga shokët e tij të skuadrës, të cilët i besojnë topin edhe në situata të presionit të kundërshtarit në zona delikate të fushës. Një shenjë e rëndësishme, e kombinuar me pak bestytni.

Në ndeshjet e vetme në të cilat Juventus ka humbur këtë sezon (kundër Barcelonës, Fiorentinës dhe Inter), Arthur nuk ka qenë titullar asnjëherë. Duhet edhe kjo për të fituar kampionatin e dhjetë radhazi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu