• |
ide | kryesore

Dhuratat për oligarkët/ Pse jemi të fundit për ndihmën e atyre që u prekën ekonomikisht nga pandemia

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Në ditët e saj të fundit të mandatit të dytë qeveria Rama po vazhdon ti bëjë dhurata oligarkëve, ose duke u dhënë koncesione pa gare, ose duke u zbritur detyrimet që i kanë shtetit, por ajo që bie në sy është fakti se ajo nuk ka bërë asnjë sforco për zbutur dëmin ekonomik që shkaktoi pandemia tek shtresat më të varfra.


Shqipëria, sipas vlerësimeve të FMN-së, ka alokuar më pak fonde si mbështetje direkte te qytetarët e saj në paketat e ndihmës anti-COVID, me vetëm 1.2% të Prodhimit të Brendëshëm Bruto.


Shqipëria, sipas vlerësimeve të FMN-së, ka alokuar më pak fonde si mbështetje direkte te qytetarët e saj në paketat e ndihmës anti-COVID, me vetëm 1.2% të Prodhimit të Brendëshëm Bruto.

Të dhënat e fundit të nxjerra prej Fondit Monetar Ndërkombëtar tregojnë se në rajonin tonë të gjithë kanë shpenzuar më shumë për të mbrojtur shtresat më vulnerabël të shoqërisë. Kështu ato kanë dhënë këtë ndihmë direkte për popullsinë përmes paketave të veçanta: 2% Maqedonia, 5.2% Bosnja, 5.6% Serbia, 8% Mali i Zi dhe 5.6% Kosova.

Loja me video/ Kush gënjen për paketën e tretë, Rama apo Basha?

Me gojën  e tij edhe kryeministri Rama e kishte premtuar në 13 prill një paketë të tretë por, kur erdhi dita e lëvrimit të saj në fund të majit ai bëri një kthesë 180 gradë duke deklaruar se kjo qe e panevojshme pasi izolimi kishte përfunduar dhe njerëzit i qenë kthyer punës.

Lart video ku e mohon dhe poshte ajo ku e ka premtuar nje pakete te trete ne fund te majit. Ne ate kohe vendi kishte 60 mije te papune nga pandemia por Rama ua mohoi paketen e trete 

Por kjo situatë bëhet edhe më e rëndë kur shikohen dokumentat dhe rezulton se Shqipëria është një nga vendet që sidomos në gjysmën e parë të vitit 2020 e ka rritur më shumë borxhin e saj duke e kaluar me kohë tavanin e mbi 80% të PBB.

Sipas të dhënave të Eurostat për BE-në dhe Komisionit Europian vendi ynë ka pasur rritjen e gjashtë më të lartë të borxhit publik në Europë, me 13.8 përqind. Ne renditemi (në krahasim me periudhën e para krizës, fundin e 2019-s), pas Qipros që e rriti borxhin me 19.2 pikë përqindje, Belgjikës (16.6 pp), Francës (16 pp), Italisë (14.7 pp), Spanjës (13.8 pp).

Huaja e re/ Ç’thoshte Rama në opozitë për borxhin e Berishës që sot e ka kaluar

Po atëhere si shpjegohet njëkohësisht marrja borxh në këto nivele të larta edhe për vende të zhvilluara të BE-së dhe nga ana tjetër ndihma më e vogël direkte e mundshme pë rata që u prekën ekonomikisht nga pandemia?

Pikërisht tek kjo mospërputhje duhen kërkuar privilegjet që qeveria i bën oligarkëve të saj që i ka edhe aleatët realë para zgjedhjeve të 25 prillit.

©Lapsi.al

 

20 Comments

 1. Flisni o cendrifugiste bolshevike baatarde te Moz Cigares!
  Apo po masturboni me Spiro Pal Vaten te Zone e Lire…..?

 2. Po cfar aleatesh ika ky vemja oligarket ata neser kthehen nga fryn era.Ky mostra i pa ngopur ka hallin e tij si te shtoj me shume pasurine,me qe po i vjen fundi,”qe as diskutohet”te vjedhi sa me shume .Meqe ra llafi Pipjerdhua, Surreka,xhozefenda si po ja kalojne me covidin.

 3. Borxhi publik 97.4% e PBB’se dhe kerkojne mandat te trete??? What the fuck -do thoshte Mulla Omar Rama.
  Keta kur ishin ne opozite cirreshin pse borxhi arriti 62.5% nderkohe qe investohej ne infrastrukture ne gjithe Shqiperine.

  Rilindja e coi ne 97.4% duke dhene PPP, tendera sekret e mobilime e rikonstruksione zyrash e ministrishe. What the fuck- do thoshte perseri Mulla Omar Rama.

  O Rilindje + rilindsa, robt ku ti keni.

   1. Apska harru te fshinte gjurmen e
    psotimit tend qerratai?
    Ku sgkoi firma jite orej baatardi ……dastardi oa emer?
    Haaaaaaaaa……….haaaaaaaaaa
    Cere ke dash me thon o kari lales!? E humbe sot sufllaqen.
    Hahahahahaha………………………….

 4. Oligarket e shezllonave tavarish. Oligarket me fytyra fshataresh quhen biznesmena!
  Keta jane thjeshte si te gabi merri me 2 lek shiti me 10 lek. Pastaj futi nje te vjedhme shtetit dhe njerezise. Kapitalistikomunistbythqir albanez.

 5. E vetmja gje progresive qe kan be rilincit jan rritja e taksave te pagamarresve dhe rritja e borxhit publik me ppp-rat….

 6. Programi që prezantoi Lulzim Basha si program ekonomik, nuk është as i CDU, as i PD, as i PS, por është fiks identiteti i Partisë Demokratike nën udhëheqjen e Lulzim Bashës.

  Në shtatë vite që ai drejton PD-në, Basha nuk ka pasur kurrë një identitet dhe të ketë luftuar për ta mbrojtur atë.

  Ai nuk e ka udhëhequr PD-në, por e ka lënë PD-në ta udhëheqin kauzat e rrugës, që fillojnë nga ekstremi i majtë në ekstremin e djathtë.

  Ai e ka vënë PD-në në dispozicion te lëvizjeve të majta të rrugës, e ka vënë në dispozicion të zaptuesve të trojeve në Tiranë, edhe pse mburret si parti që mbron pronarët, e ka vënë PD-në në dispozicion të delirantëve dhe konspiracionistëve trumpistë, e ka vënë PD-në në dispozicion të çdo pakënaqësie popullore që nuk ka lidhje me identitetin e saj.Ekono misat shpellkare të pd e nxirren borxhin per salihun 63% per ramen 97%,por harro je qellimisht qe salihu la nje borxh 780 milion euro te pa paguara,shpellkare ekono misa shtoheni dhe 780molionoshin dhe do shikoni ku ju coje salihu

  1. Ty duhet te kene qire plaken ne sy tat ne ndonje shpelle ndonje qe ti e etiketon shpellar:). O i deshperuar mavi, nje rast konkret per ilustrim: ai Sali “Shpellari” i mire apo i keq kur erdhi ne pushtet 2005 rroga e mesuesit ishte 21,700 leke dhe kur iku nga pushteti e la kete page 49,000 leke. Pra per 8 vjet ne pushtet e rriti rrogen e mesuesit me shume se 120%.

   Ne “mrekulline” e jo-shpellarit por karit Edi Rama, e mori 49,000 leke dhe pas 8 vitesh rroga e mesuesit ka shkuar 52,00 , pra nje rritje 3000 leke ne 8 vjet qe i bi 6% ne 8 vjet. Mos harro qe norma mesatare e inflacionit eshte 2% ne vit, kshu qe rritja NETO eshte -10%. Pra Ramazani jot as indeksimin e inflacionit nuk ka bere se duhej te kishte “rritur” pagat me te pakten 16% per keto 8 vjet.

   Per kete fakt o idiot me mire preferoj “shpellarin” Sali sesa “te kulturuarin, gjithediturin ” dhe superlegenin njeri Mulla Omar Ramen.

   Vota eshte ekonomi, sa i fituar del ti ne fund te dites jo a eshte shpellar apo fushor, kodrinor apo parizien lideri.

   Ciao bythshpelle

 7. O i ores 10 :08 o militanti i rilindjes po thua qe 62% eshte me i madh se92% ,qofsh ti qe je kur mbron kete qeveri mashtrues . Ne qeveria Berisha u rriten rrogat e mesuesve, shendetesise 200% , pensionet ne fshat 300% .Ne qeverine e rilindjes me trego sa i kan rritur rrogat, pensionet 0% sepse edhe ajo “rritur” qe eshte bere nuk kompeson as rritjen e cmimeve.Rama ka vetem keto arritje 1)rritjen e energjise elektrike 2) rritjen dy fish te taksave.3)rritjen e tvsh se nga 10% ne 23%.4) vjedhjen e buxhetit te shtetit me ppp dhe koncesionet 5)shperdorimin e buxhetit per jete lluksoze te qeveritareve neper hotelet e restorantet me te shtrejnta ne bote si ne rastin darkes te Nusreti . Nuk turni se ne qeverine e Berishes nuk ka patur korrupsion po ne krahasim me Ramen Jane si dita me naten.

 8. Oligarket nuk e zbarszin por e mbushin buxhetin ka thene Nastradini ne Korce.
  Po e vertete. Po ti japesh 1 km rruge me cmim 20 miln Euro nga 6 apo 8
  Sigurish qe e mbushin. Ky eshte budalla fare o milet , por na ben dhe ne si vetja.

 9. Rama shet Portin e Vlores per 35 milion euro kurse 2 km rruge te Astiri i ben per 40 milion euro.Paketa e ndihmes ekonomike per ata qe humben vendet e punes nga pandemia 1.5 milion euro kurse shkolla Sami Frashri ku ka qene klasa e famshme i ben 4.5 milion euro. Sikur nuk jemi mire me shifrat. Tani dikush nga ju Zombi te spiropalizuar Rilindas te ma shpjegoj pak se une jam i djathte dhe 7 X 7 me del gjitmone 42.

 10. me Lulzimin kryeministër Shqipëria fiton shëndetsinë, boll me Ramën”. Pra partia që në 2013, kur iku me votën e shumicës së shqiptarëve nga pushteti ,dhe që e la sistemin spitalor dhe krejt atë shëndetësor me shiringat dhe aget ruse dhe kineze të prodhimit të para 1990, premton “të ngrejë nga rrënimi sistemin shëndetsor”O shiprag i shpellkarit salih kujdes me ilacet qe ju keshilloj salihu të pini ju bejne qe ne vend të mendoni me tru,mendoni me bythe si salihu e lulzimja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu