• |
ide | kryesore

Krisje mes raportit të AstraZenecas dhe BE-së: Kontrata me ta për vaksinën nuk është një angazhim

-Instant, Lajme, Planet

Kompania farmaceutike AstraZeneca është krisur së fundmi me BE-në për shkak të prodhimit të vaksinave të COVID-19.


Shtetet anëtarë kanë shprehur hapur pakënaqësitë ndaj dy kompanive Pfizer e AstraZeneca, lidhur me konfigurimin e fundit të tyre për të reduktuar prodhimet në kohë afatshkurtër, për të prodhuar më shumë gjatë 2021.


Kjo e fundit ka reduktuar 60% të dozave drejt BE për shkurtin, dhe këtë plan duket se e ka mbështetur përfaqësuesi Pascal Sacriot. Sipas tij kontrata e BE për vaksinën nuk është një angazhim i domosdoshëm për AstraZeneca.

”Po punojmë 24 orë në 7 javë për të rregulluar shumë çështje të prodhimit të vaksinës. Kontrata jonë është që të bëjmë më të mirën.”- tha Pascal Sacriot.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu