• |
ide | kryesore

Përplasje të forta dhe mijëra arrestime/ Çfarë duhet të dini për protestat e fundjavës në Rusi

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Kremlini ka thyer heshtjen për protestën më të madhe të opozitës së Rusisë në vite, duke pretenduar se përmasat e demonstratave kundër Vladimir Putinit ishin të mbivlerësuara dhe duke akuzuar SHBA-në për ndërhyrje në punët e brendshme të Rusisë.


Një rekord prej 3500 njerëzish u arrestuan ndërsa policia u përpoq të mbyllë tubimet e pa lejuara në 10 zona kohore në të gjithë vendin në mbështetje të Alexei Navalny, udhëheqësit të opozitës i cili u burgos kur u kthye në Rusi pasi u kurua për një helmim të dyshuar nga shërbimi sekret rus.


Përleshjet shpërthyen në Moskë, Shën Petersburg, Vladivostok dhe qytete të tjera ndërsa disa protestues hodhën topa bore dhe shkëmbyen goditje me forcat speciale të policisë. Dhjetëra njerëz u plagosën.

Niveli i dhunës ishte i pazakontë për protestat në Rusi, ku policia e blinduar zakonisht në mënyrë metodike shpërndante protestuesit pa përdorur luftime të hapura në rrugë. Videot të shtunën treguan se policia rrihte protestuesit me shkopinj, dhe njëra tregonte një oficer që godiste një protestuese femër në stomak dhe e rrëzonte atë për tokë. Ajo u shtrua në spital në një gjendje kritike. Oficeri nuk është identifikuar.

Video gjithashtu kanë dalë nga protestuesit që sulmojnë policinë dhe disa dhjetëra duke thyer xhamin e një makine që dukej se i përkiste FSB-së, shërbimi i brendshëm i inteligjencës ruse. Drejtuesi i makinës u raportua nga agjencia shtetërore e lajmeve të kishte pësuar një dëmtim të rëndë në sy, por kjo nuk është konfirmuar.

Hetuesit rusë të dielën thanë se do të merrnin në pyetje protestues të mitur si pjesë e një hetimi penal. Baza e mbështetjes së Navalny është rritur në vitet e fundit për shkak të përdorimit të tij të mediave sociale dhe hetimeve të tij të postuara në YouTube për pasurinë e elitës së Kremlinit. Autoritetet kanë kërkuar që kompanitë e mediave sociale si TikTok të fshijnë postimet nga përdoruesit e mitur që mbështesin protestat.

“Kam një përshtypje të qartë se autoritetet duan të hapin një çështje penale për tërheqjen e të miturve për të marrë pjesë në protesta të paautorizuara,” tha Marina Litvinovich, një anëtare e një organi qeveritar të mbikëqyrjes së të drejtave të njeriut, për TV Rain. “Për ta bërë këtë, ata kanë nevojë për fëmijë që do të japin dëshmi”.

SHBA dënoi dhunën ndaj protestuesve, në një largim të dukshëm nga qëndrimi i saj ndaj Rusisë gjatë administratës Trump. “Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë krah për krah me aleatët dhe partnerët tanë në mbrojtje të të drejtave të njeriut – qoftë në Rusi apo kudo që ata të kërcënohen,” tha Ned Price, një zëdhënës i departamentit të shtetit.

Këto vërejtje ngjallën zemërim në Moskë. Sekretari i shtypit i Kremlinit, Dmitri Peskov, tha: “Ne nuk jemi të gatshëm për diktat, nuk jemi të gatshëm për breshëri dhe nuk jemi të gatshëm për asnjë kalim të vijave të kuqe.”

Peskov tha në televizionin shtetëror se Putini do të ishte i gatshëm për dialog me administratën e Bajdenit pavarësisht mosmarrëveshjeve të tyre, por të dy vendet ishin më pranë të qenurit “armiq” sesa “partnerë” për momentin, citon The Guardian.

Gjatë intervistës, ai gjithashtu tha që protestat luajnë në duart e atyre që dëshirojnë të destabilizojnë Rusinë dhe se shumë më pak njerëz mbështetnin protestat sesa mbështesnin Putinin.

“Shumë njerëz do të thonë se shumë njerëz dolën në këtë tubim të paligjshëm,” tha Peskov. “Jo, pak njerëz dolën, por shumë njerëz votojnë për Putinin. Dhe shumë njerëz votuan për reformën kushtetuese” që do ta lërë Putinin të kandidojë për president deri në 2036, vazhdoi ai. “Nëse krahasoni numrat, do të shihni se sa pak njerëz ishin”. 

Vlerësimet e madhësisë së turmës në Moskë kanë ndryshime nga cila palë i raporton. Policia ruse vlerësoi se ishin vetëm 4 mijë protuestues, ndërsa agjensia e lajmeve Reuters vlerësoi 40,000.

Vërejtjet e Peskovit duket se konfirmojnë atë që shumë analistë kanë parashikuar: se Kremlini do të mbetet sfidues pavarësisht protestave në rrugë dhe presionit nga jashtë për të liruar Navalny. Ky i fundit rrezikon një dënim tre vjet e gjysmë burg.

Peskov akuzoi ambasadën amerikane për ndërhyrje në punët ruse duke komentuar protestat, pas akuzave nga ministria e jashtme ruse se ambasada amerikane kishte mbështetur protestat duke publikuar mënyra protestimi.

“Ky është një provokim i përgatitur profesionalisht, i inkurajuar nga ambasadat e vendeve perëndimore, duke përfshirë ambasadën e SHBA në Moskë,” shkroi në Tëitter ambasada ruse në Britaninë e madhe të dielën.

Sipas The Guardian, mbështetësit e Navalny janë zotuar të mbajnë protesta javën e ardhshme, duke rritur mundësinë që Rusia të shohë protesta javore si në Bjellorusinë fqinje, ku presidenti i zënë, Alexander Lukashenko, është akuzuar për përdorimin e torturave për të mbajtur kontrollin.

Opozita përqeshi pretendimet e Peskov se turmat në protesta ishin të vogla. “Peskov: Edhe më shumë njerëz duhet të jenë në takim javën e ardhshme!” bëri shaka Leonid Volkov, një nga ndihmësit e paktë të Navalny që nuk është arrestuar sepse është jashtë vendit. “Ne do t’i numërojmë të gjithë ata që nuk vijnë sikur të jetë për Putinin!”  ©LAPSI.AL 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu