• |
ide | kryesore

Kathimerini tallet me Ramën/ Askush s’e caktoi ndërmjetës mes Greqisë dhe Turqisë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ndërsa prej një muaji në Shqipëri mediat pro qeveritare i kanë fryrë tezës së kryeministrit shqiptar si ndërmjetës mes Greqisë dhe Turqisë, nëse një analist e krahasoi atë me Ali Pashën, ndërsa në portale u fry një lajm disa rreshtësh i BILD për rolin e pajtuesit, në Athinë me sa duket nuk mendojnë njësoj. Disa herë me radhë nga kryeqyteti grek është mohuar hipoteza delirante se Shqipëria mund të ndërmjetësojë mes dy vëllezërve armiq të Ballkanit.


Por këtë herë, me sa duket, burime diplomatike greke kanë furnizuar me informacion një nga mediat e referencës në vend.


Lexo më tej:

Ditmir Bushati: Mësimi që duhet nxjerrë nga zgjerimi i Greqisë në det

Gazeta greke “Kathimerini” në një shkrim me titull “Dhuratat parazgjedhore të Erdoganit për Ramën”, ka zbuluar se askush nuk kërkoi nga Edi Rama të ndërmjetësojë marrëdhëniet mes Greqisë dhe Turqisë.

Aty theksohet një burim që bën me dije se nëse do kishte nevojë për ndërmjetës, do të ishte zgjedhur një person me më shumë prestigj se Rama.

“Ideja se vizita e Ramës në Turqi dhe në Greqi më pas ndihmoi në normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, duke i bërë dy shtetet të ulën në tryezën e bisedimeve, është e pranuar nga të gjithë. Jozyrtarisht, burime diplomatike pranë tre palëve i thanë “Kathimerini”-t se asgjë nga këto nuk është e vërtetë duke vënë në dukje “është absolutisht e sigurt që, nëse Greqia dhe Turqia do të kishin nevojë për dikë në këtë rol, ata do ta kërkonin atë në një vend ose tek një lider me fuqi dhe prestigj ndërkombëtar” dhe se çështja e diskutimeve Turqi- Greqi ishte mbyllur para udhëtimit të z. Rama në Ankara. Ai (burimi diplomatik) shtoi se të dy palët kishin arritur madje edhe të përcaktonin edhe vendin ku do të zhvillohej takimi duke hedhur poshtë kështu thashethemet për Tiranën, me të cilat ministri i Jashtëm turk shoqëroi dhuratat parazgjedhore” – shkruan Kathimerini.

Dilemat/ Kush po negocion mes Erdoganit dhe Micotaqisit?

Shkrimi ka trajtuar raportet mes Ramës dhe Erdoganit, vizitën e fundit të kryeministrit shqiptar në Ankara ku ai mori, mes të tjerash premtimin për ndërtimin për 3 muaj të Spitalit të Fierit.

“E gjithë bota, por kryesisht votuesit shqiptarë, panë në ceremoninë e pritjes kalorës me kuaj të veshur si osmanë që mbanin flamurin shqiptar, limuzina, imazhe nga sallonet e sulltanit dhe gjëra të tjera mbresëlënëse. Erdogan “e do” Ramën sepse ai ka hapur portat e Shqipërisë, duke e çuar atë në krahët e Turqisë, ndërsa vendi po pret fillimin e negociatave për hyrjen e tij në Bashkimin Evropian.

Kështu, duke u kthyer në atdheun e tij, Rama ishte ngarkuar me dhurata parazgjedhore, të tilla si një spital Covid-19 në qytetin e Fierit, para zgjedhjeve të pranverës, një filial të Universitetit Politeknik të Ankarasë në Tiranë dhe premtimet për investime turke. Mbi të gjitha, ai (Rama) u largua nga Ankaraja me udhëzimin e ministrit të Jashtëm turk Çavousoglou, që ai të ishte ndërmjetësi në konfliktin greko- turk”.

Negociatat për detin/ Erdogan propozon Ramën, Athina skeptike

“Miqtë e tij të afërt në media e vlerësuan si një person me famë ndërkombëtare, të aftë për të zgjidhur mosmarrëveshjet gjeopolitike. Opozita ironizonte “medaljet” turke për kryeministrin e tyre, megjithatë, Bild-i gjerman gjithashtu e paraqiti atë si një “ndërtues urash” midis Greqisë dhe Turqisë – në fakt, kjo bëri që ai të merrte bekimin e Angela Merkel-it.” – shkruan Kathimerini, e cila sqaron edhe aktualitetin politik greko- shqiptar.

“Është fakt që axhenda në marrëdhëniet dypalëshe mbetet e pasur dhe e hapur, me çështjen e parë dhe të vazhdueshme është marrëveshja gojore e të dy palëve për të referuar përcaktimin e Zonave të Detit Jon midis Greqisë dhe Shqipërisë në Tribunalin e Hagës. Sidoqoftë, asnjë zhvillim i menjëhershëm nuk parashikohet para zgjedhjeve shqiptare në prill, diçka që është theksuar nga ministri i Jashtëm Grek Nikos Dendias.” – shkruhet në artikull.

Kathimerini thekson edhe marrëdhënien turko- shqiptare nën drejtimin e Edi Ramës. Sipas medias greke, ndikimi turk në vendin tonë bie ndesh me aspiratat proeuropiane të shqiptarëve.

“Nën kryeministrin Rama dhe ndërsa Erdogan shpall vizionin e tij për një “Atdhe të Kaltër”, i cili përfshin Ballkanin, Shqipëria është gjithnjë e më e lidhur me karrocën e ndikimit turk, po islamizohet, me fjalë të tjera po turqizohet me një ritëm të shpejtë. Në prani të Ramës, gjatë një vizite në Tiranë, Erdogan nuk hezitoi të pretendonte se “bregu i Adriatikut të Shqipërisë është kufiri perëndimor i Turqisë neo-Osmane”.

Në rastin e Shqipërisë së Ramës, megjithatë, vërehet paradoksi, ndërsa vendi është në hollin e BE-së duke pritur që kudo që të shkojë, dhe me 90% të popullsisë që dëshirojnë të bashkohen me strukturat evropiane, udhëheqja e saj do të përpiqet ta kthejë atë në një “komplot” turk në Ballkan, dhe kjo shqetëson evropianët” – mbyllet shkrimi i prestigjozes greke.

©LAPSI.AL

10 Comments

 1. Pergjeigjen e pyetjes shkerdhate qe keni bere ne titull ju kermat e Lapsit , e keni te shkruar ne vete artikullin e kesaj gazetes greke.

  //// Mbi të gjitha, ai (Rama) u largua nga Ankaraja me udhëzimin e Ministrit të Jashtëm turk Tsavousoglou, që ai të ishte ndërmjetësi në konfliktin greko-turk. ‘\\\\

  Perse mundoheni te genjeni tuafe qe lexojne vetem titullin ?

 2. te na i vine anash liderit keta kazanet e Greqise

  Lideri eshte kavaljer i legjionit francez, eshte artist piktor me fame boterore, ka foto me Obamen, ka chatuar me Merkel dhe Macron, ka pas keshilltar Tony Blair, shok pije me Renzin dhe Ciprazin, ha akullore me ambasadoret, vellackoja i Vucicit, i ftuar nderi tek dasma e George Soros, ka luftuar dhe ka bere dizidence Trump-it dhe tani eshte dhe kopili i adoptuar i Erdoganit. Shkurt gjitha te mirat.

  Edhe te luten tani, Rama duhet te refuzoje qe te jete ndermjetes i ketij konflikti.

 3. E ka te gjithe kete pune nga baba Erdogan ,qe e beri synet ne Top Kapi,Bota e tall po ky po tall trapin me nje popull te tere.

 4. Velot akoma spo komentojne?C’i gjeti apo u ka rene zali qe tallin k… me liderrin boteror,o se pa dashje permenda derrin se do ti ngelet hatri Ardi Veliut ,se ky mavria e ha shume mishin e derrit, edhe ca mozare sdo qe keq ,ky te pakten i ha bio jo si puna e Maznikut dhe Beles qe hane o.m.gj.te Nusreti ne Dubai.

 5. Velot akoma spo komentojne?C’i gjeti apo u ka rene zali qe tallin k… me liderrin boteror,o se pa dashje permenda derrin se do ti ngelet hatri Ardi Veliut ,se ky mavria e ha shume mishin e derrit, edhe ca mozarela sdo qe keq ,ky te pakten i ha bio jo si puna e Maznikut dhe Beles qe hane o.m.gj.te Nusreti ne Dubai.

 6. PO VERTETOHET FAKTI I DEKLARUAR NGA VETE MEDIAT DHE POLITA GREKE SE KA FONDE SEKRETE GREKE Q FINANCOJNE MEDIAT SHQIPTARE PER PROPAGANDE DHE AGJENDAT GREKE

 7. Nuk e marr vesh kush eshte qellimi i perkthimit te nje shkrimi i nje gazete Greke qe mundohet te zhvleresoje e te ule rolin e Kryeministrit te Shqiperise?
  Qysh kur jemi ne aleance me Greqine e mediat e Greqise kunder Kryeministrit te Shqiperise?

  Cjane keta qurrashe kalemxhinj pa asnje lloj sedre, pa etike, llafazane te padurueshem qe vetem llomotisin dokrra?
  Pa pike turpi dje thone Rama shiti detin te Greket dmth i bie i ka miq ata ose eshte shit te ata. Sot po keta dalin e na thone se gazeta Greke thote se nuk e pyesin Greket Ramen, as ja varin fare, se Rama na doli vasal i Erdoganit. Edhe vasal i Erdoganit edhe i shet detin Greqise.
  Tashti kesaj i thone te kesh dy pale byth qe nji ta rush e nji ta shqysh. O njera o tjetra.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu