• |

Video/ Hakmarrje e Bayern: 4-1 ndaj Hoffenheim e +10 nga Leipzig

Në javën e 19 të Bundesligës, Bayern Mynich ka mposhtur Hoffenheim 4-1 duke marrë hak për humbjen (me të njëjtin rezultat) të ndeshjes së parë: Boateng, Müller, Lewandowski dhe Gnabry shënuan për bavarezët që tani shkojnë në +10 nga vendi i dytë duke pritur Leipzig-Leverkusen. Fiton gjithashtu Dortmund: 3-1 me përmbysje në Augsburg falë Delaney, Sancho dhe autogolit nga Uduokhai. Eintracht mundi Hertha 3-1, ndërsa vetëm 1-1 në Werder Bremen-Schalke dhe Union Berlin-Mönchendlagbach.

Hakmarrje perfekte për Bayern Munich, që i kthen Hoffenhem rezultatin 4-1 të ndeshjes së parë. Një pjesë e parë e mbushur me mundësi në Allianz Arena: e para është për miqtë, por Neuer është i aftë të devijojë me këmbë ndaj Bebou. Nga ana tjetër, bavarezët u përgjigjën me parabolën delikate të Müller që u përplas në traversë. Në minutën e 26’, një mundësi tjetër e pabesueshme për miqtë, me Bebou të paaftë të shënonte me kokë nga disa hapa larg, pas krosimit të Kramaric.

Gjashtë minuta më vonë, ndeshja u zhbllokua: goditje këndi e Kimmich dhe goditja me kokë e Boateng për avantazhin e Bayern. 2-0 mbërriti në fund të pjesës së parë: në minutën e 43-të, Lewandowski shërbeu për Müller, që nuk bëri asnjë gabim me të majtën nga skaji i zonës. Duket ndeshje e mbyllur, por jo dhe aq, ndoshta edhe sepse Hoffenheim ngushtoi diferencën pas 1 minute: krosimi i Bebou dhe e majtë fluturimthi e Kramaric.

Në pjesën e dytë, megjithatë, Bayern mbylli ndeshjen brenda gjashtë minutash: në minutën e 57-të, Lewandowski përfitoi nga gabimi i Posch e Baumann dhe nënshkroi trisin, ndërsa në të 63 ‘Gnabry mori pasimin nga Coman dhe depozitoi pokerin në rrjetë. Në 70 ’do të mbërrinte edhe goli i pestë i Pavard, por goli u anulua për shkak të offside nga Sané. Përfundon kështu 4-1: fitorja e katërt me radhë për Bayern, që ngjitet në kuotën e 45 pikëve.