• |
ide | kryesore

BIRN zbulon pasurinë e Elisa Spiropalit/ E pastrehë, por mban 22 mijë euro CASH në shtëpi

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali deklaron pasuri familjare prej 5.8 milionë lekësh, pjesa kryesore e së cilës përbëhet nga kursimet në cash jashtë sistemit bankar.


Elisa Spiropali u zgjodh ministre Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin në dhjetor 2018, me ndryshimet që përfshinë kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas protestës së studentëve. Spiropali ka mbajtur më parë postin e drejtoreshës së Përgjithshme të Doganave.


Elisa Spiropali ka përfunduar studimet në Lester B. Pearson College, Kanada. Rezultatet e larta i japin mundësinë të fitojë një bursë universitare në Mount Holyoke College, Massachusetts, SHBA, ku diplomohet në vitin 2005, me titull nderi në dy degë universitare; Politikë dhe Ekonomi, me specializim në Ekonomi Politike dhe Ekonomi Zhvillimi.

Znj. Spiropali është angazhuar në politikë në vitin 2009 dhe është aktualisht deputete dhe nënkryetare e Grupit Parlamentar Socialist, Sekretare për Aleancat dhe Bashkëqeverisjen si dhe zëdhënëse e Kryesisë së Partisë Socialiste.

Ky raport është prodhuar nga BIRN pas administrimit të deklaratave të pasurisë së ministres Elisa Spiropali nga Inspektoriati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit, ILDKPKI. Ai ka për qëllim bërjen e transparencës mbi pasuritë e anëtarëve apo ish-anëtarëve të Këshillit të Ministrave gjatë viteve 2013-2020.

Skeda grafike e mëposhtme paraqet pasurinë e deklaruar nga ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali nga viti 2013 deri në fund të vitit 2018.

Në deklaratën e parë të dorëzuar në ILDKPKI në vitin 2013, Elisa Spiropali deklaronte pasuri me vlerë 2.3 milionë lekë, ndërsa në fund të vitit 2018, pasuria e deklaruar kap vlerën e 5.8 milionë lekëve.

Pjesa kryesore e pasurisë përbëhet nga kursimet në cash në vlerën e 3.4 milionë lekëve, të ndjekura nga likujditetet bankare prej 1.5 milionë lekësh dhe automjete me vlerë 800 mijë lekë.

Të ardhurat familjare për periudhën deklaruese janë 9.7 milionë lekë, nga të cilat 67% burojnë nga paga e Znj. Spiropali dhe 23% nga paga e bashkëshortit. Një zë i rëndësishëm në burimin e të ardhurave është edhe një kontratë shitjeje e një automjeti nga bashkëshorti, që zë gati 10% të të ardhurave totale.

Përveç analizës për rritjen/uljen e pasurisë, strukturën e aseteve dhe të ardhurave, ky raport paraqet dhe kontrollin aritmetik/logjik të deklarimeve të subjektit si dhe “flamujt e kuq’ që identifikohen gjatë kontrollit. BIRN kreu kontrollin aritmetik/logjik për 5 vite të deklarimit, të cilat rezultuan pa probleme.

Nga analiza cilësore e deklaratave të pasurisë, BIRN identifikoi si “flamur të kuq” qëllimin e paqartë të një kredie bankare si dhe vlerën e lartë të kursimeve të mbajtura në gjendje cash në shtëpi.

Kredia bankare deklarohet në vitin 2017 nga Spiropali dhe bashkëshorti i saj, pa sqaruar qëllimin apo përdorimin e kësaj kredie.

Sa i përket kursimeve në cash, Spiropali dhe bashkëshorti i saj zotërojnë në fund të vitit 2018 shumat 22 mijë euro dhe 500 mijë lekë, duke tejkaluar kufirin ligjor të parave që mund të mbahen jashtë sistemit bankar prej 1.5 milionë lekësh.

Vlen gjithashtu për t’u theksuar se Znj. Spiropali dhe bashkëshorti i saj nuk deklarojnë asnjë shtëpi në pronësi apo në përdorim. /BIRN

22 Comments

 1. Kjo ish morracakja ka te Kodra e Diellit 5 vila minimumi,absolutisht e vertete,i ka ne emra te familjateve te burrit dhe jovetem !Beni njenhetim te pasurive te tyre dhe shikoninse cfare do te dale ?
  Ka marre Cash 300000 euro nga firma e Bashkim Ulaj,mikut te hershem te edi rames,qe beri sefundmi Ujesjellsin ne Bashkine Kolonje !
  Ka pafund siperfaqe toke ne Fier,Sera me Luleshtrudhe dhe jo vetem ….!

  1. Meqe i din kaq mire sa sa vila ka dhe ne emer te kujt jane , na jep ca emra dhe adresen e vilave qe te shkojme te protestojme para spakut dhe para vilave.

   Adresa dhe emra duam jo llogje kavaje.

 2. Shume mire – thjesht nuk beson te banesa e perhershme!
  Ama beson te ajo qe blen gjithcka – paraja!
  Pergezime shoqja Spiro Pal Vata!

 3. thashethem plakash ben km yt ne fb…jo Birn o pordhac, birn tregon majen e Ajsebergut sepse pjesa tjeter fshihet ne emra te familjareve. po ty te mjafton te lepish kocat

 4. Opo un u qaj hallin atyre “demokratve” te pd. Se kan ngel pa buk. Se si ja bejn 2 vjet pa rroge. Te fort jan.
  C’hane valle?? A kan rroba te vishen? Degjova se femijet qe kane jashte shtetit per “studime”, kan dal e lypin neper rruget e europes.

 5. Dmth BIRNi e nxjerr ne rregull ket gocen, po Lapsi gjithsesi shqetesohet per20 000 eurot qe kjo i mba te shpija. Talibanet e shqupit si gjithmone ja numrun morrat te pidhi, e bone kurve, ja numrun gjithe tenderat qe ka vjedh e kshu me radhe.

  Po ato kater vilat e Lulzimes?

 6. Kete duhet t’a ndihmoje emisioni Shqiptaret per Shqiptaret duke i falur nje shtepi ku te fuse ato robat me te cilat identifikohet ne adoleshence per ti shitur me vone aq shtrenjte sa breket e Madones. Ptu.. fare e keqe.

 7. KESAJ BUÇOREJE PO TI BESH LLOGARINE E GARDEROBES QE KA DO TE DUHESHIN 100 VJET PUNE ME NJE RROGE PREJ 2000 EURO NE MUAJ QE TA JUSTIFIKONTE . KANE VJEDH AQ SHUME KETO KURVAT MAVI SA AS VETE NUK E DINE SESA LEKE KANE . REVOLUCIONI I LANE HESAPET ME BUSHTRAT MAVI DHE TE GJITHE BUSHTRAT E POLITIKES

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu