• |
ide | kryesore

Simone Inzaghi rrezikon skualifikimin për blasfemi: avokati pranon fajin për të ulur dënimin

-Instant, Sport

Trajneri i Lazios, Simone Inzaghi, përfundoi nën hetim nga Prokurori Federal për dy shprehje blasfemike të artikuluara gjatë Lazio-Sassuolo dhe mund të skualifikohet. Lajmin e bën të ditur Il Tempo, duke shpjeguar se procedura, në ngarkesë vetëm të trajnerit dhe jo klubit, e sinjalizuar nga një prej inspektorëve të pranishëm në Olimpico në ndeshjen e kampionatit të luajtur më 24 janar (e fituar 2-1 nga bardhekaltrit) mund t’i kushtojë Inzaghi të paktën një ndeshje skualifikim.


Një situatë e ngjashme me atë të Gigi Buffon, referuar nga Prokurori Federal në Gjykatën Federale Kombëtare për blasfeminë e shprehur gjatë Parma-Juventus më 19 dhjetor 2020, tashmë në pritje të seancës dëgjimore, por avokati i trajnerit bardhekaltër ka lëvizur tashmë për të pranuar fajësinë me akord, duke shmangur kështu gjykimin para Gjykatës Federale Kombëtare. Duke qenë se Gjykatësi Sportiv pothuajse gjithmonë i hedh poshtë propozimet e provave TV për të sanksionuar blasfemitë në terren (përjashtim ishte rasti i Cristante), në këto raste prirja e re e Prokurorit Federal është në fakt ajo e hetimit me referimin pasues.


Atëherë, çfarë rrezikon Inzaghi? Përgjigja mund të jetë në ‘rastin e mëparshëm Liverani’. Ish-trajneri i Parma-s, i skualifikuar se kishte thënë një shprehje blasfemike gjatë ndeshjes kundër Romës në Olimpico, në fakt negocioi sanksionin dhe ra dakord për një skualifikim një-javor kundër dy që ishin kërkuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu