• |
ide | kryesore

Pse po zhgënjejnë Basha dhe Kryemadhi

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Dy partitë më të mëdha të opozitës po i afrohen 25 prillit duke ndjekur rrugën më tinzare të mundshme ndaj shumicës së shqiptarëve që kërkon largimin e këtij regjimi. Sot, tre muaj para zgjedhjeve, ende askush nuk e di zyrtarisht nëse PD, LSI dhe partitë e tjera do të garojnë me një front të përbashkët, me lista të ndara, apo sikurse thuhet aty këtu, në disa qarqe veç dhe në disa të tjera bashkë.


Përpara opozitës së bashkuar u shfaqën dy dilema, që kur Edi Rama organizoi një puç kushtetues në bashkëpunim me sharlatanët e blerë në parlament, për të penguar koalicionet mes partive kundërshtare. 


I pari qe futja në një listë të vetme e PD me LSI-në e cila mund të maksimalizonte numerikisht votën, por përmbante riskun e zhgënjimit të dy elektorateve të veçanta, që nuk është se ushqejnë ndonjë dashuri të pakusht ndaj njëri-tjetrit.

Versioni i dytë ishte që të dalin në zgjedhje, secili me siglën e vet, duke kënaqur fanatikët e partive, duke nxjerrë avantazhe nga dyfishimi i kandidatëve në terren (me dy lista dublohet numri i njerëzve që kërkojnë vota për çdo qark), por edhe me një paradoks të madh: duke bërë fiks atë që kërkoi Edi Rama, përçarjen taktike të opozitës dhe mos përfitimin numerik që jep sistemi, për ata që i mbledhin votat në një thes. 

Që ky ka qenë një synim i mirë përcaktuar i Ramës këtë e tregon edhe mënyra se si ai veproi në vitin 2017, e dëshmon pabesia e prishjes së marrëveshjes së 5 qershorit, por edhe forma sesi i nxjerrin sondazhet lakejtë e vet mediatikë, që predikojnë se PD – LSI humbasin po dolën të bashkuar.

Lexo me tej:

Rama bën atë që pritej/ Voton me 97 vota heqjen e koalicioneve dhe mbylljen e listave

Pra e zënë në kurthin e këtyre dy dilemave opozita duhej të merrte një vendim. Ajo duhet ta bënte këtë me transparencë, me një diskutim të gjërë publik, në emër të një qëllimi të vetëm: rrëzimit të një bande që po vjedh, po varfëron dhe po keqtrajton shqiptarët. 

Por në vend të merrte këtë drejtim opozita e ka kyçur diskutimin në kasafortën e sekreteve, njësoj siç veproi Rama me akrobacitë për vaksinën e Pfizer.

Ndonëse tepër vonë, ky debat duhet këmbëngulur të rihapet, pasi fati opozitarizmit në Shqipëri është shumë më i madh sesa kapriçot e Monikës dhe çupulinave që i shkojnë nga pas, apo frikërave të Lulit, të ushqyera nga eunukët që hezitojnë ta kundërshtojnë.

Nga konsultimet me disa ekspertë të zgjedhjeve, personalisht më rezulton, se dalja me një listë e favorizon numerikisht opozitën. Kjo nuk mbështetet vetëm mbledhjen e rezultateve të 2017, ku nëse do të dilnin bashkë, PD dhe LSI do e kishin lënë pakicë rilindjen. Në llogaritë e sotme, e bashkuar, opozta mund të fitonte teorikisht deri 5 deputetë më shumë, në 5 qarqe të ndryshme. Ajo mund të përfitonte avantazh të madh në ato zona elektorale ku numri i deputetëve është tek (si psh Korça ku një listë e përbashkët do përmbyste rezultatin). Ajo mund të mbronte avantazhin në vende të tjera ku rilindja po tenton ta ktheje duke blerë me para dhe shantazhuar me banditë. 

Loja me koalicionet/ Qarqet që humbet PS nëse opozita del e bashkuar

E gjithë kjo strategji e daljes në një listë, sikurse u tha në fillim, do kishte problemin e mos fuzionimit perfekt të dy elektorateve. Psh disa demokratë mund të mos dilnin të votonin ngaqë në listën e përbashkët mund të gjendeshin edhe emrat majtisto- klientelistë të LSI-së.

Por, kjo barrierrë psikologjike ishte lehtësisht e kapërcyeshme, nëse do mendohej një strategji e zgjuar politike. Nëse liderët opozitarë do të dinin ti sqaronin ndjekësve të tyre se kjo qe një kundërpërgjigje ndaj hilesë së pabesë që u bëri Rama, nëse kjo do mbështillej me slloganin e një fronti të përbashkët opozitar, qëllimi i të cilit ishte përbysja e këtij regjimi, nëse ajo do justifikohej thjeshtë si një mjet për të arritur tek qëllimi i ndryshimit të  pushtetit, anomalia do shuhej. Pra kështu fronti opozitar do arrinte të siguonte edhe të gjithë avantazhin që të jep sistemi nga garimi me një listë (pa djegur asnjë votë) edhe thelbin politik të një bashkimi që do garantonte rrëzimin e Ramës.

Natyrisht një zgjidhje e tillë kërkon sakrifica. I pari duhet të lëshojë Lulzim Basha, i cili duhet të mendojë më shumë për krijimin e një shumice të gjërë qeverisëse sesa për llogaritë meskine të numrave të një PD-je humbëse.

E dyta, Monika Kryemadhi duhet të heqë dorë nga paranoja se sekti ç’thuret po u përzje me të tjerë. Të dy së bashku ata duhet të të zbrapsen në emër të të gjithë atyre shqiptarëve që edhe ndonëse nuk i besojnë, i shohin si faktorin e vetëm të ndryshimit.

Por, fatkeqësisht edhe Basha edhe Kryemadhi po zhgënjejnë. Ata duket se janë të prirur ta marrin si skuthë, pas dyerve të mbyllura, vendimin më të madh që i përket gjithë popullit opozitar. Ata duket se po shohin më tepër hallin e vogël të menderes së tyre para pikturës së madhe. Dhe kjo është e pafalshme. Sepse nëse e djegin pa provuar dhe pa tentuar mundësinë e një fronti të përbashkët, nëse sillen thjeshtë si marioneta të sondazheve të Piepolos, ky do të qe një krim i pafalshëm. Nëse e flakin mundësinë e bashkimit, madje e flakin pa e konsultuar me kërkënd, ata duhen ndëshkuar po dështuan në 25 prill. As Monika që e ka parti familjare dhe as Basha që e ka të trashëguar, nuk mund të qëndrojnë më në krye të tyre. Ata duhet të shporren nga sytë këmbët, madje edhe nëse Rama i vjedh e i kërdis pasi i ka shpënë në garë të përçarë. Askush nuk do mundet ti amnistojë për vendimet që morën vetëm vetë.

©Lapsi.al

80 Comments

 1. Ndihma jote Bushat eshte shume e vyer.
  Kosoven e rregullove kaq mire sa Kurti nuk pushonte se qari.
  Bushat nderroje shpejt se opozita eshte kaq pa moral sa qe Rama do zgjidhet per here te katert.
  Kurti Po te pret.Shkulaku vetem ne Prishtine eshte bere fanar ndricues .

 2. ORE ZOTI BUSHATI ,KY YMER GELBAZA KELLIRA PSE JA PUBLIKOJ DOSJEN KUR KRISTAQI JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE JA BERI EDIT DHE OLSIT EDHE NJE VELLA GREG KRISTAQ RAMEN DHE TANI LEH SI ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA ,KOL SALLAKU -SKYPE,DHE CARLO BOLJA-BOLINO ,JANE BYTHLEPIRES TE EDI RAMES DHE LAL DHJERIT

  1. O NAMUTI, po ik or budall, hala vazhdon me shkrujt. Hik or se na prish pune
   Bushat, cfare po thua? Ti i beson sondazheve te mediave te shitura?
   Ti po thua se PD nuk i fiton dot keto zgjedhje? Po e vetme PD fiton 75 mandate. Dhe 25 i fiton LSI. 100 mandate.
   Cfare do qe te beje Edvini, i ka humb zgjedhjet.
   Pse duhet te boj koalizion me LSI Basha?
   O Bushat, Edi Rama ka maru.

 3. Ka qene nje moment ne gjate “cadres” se famshme te opozites, PD-se ne fakt dhe Bashes kryesisht, ku Basha fliste plot pasion sesi ai e kishte kapercyer friken (dicka ne lidhje me daljen nga hija e Berishes) dhe marrjen e vendimeve te veshtira vete, bile ftonte ath gazetare ne Opinio-in e Fevziut qe ti bashkoheshin ne kete “kapercim”. Te jem i sinqerte, ne ate moment dukej realisht i vertete, dicka ne posturen dhe konotacionin a mesazhit dukej reale, e mbeshtetur nga nje nenkuptim qe ai pranonte ne heshtje qe deri ath ishte Berisha ai qe akoma komandonte PD, tashme ishte Basha. Koha eshte treguesi me i mire, ajo ndjenje “vertetesie” u shua si shpresa qe Rama do sillte ndryshimin, apo qe Kryemadhi-Meta eshte e vetmja shprese (kjo po qe eshte kulmi, mgjs e vertete tregon sa poshte kemi rene). E keshtu vime te konkluzioni jot z.Bushati, vesi vdes me njeriun thote nje shprehje, e ne politiken Shqiptare per fat te keq duhet te presim te vdesin ca si shume, pasi per fat te keq dhe linjane dyte e trete dhe e n-te e partive qe jane sot, jane shembelltyre e kryetareve te tyre qimezinj.

  1. PO MIRE O KAR KJO TE SHQETEOI TY? NUK NDJEHESH I SHQETEASUAR QE E KE FRIGORIFERIN BOSH APO QE 70 % E POPULLIT KA 30 VJET QE MERR USHQIM ME LISTA?
   KY VEND NUK BEHET KURRE DERISA FORCEN TA KENI JU MILITANTET E TE DY KRAHEVE.

 4. LSI entuziaste për prurjen e re, fut në ‘gjirin’ e saj ish të dënuarin që merrte 5 mijë euro për punësime,albin kurti nuk lejohet nga gjykata të kandidoje,si njeri i denuar me vendim gjykate,jepi nje ndihme bushat

 5. Andi, nuk e kuptoj kete shkrim tendin. Kerkon qe Monika dhe Luli te sqarojne bazat e tyre ndersa ti ne 8 vjet vetem i ke hedhur benzine bazave te tyre kunder njeri tjetrit. Nuk te kuptoj, here je shenjtor dhe here je pragmatist. Ndaje mendjen, si fillim ti me pas te tjeret.

 6. Bushat, termat e sinekdokes “Monika” dhe “Luli” i perdor Rama dhe merobaziket e cendrifugistet e vet! Te njetet parapelqejne te mos duket gjekund termi sivêlla “Edi” – duhet patjeter te duket “RAMA”!!!

  Te ben merobazik dhe cendrifugist batonist edhe ty, nese i perdor rendom keto terma te sinekdokes!

 7. YMER GELBAZA KELLIRA ME SHUME KA LESH NE HUNDE DHE VESH SE SA KA LESH NE BYTY ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU

  1. Ca te tundi mer aman. Nga nje ane kemi ed hajdutin. Nga ana tjeter kemi partin a malokut me ate palloshin qe lyen floket si pederast. Kemi monika hajduten me 3 shtepi. Vkkkk komplet me mire rri ne shtepi shoh juventusin se te votosh kta fisqira.

 8. Pra ti Bushat i mëshon idesë që Shqiptarët në vënd të trurit kanë gurë dhe do votojnë përsëri Edi Ramën bashkë me sektin e tij që e ndjek?

  Dhe e vetmja zgjidhje është bashkimi i PD me LSI në një listë të vetme?
  Dakord jam, qëndron, ekziston mundësia qe PS të ruajë kuotat e 2017, dhe rezultati të jetë përsëri i ngushtë, pasi fatkeqësisht votuesit Shqiptarë ndjekin partitë siç ndjekin ultrasit skuadrat e tyre, ska rëndësi sesi luajnë, nga pas dhe në borë i shkojnë…
  Dhe për hambar votuesish besnikë, nga ato që në 7 të mëngjesit votojnë partinë e tyre, kampione është PS (ishPPSH), e cila ka më shumë se PD dhe LSI bashkë nga ky lloj elektorati.

  Diferencën e bën i ashtuquajturi “elektorati gri”, ( disa thojnë është mit dhe disa thojnë që dalin njëherë në 8 vjet), por duhet shpresuar që nuk do rrinë me duar në xhepa dhe do shohin Ramën dhe 4 vjet të tjera të gjymtojë këtë vend….
  Dhe problemi nuk janë militantët e PD dhe LSI, se kur të vije dita e votimit nuk do lenë Ramen me ndërgjegjën e tyre dhe 4 vjet të tjera.
  Problemi janë “të rijntë”, “të pavendosurit”, “jo-politikët”, “ato që nuk kanë besim te asnjë parti”, “të manipuluarit nga media dhe propaganda”, “të lëkundurit nga faktorë të trete”, etj etj.. pra ato që nuk i janë besnikë asnjë partie.
  A do jenë në gjëndje të marrin fatet e veta në dorë?
  Dhe të bëhen inteligjent e të tregojnë se janë qytetarë europiane?
  Të venë para përgjegjesisë një qeveri që sundon prej 8 vitesh duke e ndëshkuar atë me votë?
  Të zgjedhin alternativën më të mire që u ofrohet me 25 Prill për 4 vitet e ardhshme dhe të mos bien pre e propagandës së njerzëve të cekët?

  ps: Vendimi për të hyrë në koalicion të përbashkët ose jo PD+LSI duhet të merret me qëllim për të maksimalizuar votën e “elektoratit gri” dhe për të mos-mobilizuar militantet e zhgënjyer të PS për të voutar dhe një herë një qeveri antikombëtare që vetëm e majtë nuk është.

  1. JA U BE EDHE RROTACIONI , A ME THUA SE ÇDO NDYSHOJE?
   NJE TA THEM UNE TE TJERAT GJEJI VETE , DO NDYSHOJNE BYTHET E MILITANTEVE NE KARRIGET E PUSHTETIT POR DO KEMI PERSERI LLUC E BALTE SI GJITHMONE . KETE DOJE TI?

   1. Besoj hyn ne ato qe jane me vargjet “Ja iku ky, kush do vije?”.

    Po nuk u be rotacion lluca qe na ka shku deri ne fyt do na kaloj poshte e do mbytemi. Po nuk e kuptove ket jan te kota diskutimet e tjera.

 9. ALBIN KURTI KRYEMISTER I KOSOVES,DITMIR BUSHATI PRESIDENT O KOSOVES DHE VJOSA OSMANI KRYEPARLAMENTARE thotë:

  LEXUESE TE NDERUAR TE LAPSI.al QKA MENDONI KUSH ESHTE BYTYLEPERISI NR 1 NE SHQIPERI ,1 YMER GELBAZA KELLIRA 2 CARLO BOLJA BOLINO apo NR 3 BATON HAXHIU-STANISHIQI

 10. Këta dalin derë më derë dhe ekran më ekran e na shajnë ‘me robt ku t’i keni!’. Na thonë se jemi ‘bisht i mafies’; na shajnë se ‘jemi kokë palarë’, na kërcënojnë se ‘në 25 prill do të na përmbysin’, na telendisin si qytetarë të dorë së fundit. Në dorë të tyre mbajnë dy të tretat e pasurisë sonë kombëtare: Floririn e Thesarit të Shtetit, kursimet e shqiptarëve të mbledhura në skemat piramidale, fitimet e kontrabandës shtetërore të naftës dhe armëve; paratë e vjedhura nga CEZ, nga familjarët sekserë, nga rruga e ‘Kombit’, nga shitja e protestave… Kur bëjnë moral guxojnë e thonë se populli ynë ‘nuk di të reagojë’. E vërteta është se populli në Shqipëri është i vetmi në vendet ish- komuniste që ka derdhur gjak në protestat kundër korrupsionit. Kur dëgjoj që këta thonë ‘dilni na votoni!’, më duket se po na thërrasin ‘dilni t’u vrasim në bulevard’ si ata të katër.

  1. O debil po të kishin opozita 2/3 e pasurisë kombëtare, nuk do të kishte mendere edvini të fitonte edhe mandatin e dytë, e jo më të pretendonte për të tretin, sado parrazitë e injorantë me diploma kristali e universitetetesh të dyshimta që kokëmutë si ti të punësonte thjesht për të marrë një pagë minimale, që nuk të del as ty e jo më të mbash familjen.

   Por një gjë është e sigurtë që 20% që dikur e thoshte Berisha por idiotët nuk e besonin, po e bëjnë edvinin bashkë me nj grusht rilindasish zotërues të 2/3 të pasmbëtare.

   eE sa për ata budallaliqet që numëron si abuzime të PD, mos ha mut shumë se edhe ti vetë nuk i beson, por ta do nevoja prej paraziti të justifikosh parratë si parrazit që merr nga taksat tonaa.

 11. Nga Kosova po te shkruj Bushat,.
  Shume faleminders per ndihmen e pacmuar qe na dhe,tani ne dime se si te luftojme shtetin dhe jo shtetin., e ke hallall qe te shkosh e fiksosh problemet e Tiranes.
  Bushat si anarkist pa busull , je tamam ne kohen e duhur sepse po ndahen dhe rolet dhe parate.
  Aman Shkullakun na e le dhe nja 2 jave ne Prishtine ,qe ti dhjesi me mut zgjedhjet.

 12. ORE KY DASHNORI I YMER GELBAZA KELLIRES FRROK CUPI PSE SHKRUSN KETU TE LAPSI.al thotë:

  FRROK CUPI DHE YMER GELBAZA KELLIRA PO PUTHEN ,DUKE I SHIKUAR FOTOT E GRIDA DUMES NR FACEBOOK

 13. Sondazhet e nxjerrin para partine socialiste. Po te llogarisim dhe ndryshimin e formules, Edi Rama e ka te fituar shumicen ne parlament.

  Luli ose duhet te shkoje ne Lalez te ajo vila me gjashte hale dhe te haje ngjalen sic e e hongri Ramazoni, ose ti haroje zgjedhjet dhe ta bej PD nje parti vertete te djathte pa Monike, Ilir, Duken, Dulen e lloj lloj tipash qe jane te djathte sa c’jam une kinez.

 14. Sondazhet ne USA nje dite para zgjedhjeve presidenciale ne nentor 2016 nxirrnin fituese me diference te madhe Hilaryn e Billit.

  Lulzim Basha i jep nje mundesi ndryshimi shqiptareve. Te qeverisen jo me si keta 30 vjet nga ushtaret e Ramiz Alise se Dhjetor-1990.
  Shqiptaret ose te ndryshojne, ose te durojne akoma dengla Anti-KCK dhe fukarallekun mullar te Rames.
  Me keq per ta se Basha e ka ne terezi jeten e tij.

 15. E lexova shkrimin tend dhge nuk jam dakort me mendimin tend . Per mua te dy versionet e tua nuk sjellin nje opozite fituese . E para , dalja ne nje parti te vetme e te gjithe opozites eshte pothuajse e pamundur per shume e shume arsye . Ne radhe te pare jane dy kahe te kunderta qe nuk ngrofin elektoratin kur jane bashke perkundrazi demtojne njeri-tjetrin . Ne radhe te dyte , disa parti qe prej dekadash jane parlamentare humbasin silgeln . Ne radhe te trete , hiq PD dhe LSI , partite e tjera jane parti individesh , parti lideresh te cilet po te kishin vende te sigurta do ta zbehnin shume luften per voten . Ne radhe te katert , po te shikosh kerkesat e partive , te gjitha keto parti kerkojne shume vende te sigurta dhe si rrjedhoje do krijonte nje pakenaqesi nga te gjitha krahet . Ne radhe te peste do ulej numri i kandidateve dhe si rrjedhoje do humbiste edhe votat dhe forca e individit . Individi ne zgjedhje eshte me kryesorja , kete e ka treguar me se miri PR dhe PDIU . E shume e shume te tjera motive .

  Sipas asaj qe kemi degjuar ne shtyp , LSI , do mbi 20 vende te sigurta , 10 ne medyshje dhe 10 te tjere si mbushsa topi . Pr , kerkon minimalisht 2 te sigurt , 5-6 ne medyshje dhe rreth 5-6 si mbushsa topi.
  Pdiu , kerkon 3 te sigurt , 5 ne medyshje dhe rreth 6-7 mbushsa topo
  PDk kerkon 1 te sigurt , PAA kerkon 1 te sigurt , 1 ne medyshje , LZHK kerkon 1 te sigurt , PBDNJ 1 te sigurt .

  Atehere ça i ngelet PD ? Ne kete menyre PD me shume dhe LSI gjithashtu do shkaterronin perfundimisht vetveten per nje fitore qe edhe nese vjen do te ishte nje fitore si ato te Pirros .

  Edhe varianti me dy koalicione nuk eshte i pranueshem per motivin e vetem se partite e vogla , po qe se paten te sigurt liderin e tyre ja varin fare dhe nuk kane motive per te luftuar , do çirren e do levizin pak andej kendej per te treguar se po punojne por kurrsesi nuk motivojne njerez .

  Une mendoj se menyra me e mire do ishte dalja me tre koalicione . 1- PD , 2 – LSI dhe 3 – Koalicioni i partive te vogla i drejtuar ose nga PR ose PDIU .
  1 -PD te kishte ne perberje te saj PBDNJ dhe ndonje parti te vogel qe ne vende te caktuar ka kontribut
  2 – LSI e vetme soe me ndonje parti te vogel lokale dhe me kryesorja
  3 – Koalicioni i partive te mesme dhe te vogla ( PR+PDIU+LZHK+PAA+PDK+Te tjera)
  Ne kete menyre edhe PD edhe LSI nuk do kishin pakenaqesira ne vetvete dhe do te kenaqnin ekipin e tyre por edhe do te shikonin forcen dhe elektoratin e tyre te vertete . Njekohesisht kjo do te sherbente edhe per nje ndarje perfekte te tortes ne fund te festes , secili do merrte hakun qe i takon .
  Kryesorja qendron tek Koalicioni i partive te mesme dhe te vogla ( PR+PDIU+LZHK+PAA+PDK+Te tjera) . Nese koalicioni ne vetvete bene nje pakt dhe nje marrveshje noterial dhe del me liste te hapur ateher vihet motorri 100% ne pune . Duke pare se kete radhe ka nje shumice derrmuese te elektoratit qe eshte i zhgenjyer nga moshapja e listave dhe mosberja e ndryshimeve esenciale ne kodin zgjedhor si dhe zhgenjimi total qe ka elektorati gri nga politika ne pergjithesi ( ketu fus edhe veten time) u jep shans ketyre partive qe ti grumbullojne dhe te behen hambari i ketyre votave , ne kete menyre keto parti behen efiçente ne maksimum . Gjithashtu duke pare se jane krijuar shume parti te reja qe ne disa qarqe do prishin shume pune dhe duke ditur qe keto parti me shume inatin e kane me PD -ne , atehere ketij koalicioni i jepet mundesia qe shume prej tyre tu behet oferta per nje koalicion te perbashket . Futja e partive te sapokrijuara brenda ketij koalicioni eshte interes i dyfisht dhe reciprok, te gjithe mbeten te kenaqur dhe ndihmojne njeri tjetrin por mbi te gjitha nuk lejojne qe keto vota te shkojne dem apo me keq ne favor te sektit mavi .

  Dhe e fundit , ne qarqe te ndryshme , opozita te kishte manovra bashkepunimi me njera tjetren duke dale here me nje , here me dy dhe ne shumeicen e tyre me te tre koalicionet . Une do ta jap edhe mendimin tim sesi duhet bere bashkepunimi ne te dymbedhjete qarqet.

  Qarku Berat – Opozita te perfaqesohet me (PD+Koalicionin e partive te vogla) + LSI
  Qarku Dibër – Opozita te perfaqesohet me (PD+Koalicionin e partive te vogla) + LSI
  Qarku Durrës – Opozita te perfaqesohet me PD + LSI + Koalicioni Partive te vogla
  Qarku Fier – Opozita te perfaqesohet me PD + LSI + Koalicioni Partive te vogla
  Qarku Gjirokastër – Opozita te perfaqesohet me (PD+Koalicionin e partive te vogla) + LSI
  Qarku Korçë – Opozita te perfaqesohet me (PD+Koalicionin e partive te vogla) + LSI
  Qarku Kukës – Opozita te perfaqesohet vetem me PD(+Koalicionin e partive te vogla + LSI)
  Qarku Lezhë –Opozita te perfaqesohet me (PD+Koalicionin e partive te vogla) + LSI
  Qarku Shkodër – Opozita te perfaqesohet me PD + LSI + Koalicioni Partive te vogla
  Qarku Tiranë – Opozita te perfaqesohet me PD + LSI + Koalicioni Partive te vogla
  Qarku Vlorë – Opozita te perfaqesohet me PD + LSI + Koalicioni Partive te vogla

  Mendoj se kjo menyre e konceptimit te opozites me tre lista do te ishte me idelaja per maksimalizimin e votes . Une e kam shprehur shume here dhe shume qart se jam i zhgenjyer totalisht nga politika por sidomos nga e djathta (PD) qe nuk beri as perpjekjen me te vogel per ndryshimin e sistemit zgjedhor , te kodit te tij , menyres se votimit dhe numerimit dhe te ndryshimeve kushtetuese por mbajti ison e PS per te pasur statusquo . E kam thene shpesh dhe me shume probabilitet nuk do te votoj ne keto zgjedhje , biles me aq sa te mundem do beje edhe propagande qe njerzit te mos votojne si shenje hakmarrje ndaj mosperfilljes dhe moskokçarjes se politikes ndaj nesh , ndaj zerit te se drejtes. Por nese krijohet koalicioni i trete , atehere do ta mendoja edhe nje here nese duhet me shkuar apo jo me votuar ne keto zgjedhje .

  Me vjen keq qe PD akoma nuk ka arritur te kuptoj se njerezit jan fok me mashtrimet , korrupsionin , padrejtesite dhe me po te njejtat fytyra qe perfaqesojne keto parti ketu e tridhjetvjet .
  Me vjen keq qe PD akoma nuk ka kuptuar qe nuk ka motivacion tjeter per te bere per vete elektoratin perveçse ndyshimeve rrenjesore dhe thelbesore .
  Me vjen keq qe PD nuk e ka kuptuar qe njerezit tashme jane shume te lodhur nga kjo lloj politike dhe nga vete partite politke prandaj edhe i duan me doemos keto ndryshime , duan me doemos levizjen dhe zevendesimin e herepashershme te elitave .
  Me vjen akoma me shume keq qe PD beri lojen e PS dhe ra gafil ne pabesine e saj , harruan se pabesia eshte karakteristika Nr1 e sektit mavi dhe e vete te gjatit tone .

  P.S Ne çdo shkrimin tim une e mbyll me shprehjetn : Largimi i te gjatit tone eshte domosdoshmeri por jo zgjidhja
  Prandaj ju z.Basha para se gjithash dhe qe te jesh i besueshem , premtoini popullit tuaj dergimin para drejtesise (magari edhe burgosjen) e te gjatit tone dhe te me shume se gjysmes se kabinetit te tij . Dergimin para drejtesise (magari edhe burgosjen) e me shume se gjysmes se kryetareve te bashkive qe nuk dine te ndalen para grabitjeve
  qe po bejjne dhe qe nuk ju bene syri terr nga drejtesia , perkundrazi e sfidojne hashiqare me vjedhjet qe kryejn dhe korrupsioni galopant , me fryrje te tejskajshme te administrates çdo dite (edhe tani qe nuk lejohet me ligj) , me manovrimet dhe hilet qe po bejne me termetin e shume e shume pune te tjera te pista .
  Por mbi te gjitha z.Basha premtoini popullit tend drejtesine dhe ndryshimet ne kodin zgjedhor dhe ate kushtetues .
  Lesho pushtet te te japim pushtet .
  Repsekte te gjitheve Shqiptareve kudo ndodhen , duke ju uruar gjithe te mirat e kesaj bote ju dhe familjeve tuaja . Tung

 16. I treti i verteti,te jesh i sigurte qe elektorati gri,ne te cilin bej pjese edhe vete nuk do votoje kurre per Meten,Nard Ndoken,Vangjel Dulen,F.Mediun,Sal Berishen,Sh.Idrizin etj.,sigurisht nuk do votoje as rilindjen,pra ose nuk do votoj fare,pasi kedo qe te votoj nuk do ndryshoj gje,thjeshte do ricikloje plehrat,ose do votoj ndonje alternative te re po qe se do paraqitet….

 17. A eshte e mundur, po dhe si eshte e mundur qe ka gomere rilindas qe ne pushtetin e 8 vjeteve te partise se tyre hibride kane ndodhur ngjarije e disfata te drejtimit nga me te poshterat ne bote, e per tua numeruar nuk do kemi kohe e carcafe per ti shkrojtur, keta bandite rilindas na e duan akoma narko trafikantin e banditin Rama akoma, qe populli ti shkoi pas tepsise boshe, apo timonit pa rrota qe e la kete vend ne mizerabilitet. Cfare duan keta hoorra rilindasish te paemer, apo te fshehur qe hedhin komente alibishe e te ndryshkura qe te trullosin bindjet e njerezve per te mos votuar.. Me gjithe terrenin qe mafiozo pushtetaret rilindas kane pergatitur qe zgjedhjet ti fitojne me menyrat e tyre( se per vote te paster keta shkojne ne gijotine) te vjedhjes, blerjes, presionit, por dhe nga kontigjentet e vjetra kuqalesh qe i ka joshur me pensione te majme, prape e ka ndier, dhe e din qe do shporren, si shembulli e tradhetari me i madh i koherave qe i ka bere ketij vendi. Hapni veshet e degjoni se cpo ju thote bota idioter, se ku e ka cuar kete vend ky pushteti i maskarenjeve rilindas. LLogarite do behen pas votimeve, dhe ju zorraxhinj te paemer rilindasish do ishkoni pas shpures qe i sherbeni me kaqe zell qorrash.

  1. PO PSE O XIXA AI 8 VJEÇARI I PD MOS ISHTE ME MREKULLIRA ? APO EDHE PER ATE DO DUHESHIN ÇARÇAF TE TER PER TI PERSHKRUAR MASKARALLUQET E TYRE?
   o XIXA KETA JANE NJESOJ PRODHIM I SE NJETES KURVE . TI THUA QE KURVAT E TUA JAN ME TE NDERSHME SE TE PS-SE , NDERSA UNE PO TE THEM SE TE GJITHA JANE NJESOJ DHE JANE KARAKURVA ME PATENT . PRANDAJ MOS BEJ MORAL SE DUKESH SI NJE MILITANT IDIOT QE NA RRUAN KARIN ME IDIOTDSIT E TUA . EKZISTOJNE KARA SI PUNA JOTE DHE E SUFLLAQEXHINJVE TE MAVIVE QE E KATANDISEN KETE VEND SI FOLE JADUTESH DHE MASKARENJSH

  2. Ke te drejte te te gjitha vllaji. I gjati e ka dhi.
   Vetem
   Me thuaj me pasterti si te votoj une ler moniken qe ka 3 shtepi, dhe lulin qe ka 4 shtepi? Seriozisht me thuaj qe si ta bind veten te votoj per keta 2 palaco qe ketej bejne sikur pergjerohen oer popullin dhe andej kane prona e pare pafund. Si i ben keto para?

   1. I lumi ti që i beson gënjeshtrave të Lali Plehut more Genti., se ai e hodhi në treg këtë gënjeshtrën e katër shtëpive të “Lulit”
    Kur u denoncua në prokurori nga PD për gënjeshtër dhe u thirr prej saj të dëshmonte me fakte, nuk ja mbajti të shkonte.
    Ti qenke në hall të madh se Luli paska 4 shtëpi.
    Po si nuk të zë meraku se Lali Plehu është lidhur me Ndraghetën të cilës i mer 20% bakshish për leje ndërtimi për pallate që kushtojnë disa milionë euro ?

    1. ME MIRE MENYRA E KAMUFLUAR E JUSTIFIKIMIT TE GENTIT SESA IDIOTESIA JOTE . BESON AKOMA SE KETA JANE PURITAN? JANE TE GJITHE NJESOJ , HAJDUTER , KRIMINELA DHE ANTISHQIPTAR .NJERI ME HAJDUT SE TJETRI

 18. XIXA(Aleks Xixa,kryetar i partise se vertete komuniste)mbaja koqet me dore Sales deri ne 25 prill se ne 26 prill do iki per lesh dhe te jesh i sigurte qe per sa kohe opozita do perfaqesohet nga Sala,Meta,Mona,Mediu&co,humbja do jete e sigurte…

 19. Gjithmone eshte votuar KUNDER. Kete rradhe ka me shume arsye per kete. Do jete nje votim plebishitar Anti-Rama i nje populli te varferuar kafsherisht ne keto 8 vjet ku vetem ato qe kane marre tendera e koncesione kane mall per kete soj qeverisje.

  1. ………………… dhe prape do ta kemi ne bythe per te pakten 10-12 vjet te tjera.Do fitojne vetem militantet . Hajt tju rrojne partite o militant sullfllaqexhinj

 20. BOOOOOOOOOOOOOOO BO SA MILITANT PASKA NGA TE DY KRAHET
  JU LUMT , SE VETEM JU PO HANI BUK ME ALTERNIM , NDERSA POPULLI KA 30 VJET QE HA MUT ME SHUKA
  VEJINI GISHTIN KOKES O MILITANT , O PUSHTA TE PUSHTETAREVE , MENDONI PER TE ARDHMEN E FEMIJEVE TUAJ DHE MOS JINI MIOP E TE QANI HALLIN E KALORSIT QE JU VAREN KEMBET .

  1. Ne kete vend bastardesh marrzia eshte bere mode . Militantet jane simboli i kesaj mode .
   Ne edhe kaq sa na kane bere e kemi pak , meritojme me shume .Popull i fjetur dhe qylaxhi

 21. Raporti i FMN per mbeshtetjen e qeverive ndaj bizneseve dhe familjeve ndaj efekteve te Pandemise, e rendit qeverine e Rilindjotit Rama te fundit ne rajon. Me rekordin 4.5 here me pak angazhim se ate te qeverive tjera ballkanike.
  Pritet te dale emblema rilindjote shoku derr katunar Tao Tao Balla qe ta mburre kete “sukses” te qeverise!

 22. Militante nga dy krahet? Jo mor jo!
  Militante nga Rilindja eshte vetem njecke, Ethemka i Lalajt. Emerharruari i gjysmes se komenteve ketu. Nje enverist matuf ish kapterr nga katundi i Mehmet Shehut qe ka detyre partie te sjelle ketu kopje nga diarrete qe dhjet Mender Baze te TemA.

 23. Të më ndjesh o Bushat por të siguroj që opozita, ndonëse i je bashkuar në kritikat kundër Ramës, nuk besoj se mund ti marë si të zgjuara apo qoftë edhe të sinqerta këshillat e tua.
  E para e punës, nga mënyra se si e gjykon opozitëm në prag të zgjedhjeve e me gjithë ato peripeci politike të qeverisjes 8 vjeçare të Ramës, midis rrjeshtave të këtij shkrimi duket kjartazi se mllefin e ke të njëllojtë si me “tradhëtarin e ideve socialiste”, shefin e ripjelljes së krimit Rama, ashtu edhe me të gjithë partitë e opozitës e veçanërisht me PD ndahj së cilës ke mbetur gjithmonë në po ate llogore si në fillim vitet 90.
  Në zgjedhjet e 2017-tës u deklarove publikisht si mbështetës i partisë së Blushit, duke dalë kundër tre partive të mëdha.
  Nxire pra kollën hapur e deklaroje publikisht se tek cila “parti e re” (sigurisht e majtë) , i ke mbështetur shpresat ?
  Gjatë kohës së protestave të studentëve, po na propogandoje Qorrin si e ardhmja e politikës shqiptare.
  Tani, dy muaj para zgjedhjeve, cilit ja ke vënë syrin ?
  Të kuptohemi, nuk kam asgjë kundër mendimit tënd që mbështetet në bindjet.
  E ke deklaruar publikisht se ke bindje të majta e është në të drejtën tënde demokratike që të luftosh për këtë kauzë.
  Po dreqi e mori, bëhu realist e duhet të kuptosh se e majta shqiptare nga e keqja e madhe e krimit politik diktatorial enverist, ka degjeneruar në krimin ordiner ndraghetist, të qeverisjes aktuale, e çfarëdo përpjekje për të relativizuar opozitën si “e pa aftë”, të afron me byrazerët “puçistë” Tao e Koli Palla e Saimir Tahirin.
  Mendoj se fronti i gjërë opozitar kundër të ashtuquajturës “rilindje” të Ramës, me një lider të ri si Basha që është në kontrast të dukshëm pozitiv me ate, është e vetmja zgjidhje për ta shpëtuar Shqipërinë nga humnera ekonomike e problemet tejskajshmërisht të agravuara sociale.
  Leri pra paragjykimet ultra majtiste, e ashtu siç ke bërë këto vitet e fundit, përqëndroi bateritë tënde mediatike kundër kësaj qeverie totalisht të korruptuar e antipopullore.
  Cilado parti që të vijë në pushtet me përmbysjen e Ramës, është një frymëmarje e re për Shqipërinë.
  Erdhi Basha si kryeministër e nuk do ti mbajë premtimet e tij.
  Përvishju edhe atij e mos ju ndaj.
  Po hiqenë këtë karagjoz nga pushteti, se na telendisi të gjithë shqiptarët në gjithë botën.

 24. Programi që prezantoi Lulzim Basha si program ekonomik, nuk është as i CDU, as i PD, as i PS, por është fiks identiteti i Partisë Demokratike nën udhëheqjen e Lulzim Bashës.

  Në shtatë vite që ai drejton PD-në, Basha nuk ka pasur kurrë një identitet dhe të ketë luftuar për ta mbrojtur atë.

  Ai nuk e ka udhëhequr PD-në, por e ka lënë PD-në ta udhëheqin kauzat e rrugës, që fillojnë nga ekstremi i majtë në ekstremin e djathtë.

  Ai e ka vënë PD-në në dispozicion te lëvizjeve të majta të rrugës, e ka vënë në dispozicion të zaptuesve të trojeve në Tiranë, edhe pse mburret si parti që mbron pronarët, e ka vënë PD-në në dispozicion të delirantëve dhe konspiracionistëve trumpistë, e ka vënë PD-në në dispozicion të çdo pakënaqësie popullore që nuk ka lidhje me identitetin e saj.

  1. Po, po po sa keq ka qeverisur Lulzim Basha në këto 8 vitet e fundit në opozitë.
   Mirë kjo që nuk e kupton “i gjori”, por si nuk kupton se “populli shqiptar i lidhur si mishi me kockën me Partinë e Punës “, sot partia socialiste kanë 8 vite që dalin në demostrata të fuqishme e ulërasin “Basha ik” ?.
   Populli shqiptar nuk do të dijë për programe ekonomike e demokratike.
   Ki popull është mësuar ose me aktorin dramatik Enver Hoxha, ose me aktorin komik Edver Rama që tall menderen me të gjithë.
   Liderë politikë normalë si Lulzim Basha mund të gjesh në shumë vende demokratike perëndimore, po na marshin të keqen kapitalistët e imperialistët perëndimore.
   A kanë ata lider anormalë si Edrama ?
   Gjeni një kryeministër në perëndim, që të dalë me brekushe e atlete apo me këmishën të lëshuar mbi pantollona nën xhaketë si garrip Tirone.
   Gjeni një kryeministër europian që flet përditë nëpër ekrane me orë të tëra vëtëm duke lehur kundër të gjithëve, e duke imituar e tallur ata që i drejtojnë pyetje.
   Gjeni një kryeministër që bën të pamundërën për të mbajtur si bashkëpuntorë, bashkëpuntorët e mafies së trafikut të drogës.
   Gjeni një kryeministër europian që të ketë dalë në publik lakuriq.
   Gjeni një kryeministër që të shajë gjithë kritikuesit e tij se “ja kanë bërë nënën atdheut”
   Gjeni një kryeministër europian që ti jetë mbushur mendja se ai është Gjermania, Hollanda, apo Zvicra.

   I pierdh goja përditë marrëzira e i akuzon të gjithë se flasin keq për Shqipërinë sikur Shqipëria nuk paska tjetër njeri, veç këtij palloshit dymetrosh.

   1. TEK GJITHÇKA THUA KE TE DREJTE , BILE UNE DO SHTOJA EDHE SHUME TE TJERA SEPSE BUDALLIQET E KETIJ PALLES NUK KANE FUND . POR KJO NUK ZGJIDH ASGJE . A E DINE PSE ? SEPSE ESHTE SISTEMI QE PJELL MONSTRA . ESHTE SISTEMI QE JU JEP TE GJITHA PUSHTET KETYRE PUSHTAVE DHE JU DUKET VETJA SI MBRETER TE PERJETSHEM .
    A ISHTE BERISHA MONSTER ? TA HEQIM TA HEQIM . A NUK U BE EDHE KY PALLOSH SUPERMONSTER? POOOOOOOOO . PO TE KRAHASOSH BERISHEN ME KETE PALLOSH ESHTE SI NATA ME DITEN . PO ATEHERE NE PSE PERKEQESOHEMI PERHERE E ME SHUME?
    TANI , SI MENDON TI QE PASARDHESI I KETIJ ,DMTH BASHA, NUK DO BEHET SI KETA? UNE TE THEM ME BINDJE TE PLOTE ( 1.000.000 %) QE EDHE KY DO BEHET SUPERMONSTER SEPSE ESHTE SISTEMI QE E BENE LIDERIN O TE HUMB GJITHÇKA O TE FITOJ GJITHÇKA , NDERSA POPULLI VETEM HUMBJEN KA TE SIGURT . PRANDAJ ME PARE DUHEY TE BEHEN NDRYSHIMET .

    1. E bukur kjo llogjika tënde.
     Meqë ke ngrënë çorbën e prishur të palloshit për 8 vite, paske vemdosur të mos hash më asgjë.
     Meqë jemi djegur nga qulli, ti fryjmë kosit.
     Jo po se kështu si Rama janë të gjithë shqiptarët, të gjithë politikanët.
     Nuk është absolutisht kështu.
     Edhe gishtat e një dore nuk janë njësoj.
     E si mund të shkohet me mendimin se meqë Rama është monstër , të mos dalim në zgjedhje e ta lemë ate të qeverisë deri në vdekje si Enveri sepse kemi frikë se edhe ai që do të zgjedhim, do të jetë si Enveri e Edveri.
     E më e keqja na qenka se fajin e ka “sistemi”.
     Çfarë kupton more zotëri me fjalën “sistem” ?
     Ka sisteme politike diktatoriale një partiake e sisteme politike pluraliste me shumë parti
     Mos dashke që ti kthehemi sistemit monist komunist ?
     Pikërisht se kemi këto katër vitet e fundit një sistem një partiak, ku tepsinë e të gjitha pushteteve e ka vetëm një njeri, pa katandisi Shqipëria një provincë e mafies italiane.
     Sistemi është po ai i që kanë vendet e zhvilluara demokratike perëndimore.
     Sistem demokratik pluralist ku dominojnë dy ryma kryesore ideollogjike, e djathta dhe e majta.
     Italianët e gjermanët si popuj, kanë të drejtë të kenë alergji nga diktaturat nazi-fashiste se prej tyre e pësuan, po ne vuajtëm për gati 5 dekada diktaturën më të egër komuniste në Europë e që e quanim “sistem socialist”, Shqipërinë e quanim “Republikë popullore socialiste”.
     Edhe italianët që në përgjithësi anojnë nga e majta, duke parë se ku i kishte çuar sistemi socialist vendet lindore, kanë krijuar alergji jo më vetëm me fjalën komunizëm, por edhe socializëm.
     Janë krijuar nje 30 parti të majta e ju kanë vënë gjithëfarë emrash e meazallah se i afrohen emërtimit socialist.
     Kjo përsa i përket “sistemit” meqë ti ke dëgjuar Lubonjën që e përmend shpesh këtë fjalë, sikur ka bërë ndonjë zbulim, e përsërit pa ja ditur kuptimin.
     Me Ramën është krejtë ndryshe puna.
     Ai është jashtë çdo sistemi politik , por edhe jashtë çdo sistemi mendor e moral e kjo nuk është vetëm e sotmja e tij, po i tillë ka qenë siç thonë ata që e kanë njohur nga afër, edhe në fëmini, edhe në rini e deri tani që ka kaluar 56 vitet.
     Bëj një krahasim të qetë e pa emocione të CV të Ramës me ate të Bashës.
     Pa shkuar në superlativa për Bashën, për te mund të thuash se është një politikan intelektual normal që ka formim perëndimor e moral tradicional shqiptar.
     Ramën ngado që ta kapësh, të jep portretin e një njeriu anormal.
     Përse të mos e provojmë atëhere me një lider normal po të ngrejmë duartë lartë e me fatalizëm të pranojmë anor,malen ?

     1. ME FJALINE E FUNDIT TI PO THUA ASAJ GRUAS ME SHUME FEMIJE QE PO I KERKONIN PERSERI TE BENTE PO “PUNEN” E MEPARSHME . HATER PAS HATERI NUK BERA NJE FEMIJE ME BURRIN TIM . KY LLOJ MENDIMI NA KA LENE PAS , NA KA LENE NE KETE DEREXHE . NE KETE VEND GJITHMONE ESHTE VOTUAR PER INAT TE ATIJ QE ESHTE NE PUSHTET PA KUPTUAR E PA ARSYETUAR FARE SE KE DO SJELLIM DHE ÇESHTE ME E KEQJA PA KUPTUAR SE FAJI NUK ESHTE I TYRE POR I SISTEMIT QE I BENE PARTITE DHE LIDERAT E TYRE MBRETER .NESE TI MENDON SE ME RROTACIONIN DO NDRYSHOJE KTY VEND ATEHERE TI QOFSH . LE TE KUPTOHEMI , MENDIMI IM PER KETE IDIOT 2 METRA ESHTE KY : PALLOSHI 2 METRA NUK PUNOI KEQ , AS SHUME KEQ , POR ME KEQ SE KAQ NUK MUND TE BEHEJ .

  2. Lexova debatin tuaj , debatet kane gjithmone bereqen ne brendesine e tyre . Mendoj se llogjika e ketij qe shkruan me germa kapitale eshte me afer se drejtes . Edhe une mendoj se ky lloj sistemi ky lloj kodi zgjedhor do prodhoj sezben “diktatoruca” qe mendojne vetem per vete . Qe me pas me pushtetin e pakufizuar qe marrin kthehen ne “tirane” qe mendojne se bota rrotullohet rreth tyre . Nese mendojme tani per tani apo si militant ather duhet rrotacioni i menjehershem gje e cila do sjelle progres “breshke”, nese mendojme per te ardhmen me pare duhen bere ndryshimet pastaj rrotacioni ose edhe rrotacion i menjehershem por me kushtin qe me pas te behen ndryshime .

   1. Shumë koment të zgjuar paske bërë.
    “Më parë të bëhet ndryshimi pastaj rotacioni”
    Pa provoje të ecësh në rrugët e Shqipërisë me rrotat e makinës të konsumuara e pa frena e të shohësh se si do të “ndryshosh” duke u rotulluar në rënje në greminë.

    1. E shoh qe ste pelqen por lexoje edhe nje here . Pa ndyshim sistemi e shume reforma te tjera bujkrob kemi per te qene perball politikaneve . Votim per inat te sime vjerre duhet te marr fund , te jesh i sigurt se vetem perkeqesim ka sjelle e me keq akoma ka per te bere .

 25. Nëse e doni vërtetë kaq shumë këtë psikopatin që keni zgjedhur kryeministër, përse nuk i bëni thirrje neurolloges Rakacolli, që ti bëjë derman nga neuroza që ai e demostron me lëvizjen papushim të kokërdhokëve të syve kur kapet me presh në dorë ?

  1. NUK E DO NJERI KETE PALLOSH KURVE O JO . LEXO PERGJIGJEN QE I DHASHE ATIJ ME SIPER QE TA KUPTOSH SE SISTEMI I NGRIRUR I KRIJON KETO MONSTRA .
   PSE NUK I BENI PYETJE VETES PSE QE MBAS NDRYSHIMEVE TE KODIT ZGJEDHOR TE 2008 GJITHÇKA NE KETE VEND KA MARRE TATEPJETEN?

   1. Pa na e shpjego njëçikë ate “sistemin” që duheshka ndryshuar ?
    Kush do ta bëjë këtë ?
    Edi Rama ?
    Ju përveshën me BE e me SHBA Ramës që të bëjë ndryshimin e kodit zgjedhor me konsensus të opozitës, specialistëve të fushës e shoqërisë civile.
    E pranoi si fillim e kur i bëri hesapet se dilte i humbur me votat, sëbashku me “deputetët e kërpëratës” , e drodhi dhe e bëri si deshte vetë.
    Fundi i fundit.
    Lerini këto marrëzira e broçkulla me sisteme e me reforma zgjedhore.
    Mjafton që ASPAK-u të bëhet SPAK, e të hapë hetimet për shitblerjen e manipulimin e votave nga PS, e të fusë nja 10 copë funksionarë të lartë të kësaj partie në burg për veprime kriminale në proëesin zgjedhor, e kjo parti do të dalë me rezultatin e partisë së Tom Doshit

    1. TE ERDHI KEQ TY O MILITANT ? PSE KERKON VENDNUMURO DHE JO TE ECESH PERPARA ? PO PSE NDYSHIME ISHIN ATO TE 5 QERSHORI? IK O MILITANT PARTIE SE ME MENDJE SI PUNA JOTE E TE GJITHE MILITANTEVE TE TJERE , KETO KURVAT E POLITIKES KANE PER TE TALL BYTHEN EDHE 100 VJET TE TJERA .
     NJE POPULL IDOOT MERITON NE QEVERI IDIOTE DHE HAJDUTE/
     UL KURRIZINI DHE VE SAMARIN O MILITANT

 26. Ky popull priti plot 45 vjet qe ti vinte Socializem Flama,

  pse mos prese edhe 45 vjet te tjera sa te Rilinde Rama?

  ja ka marre doren ky popull pra pushteteve 45 vjecar,

  pikerisht ketu shpreson Shtatmarrezia e tij ky Rama i I !

  1. Pse nuk i bene pyetjen vetes , si ka mundesi qe te gjithe drejtuesit e tu kthehen ne perbindesha?
   Mos valle e kemi ne fajin dhe jo ata qe na drejtojne? Mos jemi popull qylaxhi , servil dhe bukshkal?

 27. Të paska ble o Bushat dhe ty Rama!!!Dmth Shqipëria do jetë e pa shpresë gjithmonë.Pra opozita nuk është gjë dhe Rama do fitojë prapë?Epo dhe ti sdel dot nga vatha ku qënë gjithmonë.Një gjë duhet ta dish.Shqipërinë e bëjnë patriotët e të djathtët siç ka ndodhur në shumë vënde Europiane.Nuk mund ta bëjnë trashgimtarët e Pk.Dhe haroje që do ndodhë prapë.Nëse deri tani të djathtët janë treguar të ekulibruar e kanë bërë për Shqipërinë dhe do bëjnë çdo gjë për të.

 28. Nuk kisha ndermend te beja oponence me ata kodoshe TE PAEMER, te qelbinistanit, por vokobolari e llogjika e tyre ne anti koment me detyroi tu theme edhe une ndonje shprehje banaliteti, por pa i ndier aromen e kerrmes nga na kane dale. Ne se ju bije kurvi, kodoshe e kopila kuqalesh, bije kriminelesh, hajdutesh, e mizore, hiqeni si te maskuar, e ofendoniXIXEN, qe ju paska djegur shume ne bithe, e mbase po merrni zjarr, nuk ua kam faijn se jeni lyer vete me benzine, e qe te shpetoni nga rrealiteti qe po ju kanoset me hidheni si qener sigurimesash per te me diskretituar. Por mua aqe me ben, se per ju, e si ju as qe e rruaj e qe sju llogaris nga te tera anet,. E para si njerez, sepse ini kafshe me surrat njeriu, dhe e dyta jeni mizoret e shekullit ne kete vend, qe ne te tere kete mizerabilitet, ju i thurrni elozh mjerimit. A ka me keq se kaq qe ju bandite te sektit katil akoma na propagandoni vazhdimin e fatkeqesise. Ju qofshi, e mos harroni te shihni genin, se ju ka humbur. Te poshterit, e i poshteri, sa do mire qe ta mbashe e trajtosh, prape pas kraheve te kafshon, E ket a jeni, rraca poshter.

  1. XIXA, ai kodoshi i PAEMER e ka nje emer, eshte Ethem Lalaj nje katunar enverist rrotkarist me bagla ne vend te trurit qe ka detyre partie te kopjoje ketu diarrete qe dhjet perdite Mender Baze te uturaku TemA. Nuk ka komente, ka vetem kopje. Se edhe vete eshte vecse nje kopje e diarreve te Baze bythes.

  2. Kujtoja se ishe paj i zgjuar por paske mend sa nje magjar . Edhe ti militant partie qenke . Nuk je sufllaqexhi si te tjeret por nj mezexhi me nje dopio raki perpare dheeeeee….. te rroje partia o XIXA

 29. me Lulzimin kryeministër Shqipëria fiton shëndetsinë, boll me Ramën”. Pra partia që në 2013, kur iku me votën e shumicës së shqiptarëve nga pushteti ,dhe që e la sistemin spitalor dhe krejt atë shëndetësor me shiringat dhe aget ruse dhe kineze të prodhimit të para 1990, premton “të ngrejë nga rrënimi sistemin shëndetsor”doli prap xixa per te bere xixillonjen dhe lepirjen e bythes se rralles,por ti te byreku e ke vendin o loqja e majte lulzimes

  1. …dhe pas 8 vitesh Rilindje u arrit dhe rekordi i pa pare askund ne bote i hedhjes nga dritaret e spitalit te jo 1 e 2 por 5 te semureve qe preferuan vetvrasjen para “Shendetesise falas”…
   Po rri or bolja Ethem Lalaj se nuk te shkojne ketu diarrete qe kopjon te uturaku i Mender Bazes.

 30. Ja dhe guerilasi MeteH qendron gjithmone poshte bulked se cdo komentuesi qe ato nuk i pelqen,kerkon mut te paster bio,dhe jo si eshte ushqyer me mut shpellkaresh me pesticide,jemi gati tju ushqejme ju guerilasit e pd me mut të fresket bio

 31. Por, pavarësisht ëndrrave të një njeriu që çdo post të mbajtur në këtë jetë ia kanë vënë në prehër të tjerët, realiteti nuk para “u bën zbritje” njerëzve të përgjumur si kryetari i PD. Ai është aty, kokëfortë, me një pandemi e cila sipas parashikimeve të ekspertëve kudo në botë, do të na shoqërojë edhe për disa kohë. E ndërkohë që udhëheqësit seriozë në të gjithë botën, ashtu sikurse dhe qeveria e Shqipërisë, janë duke i bërë llogaritë e projektimit të politikave të së ardhmes duke e konsideruar pandeminë një të dhënë të painjorueshme, Lulzim Basha ka zgjedhur të mos i kushtojë as edhe një resht në programin e tij, një plani mbi mënyrën e përballimit të saj. Gjumi dimëror e ka bërë të harrojë edhe atë planin e famshëm qesharak me pesë pika, 95% e të cilave ishin vënë në zbatim, por Basha vijonte t’i propozonte.

 32. E kuptoj qe ne ato komentet e mia per mizerabilitetin e gjendjes qe na ka cuar rilindja, dhe per pershkrimin e gjendjes se komentueseve te gjerizit te rilindasve barbare, me jane hedhur e me quqajne partiak, pa qene kurre , por keta zuzare, zgjyra e diskretitimit politik te sistemit qe perkrahin, e dine edhe me mire nga mua qe qenia e ketyre ne pushtet eshte vazhdimi i varrosjes se ketij populli, se kete kane sjalle, e keshtu e mendojne, na nxjerrin dhembet e qelbur te hibrizmit te dyqanit te tyre mafioz, e na flasin me vokobolarin e tyre ashtu sic jane rritur nga ata qe i kane pershtatur, sepse kopilizmi jetesor, e geni i tyre, ndofta eshte edhe me i keq.Per ju te poshter rilindas, une jam kunder se keqes, e jam qe vendi te kete horizontin e demokracise qe e kerkonim per te shpetuar nga shtypia e baballareve tuaj, kurse ju na u rigjeneruat, e u pershtatet pas siparit si demokrate. Kjo eshte qe ju nen rrogoz jeni po ato qe keni qene, por nji ndryshim,,,,,,kameleone ne shtetin e demokracise qe duan njerezit ne kohen e ketij pushteti qe udhehiqet nga nje i cmendur psikopat me kartele, e me veset e tjera qe dihen tashme se sa hajdut me cizme e mafioz na ka dale. Me te tera keto , ju bandite zorraxhinj na thoni ne se do i ndodhnin nje pushteti demokratik kudo qe eshte, cfar do ndodhte? Duhej menjeher doreheqja, por kush ta beje kete banditi? E beni ju? KUURRE. sepse jeni brenda thesit te korrupsionit e gjerizit qe ju kane mbytyr krimbat e rilindjes. Kaqe per ju kelyshe kuqale, banale, bije horrash kriminele.

 33. Per Ethem Lalajn qe ka harru emrin e ores 18:15 por dhe 18:16 se nuk i shkitet bytha nga tastiera e kompjuterit duke kopjuar KETU diarrete qe dhjet Mender Baze te TemA

  Mire emrin e ke harru, por dhe pseudonimin qe perdot gjetke ke harru or matuf?
  Ja pra, po ta perdor une ketu qe te kujtohet ” MeteH ”
  do thuash ku e gjete? Ma dha jot shoqe, se helbete ti duke ndenjur bythperpjete mbi tastiera, gjithe barren e pallimit te grarise shtepise sate na e ke bere neve peshqesh! Hajt, te fala nga shtepia o langaraq.

 34. Kadia për programin ekonomik të PD: Fatkeqësia e tretë pas tërmetit e pandemisë!MeteH dhe xixa vazhdoni qihuni me njeritjetrin,se kenaqet lulzimja,por mos harroni porosine e salihut qe duhet të Qini mamate vajzat motrat tuaja qe të shtoni rradhet e shpellkareve,kur te mbaroni pune ju therrisni dhe shpellkaret e salihut tju ndihmojne ne qirjen e femrave te fisit,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu